W szpitalu powstaje nowe centrum dla osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznej - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Zakopane
Clouds
24°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
25°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
25°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
23°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
12.09.2023, 13:24 | czytano: 6288

W szpitalu powstaje nowe centrum dla osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznej

Od października w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny
Fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny
Działające od 4 lat w szpitalu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego było dofinansowane z unijnego projektu, który dobiega końca. Cztery lata działalności pokazały, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Zgłasza się wiele osób, będących w kryzysie psychicznym. Dlatego ŚCZP planuje od 1 października przekształcić się w  Centrum Zdrowia Psychicznego i będzie finansowane z NFZ. Dodatkowo pacjenci będą mogli skorzystać z nowych lokalizacji, nie tylko w Nowym Targu, ale i Zakopanem oraz Rabce-Zdroju.

- To instytucja, która ma objąć leczeniem psychiatrycznym osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Celem Centrum jest przejście z leczenia psychiatrycznego, opartego na leczeniu szpitalnym i biologicznym, na model leczenia medyczno-psychologiczno-społeczny. Nie chodzi tylko o to, żeby osoby pozbyły się objawów, ale by mogły wracać do normalnego życia. Leczenie ma się też opierać na części rehabilitacyjnej – opowiada lekarz psychiatra Ewa Makieła. - Od 4 lat realizujemy przy nowotarskim szpitalu projekt, który miał testować nowy model opieki psychiatrycznej, bardziej środowiskowy. Ale, jak każdy projekt unijny, jest ograniczony w czasie. Zależy nam, żeby to, co wypracowaliśmy przez 4 lata, nie zakończyło się, a przekształciło w Centrum Zdrowia Psychicznego, finansowane z NFZ.

Centrum będzie nadal kontynuować działalność profilaktyczną

- Część profilaktyczna odpowiada za promocję zdrowia psychicznego przy wsparciu społecznym i współpracy z innymi podmiotami lokalnymi, ma również na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu osób po kryzysie psychicznym. Zakres naszych działań poszerzy się o powiat tatrzański, gdzie instytucje i placówki medyczne, oświatowe (m.in. szkoły), będą miały możliwość zaproszenia naszego Zespołu Profilaktyki: Trenera i Asystenta Zdrowienia do przeprowadzenia szkoleń o zdrowiu psychicznym. Będą to prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dla osób mających kontakt z osobami będącymi w kryzysie psychicznym. To wiedza z tzw. „pierwszej ręki”, m.in. od osoby, która sama ma doświadczenie kryzysu i przeszła proces zdrowienia. Dzięki spotkaniom będzie można się dowiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi kryzysów i zaburzeń, w jaki sposób objawia się kryzys psychiczny, czy też, jak pomóc i postępować z osobą, która jest w kryzysie. To będzie kontynuacja warsztatów i spotkań, które były dotychczas prowadzone w powiecie nowotarskim – zapowiada Beata Bernatek, zajmująca się działalnością profilaktyczną Centrum.

Co dla mieszkańców naszego regionu oznacza utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego? - Mam nadzieję, że zmieni się sposób leczenia i postrzegania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Celem działalności centrum jest koordynacja świadczonych usług na rzecz pacjenta. To pacjent będzie w centrum uwagi. Dowie się, jakie może podjąć działania, z usług jakich specjalistów może skorzystać, aby wracać do życia, które chciałby mieć, do swoich funkcji społecznych, rodzinnych. Co zrobić, żeby odzyskać zdolność samosterowalności. Leczenie ma się odbywać blisko miejsca zamieszkania, a nie w szpitalu psychiatrycznym oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów. Współpracujemy również z innymi instytucjami, które zajmują się pomocą – dodaje Ewa Makieła.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), które powstało 4 lata temu, pokazało, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Od początku działalności do ŚCZP zgłosiło się ponad 3400 osób. Zostało przeszkolonych ponad 1700, osób, które mają kontakt z osobami w kryzysie, a w warsztatach w szkołach brali udział uczniowie ponad 120 klas szkolnych, rodzice i nauczyciele.

- W trakcie realizacji projektu udało nam się w jakimś stopniu „odczarować zaburzenia psychiczne”. Uważam, że działalność ŚCZP spowodowała, że nasi klienci odczuwają mniejszy wstyd i opór, żeby zgłosić się o pomoc i opowiedzieć specjaliście o swoich trudnościach i objawach psychicznych. Początkowo zgłaszały się do nas osoby z objawami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i w kryzysach życiowych. Obecnie mamy coraz więcej pacjentów z głębszymi zaburzeniami psychicznymi: głębokimi zaburzeniami osobowości utrudniającymi funkcjonowanie społeczne, chorobami psychicznymi (psychozy, choroba afektywna dwubiegunowa), osoby z niepełnosprawnością intelektualną - podsumowuje Ewa Makieła.

