W centrum Rabki-Zdroju powstanie wiadukt. Budowa ruszyła (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Czarny Dunajec
Clouds
22°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
23°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
28°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
29°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
19.09.2023, 16:58 | czytano: 6458

W centrum Rabki-Zdroju powstanie wiadukt. Budowa ruszyła (zdjęcia)

W Rabce Zdroju powstanie wiadukt, który zastąpi trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Rozpoczynają się prace, związane z jego budową.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Nowy obiekt jest elementem przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanego między Chabówką a Rabką Zaryte na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.

– Nowy wiadukt oznacza, że ruch kolejowy, który będzie bardzo duży po ukończeniu projektu "Podłęże-Piekiełko", nie będzie wstrzymywał ruchu samochodowego ani przeszkadzał mieszkańcom – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych celów inwestycji PLK SA. Budowa, m.in. bezkolizyjnych skrzyżowań służy temu celowi. Wiadukt w Rabce Zdroju korzystnie wpłynie na ruch kolejowy, a także na system komunikacji drogowej w mieście – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dzisiaj,19 września - w ramach modernizacji odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, rozpoczynają się prace przy budowie nowego wiaduktu w Rabce Zdroju. Powstanie bezkolizyjny obiekt o szerokości blisko 16 m i wysokości 4,80 m, który zapewni sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz drogowy. Zamiast trzech przejazdów w poziomie szyn, będzie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dzięki temu znacznie zmieni się system komunikacyjny w mieście, co będzie z korzyścią dla zmotoryzowanych i pieszych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, kierowcy łatwiej przejadą w rejonie torów. Wraz z budową wiaduktu kolejowego, wykonane będą także dwa ronda oraz chodniki w ciągu ul. Zakopiańskiej. Prace obejmą również przebudowę wodociągu, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Dzięki kolejowej inwestycji, w Rabce Zdroju powstanie 6 nowych dróg a 13 zostanie przebudowanych, o łącznej długości nieco ponad 5 km.

Zaplanowane są zmiany w organizacji ruchu drogowego, które umożliwią realizację prac przy budowie. Od dzisiaj, 19 września ruch samochodowy skierowany został na przygotowany, tymczasowy by-pass ul. Zakopiańskiej. Rozpoczęły się roboty ziemne pod budowę nowego wiaduktu.

Wartość realizowanych prac, wynikająca z umowy z wykonawcą na modernizację odcinka Chabówka - Rabka Zaryte na linii nr 104, to blisko 370 mln zł netto.

Dla większości odcinków linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz zawarta jest umowa o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umowę podpisano w kwietniu br. z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowita wartość umowy o dofinansowanie, to ponad 3,9 mld zł.

Źródło: PKP PLK, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
HEJ19:25, 21 września 2023
Nie lubię narzekań.. Ludzie zapłacą wam odszkodowania... Mysle że rozsądne pieniądze.. Gdyby nie specustawa to mielibyśmy marazm jak za komuny... I dalej tkwilibysmy w I wieku.. A o wykorzystaniu okazji i powstaniu nowych ciekawy h przeciewziestw jest Miasto Gmina Rabka i jej władze..
0
mieszkaniec09:00, 21 września 2023
wiadukt ;> SUPER ale 1 pytanie . Kto to bedzie odsnieżał ? Bedzie taki bajzel jak pod zabornie ze posypie 2 cm sniegu i wszystko stoi ??
0
mieszkaniec21:44, 20 września 2023
Jestem mieszkańcem dolnej Zakopiańskiej i obserwuję tę inwestycję od początku. Pominę kwestię wywłaszczeń i dezinformacji z tym związanej, co mnie bardziej boli to to, że nie patrzy się na tę bardzo drogą inwestycję jako okazję na wprowadzenie naszej części Rabki w XXI wiek. Wszelka infrastruktura jest tylko odtwarzana, czyli: zostajemy nadal bez światłowodu, jedynie z miedzianym kablem, zostajemy nadal bez kanalizacji, gdzie wielu ludzi beztrosko wylewa ścieki do rzeki, na działki, lub ma dziurawe szamba, zostajemy bez ścieżek rowerowych, gdzie trasa wzdłuż Raby zwana Velo Dunajec aż się prosi o porządną ścieżkę rowerową. Jest okazja coś zmienić na lepsze, są na to ogromne środki, ale brakuje odwagi i pomysłu aby tę sytuację w pełni wykorzystać.
0
Gemski23:47, 19 września 2023
Jesli dobrze rozumiem,niedlugo straz pozarna by dojechac do wezwania np. u Lopaty , czy dalej w tym kierunku, bedzie musiala dolozyc 10 -15 min. jazdy. Biorac pod uwage jakis korek to ok. 20 min.
To jest pol spalonej chalpy.
To nie "zwieksza poziomu bezpieczenstwa" dziesiatek gospodarstw domowych po drugiej stronie torow. Ani o zeta !
Wrecz przeciwnie.
0
optymista20:02, 19 września 2023
System komunikacji drogowej rzeczywiście jest rozwinięty w mieście (jedna droga przez wieś) a prezes PKP PLK będzie usprawniał ruch na niej- super, oto cel inwestycji.Kiedy odszkodowania za zabrane tereny? Kiedy wywłaszczenia? Specustawa to istny raj dla inwestora!
0
taka prawda17:54, 19 września 2023
I znowu ta niedobra UE dała pieniądze na tę strategiczną inwestycję dla Rabki, bo upłynni ona ruch drogowy w mieście. Myślę, że obrońcy jakiś zagrożonych, sezonowych much i komarów nie będą protestowali.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas