Jesień to dobry moment, aby zadbać o swoje nogi pod kątem zdrowia naczyń krwionośnych. To właśnie teraz, kiedy nie wystawiamy już ich na działanie promieni słonecznych, można poddać się procedurom zabiegowym mającym na celu usunięcie zmienionych chorobowo naczyń. Warto podkreślić, że w przypadku wystąpienia wymienionych objawów problem będzie się stopniowo pogłębiał – dlatego należy reagować na tyle wcześnie, aby nie doprowadzić się do stanu, w którym jedynym rozwiązaniem będzie operacja.
Zarówno chirurg naczyniowy, jak i flebolog to specjalizacje koncentrujące się na leczeniu między innymi takich dolegliwości jak:
- zwężenia i niedrożność tętnic,
- zmiany miażdżycowe,
- przewlekłe owrzodzenie żylne,
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń,
- ostre i przewlekłe choroby żył (np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki odbytu).
Metody leczenia
Wśród metod leczenia chorób naczyniowych można wymienić metody nieinwazyjne lub małoinwazyjne oraz operacyjne. Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od oceny wyników badań – np. całkowicie bezbolesnego USG Dopplera umożliwiającego zobrazowanie przepływu krwi w naczyniach i wykrycie zwężeń.
- Wśród zabiegów, które stosowane są w przypadku problemów z żylakami, można wymienić m.in. skleroterapię – czyli delikatne ostrzykiwanie naczyń specjalnymi substancjami, dzięki którym zamykane jest światło zmienionego chorobowo naczynia, co powoduje zaniknięcie żylaka.
- Drugim zabiegiem jest miniflebektomia – zabieg wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, polegający na usunięciu niewydolnych rozgałęzień żylnych. Technika ta jest małoinwazyjna i bezpieczna – wykonuje się w niej tylko 2-3 milimetrowe nacięcie, dzięki czemu Pacjent bardzo szybko powraca do normalnej aktywności.
- Kolejne zabiegi to usunięcie żylaków metodą laserową (tzw. EVLT - EndoVenous Laser Treatment) oraz stricte chirurgiczną. Metoda laserowa polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cieniutkiego włókna laserowego, którego końcówka emituje światło powodujące natychmiastowe obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Jest skuteczna, nie pozostawia blizn, umożliwia szybką rekonwalescencję i jest obarczona bardzo małym ryzykiem wystąpienia powikłań. Metoda chirurgiczna stosowana jest z kolei w przypadku rozległych zmian naczyniowych. Wybór metody laserowej lub chirurgicznej uzależniony jest od wskazań lekarza oraz wyników dodatkowych badań.
W Tatrzańskim Centrum Medycznym GalicaMed w Poroninie konsultacje z zakresu flebologii i chirurgii naczyniowej oraz zabiegi przeprowadzają:
- dr n. med. Andrzej Kustra – specjalista chirurgii ogólnej, flebolog,
- lek. med. Janusz Sroga – specjalista chirurgii ogólnej II stopnia, specjalista chirurgii naczyniowej, proktolog.
Najbliższe konsultacje:
- doktor Sroga – sobota 7 października
- doktor Kustra – sobota 14 października
18 263 70 77
ul. Piłsudskiego 101, Poronin
www.galicamed.pl