Łatwiej odnaleźć się w społeczeństwie

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu od kilkudziesięciu lat organizuje opiekę psychiatryczną dla mieszkańców Podhala (teren powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego). Od ponad 20 lat działa tu oddział psychiatrii i poradnia zdrowia psychicznego. W ostatnich latach powstał zespół leczenia środowiskowego, od lutego 2020 roku funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, od lipca 2022 r. wznowił działalność oddział dzienny psychiatrii, realizując kontrakt w ramach umowy z NFZ. Działalność tego ostatniego została wstrzymana po krótkim okresie funkcjonowania z powodu pandemii koronawirusa. W okresie pandemii jego funkcję przejął Klub Samopomocy działający w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu

- Zdobyte doświadczenie, umiejętności, sprawdzone na naszym terenie sposoby pracy chcemy kontynuować w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego - od 1 października, działając w ramach Pilotażu NFZ. Planujemy realizować rozwiązania, które pomogą osobom doświadczonym kryzysem psychicznym łatwiej odnajdywać się w społeczeństwie – wrócić do codziennych obowiązków i rodzinnych relacji po przebytym kryzysie - informuje ŚCZP.

Centrum Zdrowia Psychicznego zakłada zintegrowanie i kompleksowość usług. Identyfikuje jako środek ciężkości środowiskowy system opieki psychiatrycznej. Będzie kontynuować wywieranie strategicznego wpływu na system, aby taki model opieki na stałe zafunkcjonował na terenie jego działania. Jednym z celów jest stopniowe zmniejszanie udziału szpitali w usługach i aktywne uczestnictwo w przejściu ze szpitalnego modelu w środowiskowy. Planuje również rozwijać rehabilitacyjną działalność, z myślą o skutecznej integracji społecznej i zapewniać wsparcie społeczne dla pacjentów wypisywanych z placówek. Będzie się również koncentrować na społecznych uwarunkowaniach zdrowia, gruntownej integracji z usługami społecznymi, aby zatroszczyć się o kwestie zamieszkania i pracy. Jeśli istnieje rodzina, a także organizacje użytkowników, usługi realizowane w centrum będą planowane w relacjach partnerstwa z nimi. Jednym z celów oddziaływań realizowanych w centrum jest budowanie takich relacji z rodzinami, aby mogły stać się wspomożycielami zmian leczonych w centrum członków swoich rodzin.

Materiały prasowe szpitala, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
wifi11:22, 13 września 2023
Jak będzie wyglądała ideologia klauzuli sumienia na tym oddziale. Warto wiedzieć, żeby żyć.
0
Piotrek21:55, 12 września 2023
Czekam na artykuł dotyczący wypowiedzeń z ginekologiczno-położniczego oddziału..... Czyzby przed wyborami tuszowano pewne sprawy?? ZETka podaje, że wypowiedzenie złożyło 10 lekarzy....
0
Piotrek21:55, 12 września 2023
Czekam na artykuł dotyczący wypowiedzeń z ginekologiczno-położniczego oddziału..... Czyzby przed wyborami tuszowano pewne sprawy?? ZETka podaje, że wypowiedzenie złożyło 10 lekarzy....
0
keczup to nie musztarda19:49, 12 września 2023
jakbym keczuował się to bym potrzebował, tak to mam bebe od tego
0
cap18:32, 12 września 2023
To już wieje?
0
mądry i skromny18:26, 12 września 2023
No i to jest nius a że lekarze odchodzą to detal
0
Pacjentka18:02, 12 września 2023
Fachowa pomoc,polecam z całego serca, jeśli tylko czujesz, że coś jest nie tak,to umów się na wizytę, nie zwlekaj.Sama wiem,bo korzystałam z pomocy.
0
wierzba płacząca17:41, 12 września 2023
Niby nie na temat a jednak jest coś na rzeczy...

wiadomosci.radiozet.pl - 12.09.2023 13:55
"10 lekarzy specjalistów złożyło wypowiedzenia z pracy na oddziale ginekologiczno-położniczym Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Ze stanowiska zrezygnował też ordynator oddziału - ustaliło Radio ZET. To odpowiedź na warunki, jakie postawił im dyrektor placówki Marek Wierzba w związku ze śmiercią pacjentki w piątym miesiącu ciąży w maju tego roku.
Zgodnie z zaleceniem powołanego przez dyrektora pełnomocnika do spraw restrukturyzacji oddziału ginekologiczno-położniczego, lekarze specjaliści mają ograniczyć pracę w prywatnych gabinetach na rzecz przyjmowania pacjentek w szpitalnej poradni. Chodzi o zwiększenie ich zaangażowania w leczenie i opiekę nad pacjentkami. W szpitalnej poradni obecnie pracują tylko rezydenci."
0
Osiol15:28, 12 września 2023
Mam pomysł na pracę naukową wpływ wiatru,, halnego '' i ciśnienia na zaburzenia i ilość interwencji
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas