Depozyt z czasu II wojny światowej wróci do rodziny odnalezionej w Zakopanem - podhale24.pl
Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
12°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
14°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
19.09.2023, 18:22 | czytano: 4117

Depozyt z czasu II wojny światowej wróci do rodziny odnalezionej w Zakopanem

22 września o godz. 11:00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane odbędzie się uroczyste przekazanie depozytu pani Karoliny Sitek z d. Barcik wnuczce odnalezionej w Zakopanem. Poszukiwania rodziny były prowadzone w ramach realizowanej przez Arolsen Archives kampanii #StolenMemory.

Kampania #StolenMemory została zainicjowana w 2016 roku przez Arolsen Archives (Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich) po to, aby odnaleźć rodziny byłych więźniów obozów koncentracyjnych i przekazać im przedmioty osobiste przechowywane w archiwum w Bad Arolsen. Przedmioty te były odbierane ofiarom w momencie uwięzienia w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Przesyłano je z obozu do obozu - w ślad za więźniami.

Pierścionek wraz z innymi depozytami więźniów został odnaleziony przez aliantów w kryjówce przygotowanej przez Niemców w pubie w Lunden. Depozyty były po wojnie przekazywane kolejnym instytucjom z zadaniem odnalezienia prawowitych właścicieli lub ich krewnych oraz zwrotu. Ostatnią instytucją, której powierzono to zadanie, była Międzynarodowa Służba Poszukiwań, czyli Arolsen Archives.

Wnuczkę Karoliny Sitek odnalazła wolontariuszka Elżbieta Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach (wcześniej doprowadziła do zwrotu pamiątek Wilhelma Winklera i Jana Gaszczyka). Na grobie Karoliny Sitek w Zakopanem zostawiła kartkę z informacją, że zachował się depozyt z czasu II wojny światowej i prosi o kontakt. Wnuczka, która odwiedziła grób, zobaczyła tę informację i nawiązała kontakt z wolontariuszką, a następnie z Arolsen Archives.

W zasobach Arolsen Archives znajduje się obecnie około 2,5 tys. kopert z takimi rzeczami. Od początku kampanii udało się zwrócić już blisko 800 przedmiotów. Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, różańce, długopisy czy portfele ze zdjęciami. Pamiątki te bardzo często stają się punktem wyjścia do odtworzenia historii ofiar nazistowskich prześladowań i przywracania pamięci o ich tragicznych losach.

Karolina Sitek z d. Barcik urodziła się 20 maja 1907 r. w Zakopanem jako córka Jana i Justyny. Z zachowanych dokumentów było wiadomo, że w trakcie wojny mieszkała w Katowicach, gdzie pracowała jako krawcowa.

12 kwietnia 1944 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück - otrzymała numer 34503 i została uznana za więźnia politycznego. W chwili zatrzymania miała przy sobie pierścionek z czerwonym kamieniem. 31 sierpnia 1944 r. przeniesiono ją do obozu koncentracyjnego Neuengamme, gdzie otrzymała numer 4570.

Dzięki pomocy hrabiego Folke Bernadotte i Szwedzkiego Czerwonego Krzyża została uratowana wiosną 1945 r. i przewieziona do Szwecji, skąd 11 października 1945 r. wróciła do Polski. Została pochowana na cmentarzu Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Materiały prasowe, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
takie są zasady09:32, 20 września 2023
No proszę, a inni wyciągają łapy po - bez spadkowe - które się im nie należy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas