Niedzielne referendum nie jest wiążące - podhale24.pl
Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-0°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-2°
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
17.10.2023, 22:21 | czytano: 3687

Niedzielne referendum nie jest wiążące

Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła zarówno wyniki głosowania jak i wynik referendum. Frekwencja wyniosła 40,91%.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Na cztery pytania referendalne (Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?) - średnio 95 % głosujących udzieliło negatywnej odpowiedzi.

Oddano kilkaset tysięcy głosów nieważnych.

By referendum było wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że więcej niż połowa to 14 766 298 osób. "W referendum wzięło udział, czyli oddało karty ważne, 12 082 588 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych i stosownie do ustawy o referendum – wynik referendum nie jest wiążący" - czytamy w komunikacie PKW .

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ossi18:50, 23 października 2023
POlacy wybrali. Oby nie skończyło się to Linią Tuska. Na Wiśle.
moim_zdaniem13:14, 20 października 2023
Wybory są zwajchowane.Tyle.
nie ślepy11:58, 20 października 2023
To jest wręcz niewiarygodne ilu głupich ludzi,lub po prostu wrogów Polski tu się wypowiada! W Berlinie i Moskwie się cieszą z wyników wyborów, więc prawdziwi Polacy powinni być przerażeni! Historia się powtarza, zawsze byli zdrajcy, lub głupcy w Polsce słuchający zagranicy i to zawsze się źle kończyło dla Polski! Bieda, głód i wojna to nie jest tylko fikcja z filmów! Ale ci młodzi co teraz tak zagłosowali, lub nie zagłosowali na złość innym o tym się przekonają! Głupota nie chroni przed skutkami głupoty a zapłacą za to wszyscy! Demokracja ma to do siebie, że pięciu durniów może przegłosować czterech geniuszy! Boże chroń Polskę!
Kułak12:55, 19 października 2023
@Janosik, my górale niczego po wojnie od komuny nie dostaliśmy. Tu każdy miał swoje pole, polany, lasy i to nam komuna je odbierała. Doucz się a dopiero później wypisuj swoje mądrości, że "dzisiaj Wasi rodzice mają pola, które Wam przepisują. Łatwo przyszło, to sprzedajecie jak leci, te wszystkie ojcowizny."
zaorali nas, siebie i Polskę12:50, 19 października 2023
Z tą ziemią to faktycznie tak jest, "jak kupił tak sprzedał". "Kradzione nie tuczy". Ci co nie mieli ziemi nie potrafią z niej korzystać nawet jak dostaną ją za darmo. Pełna zgoda.
Z tym referendum to był tak samo trafiony pomysł jak wałkowanym od dziesięciu lat a zrealizowanym dopiero pół roku temu wystąpieniem o reparacje wojenne od Niemiec (jeszcze do spółki z Żydami).
Jak się rządzi to nic się nie robi poza braniem kredytów, a jak koniec rządów, dawaj do roboty.
I kto tu jest "głupi po szkodzie"
Polacy wybierając PiS na drugą kadencję byli "głupi" w obydwie strony.
Inna sprawa, że nie dokonano dzisiaj wcale lepszego wyboru.
Dlatego tyle samo "nie szkodziło nam" odpowiedzieć na te pytania co i nie udzielić odpowiedzi - i tak nic by z tego nie wynikło.
Janosik09:21, 19 października 2023
Mieliście szansę się wypowiedzieć, bo jednak to referendum było bardziej demokratyczne. Nic Wam nie szkodziło odpowiedzieć na NIE, bo przecież większość odpowiedziałaby na NIE. Ale Wy chcieliście zrobić na złość. No i zrobiliście, ale sobie również. Tamto referendum 3xTak spowodowało, że dzisiaj Wasi rodzice mają pola, które Wam przepisują. Łatwo przyszło, to sprzedajecie jak leci, te wszystkie ojcowizny. Teraz rozmieniliście Polskę na drobne tą głupią decyzją, bo co szkodziło się wypowiedzieć, skoro ktoś Was o to zapytał.
Znacie ten rym:
"Polak mądry po szkodzie";
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Jan Kochanowski
Pieśń 5.
Inteligent09:16, 19 października 2023
Do PL. To nie strach, to prawda. Banda czworga od 89 r ino się zmienia między sobą, a wystarczyło zrobić to co chciał Mikke, czyli odtajnić wszystkich Komuchöw. No ale wiadomo głupich jest więcej.
nigdy więcej08:02, 19 października 2023
czy wy jesteście polakami katolikami czy wpisaliscie sie niemiecka liste.gratuluje 8 gwiazdek. to wszystko mówi
no p07:59, 19 października 2023
na kowańcu w szkole byly tylko 3 stoliki;a długopis tak uwiazany ,że można bylo skreslic tylko 1/wsze miejsce .na pis nie było jak. żaluje ,ze nie wezwałam policji. kto posadzil tych ludzi w lokalu wyborczym
ciekawy22:04, 18 października 2023
@Janosik

Ojciec z dziadkiem w komisjach wyborczych siedzieli?
gazda20:59, 18 października 2023
To nie ma teraz znaczenia, to chodziło o kase na referendum z przeznaczeniem na kampanie wyborczą pisunów. to się im udało. te pieniądze pisuny powinni zwrócić do budżetu panstwa i przeznaczyć na spłate długu który wygenerowali.
Dlaczego nie wziąłem udziału19:32, 18 października 2023
@ Janosik
Ty myślisz, że rządowi potrzebne było do czegokolwiek to referendum?
Ty myślisz, że gdyby nie wybory to i tak byłoby zorganizowane to referendum bo rząd nie mógłby podjąć decyzji zatrzymującej relokacje imigrantów? Mówili co innego a "robili z Polski jeden wielki europejski obóz" i tak będzie nadal.
Jesteś tak naiwny jak Twój dziadek?

Jak ci się wydaje, komuniści w Polsce po 1945 r. potrzebowali referendum by znieść senat, by zrobić reformę rolną, lub ustanowić - ustanowioną przez mocarstwa granice na Odrze i Nysie?
To był listek figowy dla komunistów zupełnie im nie potrzebny do realizacji ich planów, jedynie dla zachowania pozorów.
Twój dziadek potrzebował pewnie ziemi i bał się, że Niemcy wrócą, wiec do referendum poszedł. Za zniesieniem senatu sam bym dzisiaj zagłosował.

Dlatego powtórzę jeszcze raz. Państwo polskie jest jeszcze podobno niepodległe dlatego ma prawo bronić swego terytorium przed napływem ludzi których nie chce. Są zasady w polskim prawie które to regulują, a jeżeli one nie wystarczają nie pomoże też referendum.
Wtedy granic trzeba bronić zbrojnie.
no i super18:38, 18 października 2023
W mojej komisji jej czlonkowie przy wydawaniu kart domyslnie pytali: bez referendum bedzie, tak?
Szkodabylo czasu na te bzdury.
PL17:59, 18 października 2023
Z komentarzy widać jakie spustoszenie w głowach przez 8 lat zrobiła TVP niektórzy są tak nastraszeni Tuskiem, uchodźcami, unią itd... że praktycznie zalecana powinna być konsultacja z lekarzem.....
Janosik13:02, 18 października 2023
Ręce opadają czytając takie wpisy jak osoby: 'Dlaczego nie wziąłem udziału,
Dawno temu było w Polsce referendum, które miało kluczowe znaczenie o przyszłości kraju. Nazywało się 3xTAK. Dzisiaj się mówi, że to referendum było sfałszowane. Jednak ja mam wiedzę od swojego ojca i dziadka, że nie do końca tak było. W Polsce powojennej większość szpołeczeństwa to byli mieszkańcy wsi ( 66%) w większości ludzie bez majątków pracujący u bogatych właścicieli ziemskich. Pytania w referendum dotyczyły: 1. zniesienie senatu, 2. Reforma rolna (chłopi mieli dostać ziemię), 3. Utrwalenie granic. Pytania były oczywiste, ale mówi się, że referendum było sfałszowane. Tak naprawdę nie było. Byc może frekwencja była zawyżona, bo było 90% na papierze a naprawdę mówi się ze było 70%. Chłopi masowo głosowali za, ponieważ dostali ziemię. I taka jest prawda. Tamto referendum jednak utrwaliło władzę ludową i na 50 lat ustaliło ustrój w Polsce. Obecne referendum odbyło się powiedzmy w lepszej demokracji i miało fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości. Pewnie się będzie o nim pisać, że było niepotrzebne, ludzie nie chcieli. Ale ja wnukom będę opowiadał, jak było naprawdę. Jak będą wracać, ze szkoły z podbitymi oczami przez jakichś Hamasów. Za parę lat dla ludzi będzie normalne, że gdzieś tam można za pół darmo kupić mieszkanie bo w pobliżu jest obóz emigrantów (tak jak dzisiaj najtańsze mieszkania są na Suskiego). Będą dzielnice, gdzie nikt z białej rasy nie będzie mieszkał. Może będa całe enklawy dziwnych ludzi. To wszystko będzie dzięki takim właśnie co 'nie wzięli udziału'. Dziękuję wam za przyszłość, którą zgotowaliście mnie moim wnukom i sobie. I to nie będzie 50 lat, ale do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Bo to referendum miało takie samo fuddamentalne znaczenie dla przyszłości Polski. Tamte ugruntowało władzę ludową, a to obecne zrobi z Polski jeden wielki europejski obóz. Powiem żartem 'Dystrykt 9'. Jak ktos oglądał ten film, to zrozumie o co chodzi.
RL12:13, 18 października 2023
Dla ilu Kamilek Gil by wystarczyło pieniędzy na leczenie zamiast na jedno głupie referendum ? Szkoda gadać... Wiele milionów złotych poszło w błoto.
Ceper z Cyrhli11:50, 18 października 2023
Kto zapłaci za sztandarową fanaberię Jarusia, która jak kapiszon spaliła na panewce - ale niezłe miliony PLN na to poszły
117km11:39, 18 października 2023
Mamy wakacyjny zus Polak nie może mieć za długo lepiej taki to już naród zazdrosny i mśćiwy za złotówke sprzeda jeden drugiego.A co do referendum to z chciwosci zlosci i zazdrosi nie glosowali.I tyle w temacie.
Anka08:26, 18 października 2023
Nie dziwie się, że nasz naród na lata znikał z map. Kilku "mądrych" na złość przeciwnikowi politycznemu zniechęcało do najbardziej bezpośredniej formy demokracji, a miliony, jak stado baranów posłuchało. Negatywne efekty braku frekwencji w tym referendum odczują zarówno ci, którzy głosowali, jak i ci drudzy.
Urlich von Pipke07:55, 18 października 2023
odrzucając udział w referendum wyborcy dali pisowi czerwoną. I nie są za sytuacją, kt?ra pogorszyłaby ich sytuację.
Dlaczego nie wziąłem udziału07:48, 18 października 2023
Nie wziąłem udziału w tym referendum udziału bo nie mogłem znieść podłej obłudy w nim zawartej.
Choć pytania z założenia miały odrobinę słuszności, to postawienie ich dzisiaj było zupełną kpiną z Polaków.
1. Dzisiaj pytać o wyprzedaż majątku narodowego? Jaki jest ten majątek, co z niego zostało? Czy ktoś wyjaśnił co chcemy uchronić przed "wyprzedażą"? 400 przedsiębiorstw w których Skarb Państwa ma czasem 2% udziału. Czy może sztandarowy Orlen który już dawno jest w połowie sprzedany a drugie pół było potrzebne żeby "pati koti" "grzała" tam stołek dla milionowych wynagrodzeń? Dlaczego nie zrobiono takiego referendum po roku 2005 (Lepper wręcz wołał o to). W latach 1989 - 2016 sprzedano, lub zniszczono 4 000 (cztery tysiące) polskich przedsiębiorstw. Ryszard Ślązak w książce "Samozagłada polskiej gospodarki" szeroko to opisuje (836 str,).

Czy ktoś przed tym referendum przedstawił stan majątku narodowego?

2.Czy jest czyjakolwiek propozycja podniesienia wieku emerytalnego. Przecież to jest problem poważny i przed nim staniemy, my jako emeryci, i kolejne pokolenie które będzie pracować na nasze emerytury. Wtedy wiek emerytalny będzie wynosił może i 70 lat. Konfederacja próbowała ten temat poruszać, ale inni nie, bo tą sprawą nie wygrywa się wyborów. Kiedyś i tak "zwali się nam to na głowę" ale po co być "mądrym przed szkodą".

Nie ma debaty na ten temat.

3.Przez tyle lat nikt nie pytał mnie czy popieram GŁUPIĄ politykę wobec Białorusi. To co wyprawiano wobec tego kraju i jego przywódcy wołało o pomstę do nieba. Tworzenie telewizji, drugiego rządu białoruskiego, "bronienie" Polaków właśnie tam i zupełne im tym zaszkodzenie. Nawet ASF świń, z którym tak "bochatersko" walczył min. Siarka, przybył ponoć stamtąd. A wtrącanie się w wybory na Białorusi było już totalną głupotą. Już sobie wyobrażam jak Łukaszenka popił po wyborach w Polsce. To wszystko wcześniej musiało dać takie efekty. "Staraliśmy" się bardzo by mieć te kłopoty, więc je mamy.

Może kiedyś rozbierzemy tą barierę - pomnik głupoty pisowskiej polityki zagranicznej - ale nie dzisiaj.

4.Jak można pytać o przyjmowanie nielegalnych imigrantów i to akurat z Bliskiego Wschodu. Imigranci z Dalekiego Wschodu są O.K. bo kupili sobie wizę i nie są nielegalni? A ilu nielegalnych imigrantów przyjęliśmy z Ukrainy, rząd wie? Imigranci z Bliskiego Wschodu ci z Izraela są nawet przywożeni samolotami bo hurtowo na miejscu dostali polskie obywatelstwa. Arabskich imigrantów "nie chcemy" bo są islamskiego wyznania i rzucaliby u nas kamieniami w synagogi a tym z Indii są one obojętne. Przed jakimikolwiek nielegalnymi imigrantami ma mnie chronić Państwo, jego struktury. Po to one są!

Przed tym problemem staliśmy i stoimy a będziemy nadal okłamywani jak do tej pory.

CO ONI WSZYSCY ROBILI DO TEJ PORY?!
CCCP07:46, 18 października 2023
To tak samo jak i obietnice wyborcze, nie są wiążące. Po Tuskowym odblokowaniu pieniędzy w unii mamy następny kwiatek.Obiecywany przez jego PSL ?dobrowolny ZUS? to w rzeczywistości ?rodzaj wakacji od ZUS?. ?Czyli ściema, a nie dobrowolny ZUS?
Kriss07:41, 18 października 2023
Jak ludzie mieli głosować jak nie wydawano kart , nie pytano czy się chce? Kpina
yamakay07:38, 18 października 2023
thomss niedlugo w tvp zobaczysz prawde to moze byc szok
S-40007:07, 18 października 2023
Sceptyk jak ci zakwaterują w pobliżu domu muskularne ,,kobiety'' z bliskiego wschodu albo każą pracować do śmierci to nie będzie miało wpływu na twoje życie ? Co szkodziło związać ręce nowemu rządowi
Grzmot w nocniku06:02, 18 października 2023
Czas rozliczyc towarzyszy z pis,cele juz czekają.
Efekt Pawłowa05:39, 18 października 2023
Sceptyk, nie ma głupich pytań, już niedługo się przekonasz. Współczuję i zapraszam do Paryża,tfu
Podatnik05:17, 18 października 2023
Berlin i Moskwa są zadowolone z wyników głosowania. A wy towarzysze ?
@bert01:56, 18 października 2023
moje pytanie do Ciebie - nie referendalne:
nie wierzysz sobie?
czy nie jesteś Polakiem?
Nie sądź innych a nie będziesz sądzony!!!
bert00:27, 18 października 2023
Ja już nie wierzę w Polaków.
kamil00:26, 18 października 2023
śmiechu warte.... polacy sami sobie szkodzą...smutne....
Kolejna kasa w błoto23:03, 17 października 2023
Ponad 12 mln osób "połknęło haczyk", ale i tak żyłka się urwała...
thomss22:52, 17 października 2023
zaje*** powód do dumy... Unia może bezkarnie wysłać nam tysiące migrantów.. będzie wreszcie jak na zachodzie - nie wyjdziemy z domów wieczorami... Ci co nie zabrali kart na złość PISowi przede wszystkim zrobili sami sobie na złość.. ale leming to leming, Pan kazał sługa musi.
Sceptyk22:45, 17 października 2023
I bardzo dobrze że niewiążące głupie pytania niemające wpływ na życie Polaków PiS przegrał na całej linii na szczęście
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas