Policja przestrzega przed niszczeniem materiałów wyborczych - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
29.09.2023, 14:02 | czytano: 2325

Policja przestrzega przed niszczeniem materiałów wyborczych

"W przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio liczne plakaty i banery wyborcze. Zawierają one oznaczenia komitetów wyborczych i podlegają prawnej ochronie" - przypominają policjanci i apelują "o porządek i przestrzeganie przepisów związanych z wyborami".

zdj. KPP w Zakopanem
zdj. KPP w Zakopanem
Kilka dni temu policjanci z komisariatu w Makowie Podhalańskim zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który zamalowywał plakaty wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym (art. 109) każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami jest materiałem wyborczym i podlega ochronie prawnej.

Stosownie do art. 67§1 kodeksu wykroczeń, kto uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną (np. partię polityczną) podlega karze aresztu albo grzywnie (sąd może nałożyć grzywnę wysokości do 5 000 zł, a mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 zł).

Jeśli straty poniesione przez uszkodzenie baneru wyborczego przekraczają 500 zł (od 01.10.23r. – wartością graniczną będzie 800 zł), sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo (zniszczenie mienia) i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat, a w wypadku tzw. mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wyborczy normuje (art. 110) ograniczenia w rozpowszechnianiu materiałów związanych z agitacją wyborczą. Mogą być one umieszczane na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych i telekomunikacyjnych - wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy lub właściciela tych obiektów. Plakaty wyborcze muszą być umieszczone w taki sposób, by można je było usunąć bez powodowania szkód. Ustawianie własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej nie może naruszać obowiązujących przepisów porządkowych. Złamanie tych zasad stanowi wykroczenie (art. 495 §1 pkt 1 kodeksu wyborczego) i grozi za to grzywna do 5000 zł. Sąd orzeka także przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, lub nawiązkę w wysokości do 1500 złotych.

Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia, bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

W niektórych przestrzeniach obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. Są to tereny szkół, budynki lokali wyborczych, urzędy administracji rządowej i samorządu terytorialnego, sądy, jednostki wojskowe.

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się w niedzielę 15 października 2023 roku. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych są zabronione.

Policjanci mają czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w rejonach działania komisji wyborczych. Funkcjonariusze będą reagować m.in. na naruszenie ciszy wyborczej, zakłócenia głosowania czy pracy członków komisji wyborczej.

źródło: Małopolska Policja, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wyborca09:49, 8 października 2023
Przy biedronce na placu Evry ministra/ pakat/ powiesili na latarni czy to legalnie ! Przechodnią to się źle kojarzy!!!
Szakal14:58, 30 września 2023
Wąsy jeszcze nikomu nie zaszkodziły
K-NT13:49, 30 września 2023
Mam pytanie czy jak bez zgody i pozwolenia wieszają plakaty wyborcze na moim płocie czy barierce mam prawo je zerwać i wyrzucić do śmieci ? Bo niestety mam tego pecha ,że moja barierka ,sam ją stawiałem na swoim terenie ale jest przy drodze , jest notorycznie obwieszana banerami pomimo ,że powiesiłem ostrzeżenie ,że jest własnością prywatną .
Leszek11:04, 30 września 2023
Jestem pewien, że jak dopiszę Partia Oszustów to oni nawet się ucieszą
Urlich von Pipke08:53, 30 września 2023
Gdybym miał moc sprawczą ogłoszenia, plakaty wyborcze można by wieszać tylko specjanie urządzonych w tym celu tablicach. Ogólne tablice sa do przekazywania informacji o takim ogólnym życiu społeczności. I jeszcze określiłbym termin do którego mają zostać przez komitety usunięte, potem na ich koszt
donald kaczor17:04, 29 września 2023
wszystkie plakaty kaczora zerwie i nasram na nie!!!!
Osiol16:08, 29 września 2023
Czy na tablicy ogłoszeń można przybić nekrolog na plakacie wyborczym? i odwrotnie czy nekrolog można zakleić plakatem wyborczym(czy to etyczne) a jak z kolejną warstwą plakatów konkurencji /.../
Czy wolno zająć całą tablice ogłoszeń najlepiej w całym mieście no chłopaki no jak to jest?
nogaty15:51, 29 września 2023
Codziennie na rynku w N.Targu na wschodniej transzy stoi bus,steskal od wielu lat to robi.Nie z towarem.Brzy banku bodaj rolnym czy przy sklepie z drogimi portkami stoi non stop jakiś jep czy jełop.Korki są Przez capa.
zagłosowałbym na Trump'a14:38, 29 września 2023
a to domalowane "jestem nowotarżanką" to ktoś domalował?
Jasiek14:28, 29 września 2023
Mam pytanie do policji. Jeśli na plakacie PIS dopiszę flamastrem: "Polska w ruinie - dotrzymaliście słowa" czy to będzie niszczenie materiałów wyborczych?
zulus14:26, 29 września 2023
Proponuje przy przystanku postawić wartownika policyjnego. Bedzie pilnował plakatów wyborczych a przy okazji może zerknie na porządek wokół
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas