Jabłoń przy al. Kopernika nie będzie pomnikiem przyrody. "Sentyment to za mało" - podhale24.pl
Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Zakopane
Snow
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
29.10.2023, 17:21 | czytano: 4619

Jabłoń przy al. Kopernika nie będzie pomnikiem przyrody. "Sentyment to za mało"

NOWY TARG. Wniosek mieszkanki Miasta o uznanie jabłonki za pomnik przyrody - uznano za bezzasadny. Zdawałoby się - prosta sprawa. A jednak przerodziła się w dyskusję "kto jest dla kogo" i zarzuty o szerzenie kłamstw.

Zielony Nowy Targ/ Fb
Zielony Nowy Targ/ Fb
Jabłonka rosnąca na skwerze przy al. Kopernika pojawiła się jako jeden z argumentów w trakcie protestu mieszkańców przeciwko zbudowaniu w tej części Miasta nowej siedziby biblioteki publicznej. Zapowiedzi konieczności wycięcia kilku drzew i zmniejszenia zielonego terenu na potrzeby budynku - wzburzyły mieszkańców. Protesty zakończyły wniesieniem przez stowarzyszenie Nowy Targ dla Mieszkańców petycji, w której mieszkańcy "stanowczo sprzeciwiają się zabudowie skweru przy al. Kopernika". To było w lipcu ub. roku - i ta petycja także została przez radnych odrzucona.

Emocje uspokoiły się dopiero wiosną tego roku, gdy oficjalnie podano, iż Nowa biblioteka powstanie w Rynku, w kupionej od banku specjalnie na ten cel - kamienicy.

Jednak temat ochrony okazałej jabłoni rosnącej na środku skweru wrócił. Jedna z mieszkanek zawnioskowała kilka tygodni temu o uznanie drzewa za pomnik przyrody. Komisja Skarg, wniosków i petycji uznała, że wniosek bezzasadny.

"Ręce opadają"

- Na posiedzeniu komisji, które odbyło się we wtorek o godzinie 16.00 więc o przyzwoitej porze - nikt z wnioskodawców się nie pojawił, żeby zaprezentować swoje racje i argumenty - zauważył Krzysztof Sroka. Jak dodał przewodniczący komisji Skarg, wniosków i petycji - "zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców w celu dbania o środowisko jest jak najbardziej wskazane, ale uznano, że forma ochrony przyrody jaką jest uznanie drzewa za pomnik przyrody - powinna być związana z jakimś wydarzeniem historycznym, specyficzną cecha drzewa, która wyróżnia je na tle innych drzew".

- Ta jabłoń w ocenie komisji nie wykazuje żadnej z tych cech, dlatego komisja uznała wniosek za bezzasadny - tłumaczył Krzysztof Sroka. - Pojawił się temat, by dokonać przeglądu drzew rosnących na terenie Nowego Targu, pod względem konieczności uznania ich za pomnik przyrody.

- Jak to słyszę, to mi ręce opadają. Ludzie mają swoją inicjatywę obywatelską. My mamy kompetencje, żeby to drzewo ogłosić pomnikiem albo nie. A jest wniosek, że "idzie na nie". To my jesteśmy dla ludzi, czy przeciwko nim - pytał radny Szymon Fatla.

"Nikt ludziom nie zabrania usiąść sobie pod drzewem"

W odpowiedzi Bożena Groń tłumaczyła, że podczas posiedzenia komisji zaprezentowana została "opinia fachowców, osób z Nadleśnictwa, które się na tym znają".

- Ta jabłoń spełnia wymóg z rozporządzenia ministra jeśli chodzi o obwód. Ale za pomniki przyrody uznaje się drzewa, gdzie było jakieś ważne wydarzenie, coś tam się stało. Wiem, że to jest sentyment mieszkańców, ale nie ma jakiegoś ważnego wydarzenia, żeby je z tym miejscem kojarzyć. No - były pola i urosła jabłoń. A opinia wśród leśników jest taka, że w lasach jest dużo miejsc gdzie zginęło wielu leśników w obronie ojczyzny i te drzewa tam nie są uznawane za pomniki przyrody. To musi być coś historycznego, by uznać drzewa za pomnik przyrody, bo za chwilę okaże się, że wszystkie drzewa spełniają wymogi, bo mają obwód powyżej 100 cm i wszystkie uznamy za pomniki przyrody - argumentowała radna.

- To tylko opinia, nie mamy ekspertyzy pod która by się ktoś podpisał, więc pozwolę sobie się z nią nie zgodzić - odparł Szymon Fatla. - Poza tym troszkę lat od wojny już minęła i ważnym wydarzeniem jest nie tylko to, że tam zginął. Ważne jest, że to jest inicjatywa obywatelska i że ludzie tego chcą. I to jest może uzasadnieniem. Troszkę kreatywności i podejścia do ludzie, a nie przeciwko nim - apelował radny.

- Nikt ludziom nie zabrania usiąść sobie pod tym drzewem, tego drzewa nikt im nie ścina. Chcą ławeczki? Możemy ją tam postawić - odparła radna Groń.

"Sentyment to za mało"

Sięgnięto także po argument ekonomiczny. Jak mówił Krzysztof Sroka ekspertyza, którą trzeba byłoby zamówić - kosztowałaby ok. 3,5 tysiąca zł. - Patrząc na nasz budżet - trzeba się zastanowić, czy wziąć ekspertyzą dla jednego drzewa, czy może przeanalizować wszystkie drzewa. Byłoby taniej - tłumaczył. - Ktoś może mieć sentyment związany z tym drzewem. Inni mają sentyment związany z inna jabłonką, a jeszcze inni z wiśnią - argumentował.

Na powtórzenie przez radnego Srokę uwagi, że na posiedzeniu komisji, gdy rozpatrywana była petycja - nie pojawił się nikt kto przedstawiłby argumenty za uznaniem drzewa za pomnik przyrody zareagował Paweł Liszka.

- Tłumaczyłem na komisji, że mieszanka się usprawiedliwiła czemu nie może być obecna i prosiła, bym ja w jej imieniu zabierał głos. Ja ją reprezentowałem - zauważył. - Pan przewodniczący niby jest za wnioskiem o przegląd drzew, ale w głosowaniu już się wstrzymuje. To jak to jest? Na innej komisji burmistrz mówił, że odpowiedź na wniosek - wysłano mieszkance i było to skonsultowane z ekspertami. Na moje pytanie co to za eksperci, okazało się, że to urzędnicy Urzędu Miasta i nie było to z nikim poza Urzędem konsultowane. Po uzyskaniu opinii Inspektoratu Ochrony Środowiska mieliśmy wrócić do sprawy - mówił radny Liszka.

"Jak uschnie posadzi się nowe"

Waldemar Wojtaszek uznał słowa radnego za "szerzenie kłamstw".

- To nieprawda co pan radny mówi. Była ta sprawa konsultowana w Krakowie, na Uniwersytecie Rolniczym. Specjalnie z tym wnioskiem, ja osobiście to konsultowałem, a profesor doktor nie podjął się wykonania ekspertyzy jak zapoznał się z dokumentami i fotografiami - mówił poirytowany wiceburmistrz i tłumaczył, że problemem jest, iż chodzi o drzewo owocowe. - To nie jest praktykowane. To są sporadyczne sytuacje, żeby drzewa owocowe były uznane za pomnik przyrody i taka ekspertyza kosztowałaby nawet 5 tys. zł. Uważam, że za te pieniądze zasadne jest zakupienie sadzonek. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że ta jabłoń w tym miejscu pozostanie do swojej naturalnej śmierci. A jeśli się jej przyjrzeć z bliska, to widać usychający konar i patrząc na stan fitosanitarny tego drzewa - to widać, że jest ono już w swoim końcowym etapie życia. To stare drzewo. Jak uschnie to posadzi się nowe i wtedy tworzyć się będzie nową otoczkę do całej historii - podsumował wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

- Proszę ważyć słowa i nie zarzucać mi kłamstwa - ostrzegł Paweł Liszka - Skoro nie zostaliśmy o tym poinformowani, to skąd mam wiedzieć, że były prowadzone rozmowy i zasięgano opinii poza Urzędem Miasta - dodał radny.

Dyskusję podsumował przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda prosząc, by "nie zaniżać rangi pomnika przyrody".

W głosowaniu ogólnym 13 radnych było za uznaniem prośby o podniesienie jabłonki do rangi pomnika przyrody za bezzasadną, 6 radnych było przeciw.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
MEGAWONSZ920:09, 7 listopada 2023
Ale Debata o jedno głupie drzewo masy niestety głupich ludzi. Który góral, góralka niech sie nawróci a kto ceper niech nic nie mówi. Drzewo może być pomnikiem bo za mojego dziecinstwa około 25 lat temu jeden z uczniow pobliskiej szkoły probował pożegnać sie z życiem i zakomunikował że zrobi to jeśli nie pojawi sie telewizja. Telewizji nie bylo ale pojawila sie straz i policja. Legenda głosi że dalej ma odcisk pasa na d...
bzdura na kółkach10:59, 1 listopada 2023
Jaka jabłoń , taka mieszkanka? Bzdura i dobrze ,że ktoś tej bzdury nie podchwycił za pewnik i nie uległ tej /.../ kobiecie .
wstążki&kolesiostwo22:39, 30 października 2023
Ej ten Watycha. Po półtora roku procedowania prostego wniosku myśli że to koniec? To dopiero początek. Kompromitacja oczywista
@Zielony Nowy Targ19:20, 30 października 2023
Czytaj ze zrozumieniem!!!
Nowy Zielony Targ18:15, 30 października 2023
Stanowisko grupy Nowy Zielony Targ

Jabłonka po raz kolejny nie doczekała się ochrony i upamiętnienia tytułem Pomnika Przyrody. Warto zapoznać się z artykułem ukazującym poziom argumentacji w tym temacie.
Dziękujemy Radnym, którzy wsparli tę ważną oddolną inicjatywę mieszkańców, czyli: Al-Ani Danuta, Fatla Szymon, Garbacz Bartłomiej, Liszka Paweł, Michalska Agata, Pawlikowska Ewa. Szczególnie tym, którzy zabierali głos by przedstawić argumenty mieszkańców i wesprzeć ich głos. Dziękujemy za Wasz trud we wspólnych dążeniach do zmiany na lepsze, zielone i ekologiczne oblicze tego miasta.
To natomiast lista Radych, którzy głosowali za odrzuceniem możliwości uznania jabłonki za pomnik przyrody: Drąg-Iłęda Stefania, Garbacz Ewa, Groń Bożena, Luberda Grzegorz, Łapsa Jan, Mikołajski Lesław, Mozdyniewicz Marek, Pustówka Leszek, Rajski Jacenty, Sokół Danuta, Sroka Krzysztof, Szokalska-Stefaniak Danuta, Wójcik Katarzyna
Zielony Nowy Targ16:13, 30 października 2023
Anno M. - wpisując się w twoją retorykę: przeproś i spadaj.
Wulgarna baba z rozbuchanymi roszczeniami tylko szkodzi sprawie. Swoim zachowaniem szkodzisz tym co podpisali petycję w obronie zieleńca. Przez takich prostaków sprawa jabłonki została wyśmiana. Na komisji mówiono o czyimś niegrzecznym zachowaniu co zepsuło pomysł i nastawiło radnych niechętnie do sprawy. Idź już sobie. A portalowi dziękujemy za poruszenie tematu.
Bela15:59, 30 października 2023
Tak antyobywatelskiego burmistrza i twardogłowych radnych w NT jeszcze nie było. Na szczęście sprawa jabłonki nie jest jeszcze zakończona. Ale przynajmniej poznaliśmy ich prawdziwe oblicze. Faktem jest że w pierwotnym planie bib;lioteki jabłonka miała zostać wycięta stą mieszkańcy wzięli ją w obronę. Gdyby nie opór społecznych byłaby tam kolejna betonoza o estetyce MCK zbliżonego projektem do szarych sklepów znanej sieci
Anna M.15:57, 30 października 2023
Nastał najwyższy czas, aby Radę naszego miasta odświeżyć. Czasem można myśleć, że przychodzą aby tylko być. Byle się kasa zgadzała!!!. W Sejmie następują zmiany a teraz na nas kolej.
Posprawie15:28, 30 października 2023
Już się gubię. Ktoś chce wyciąć starą jabłonkę, czy koniecznie ktoś pragnie by drzewo stało się pomnikiem przyrody czy też ktoś przy pomocy drzewa próbuje działać kampanijnie?. Rośnie, nikt jej nie ruszą o co w końcu chodzi ?
Anna M.14:48, 30 października 2023
Znowu blokujecie mi moje komentarze!!! Ten sposób prowadzi donikąd. I WY chcecie mieć czytelników? Dlaczego manipulujecie pewnymi sytuacjami. Mój komentarz nie obrażał nikogo. Pisałam tylko prawdę. Dobrze być anonimowym dziennikarzyną i lekceważyć czytelników.

Pani komentarz z godziny 2.40 ukazał się na stronie. Innego Pani nie napisała, więc nie rozumiem skąd ten atak. Moderator.
n t14:08, 30 października 2023
to się nadaje do tv .czym wy sie zajmujecie.my na zadziale żyjemy jak w 19 wieku;bez zasiegu,bez autobusow,ciagle zatarasowana droga autami które prowadzi gps,galęzie zwisające na drogę ,a starsi ludzie bez jakiejkolwiek informacji i dostępu do miasta.pani groń i pan łapsa nie widza jak kolejne bacowki/potworki zwożą gruz i śmieci i parkują na drodze,a las wygląda jak śmietnisko
Ewa12:20, 30 października 2023
Ale bzdurami się zajmują. Mam wrażenie, że w tej części miasta zamieszkują dziwni ludzie ;)
życie11:38, 30 października 2023
Rada miasta nie ma większych problemów, jak czepianie się jabłonki? Zostawić ten skwer w spokoju. Idzie zima, trzeba się zająć powietrzem żeby było czym oddychać, tu drzewa trzeba sadzić, a nie wycinać, bo się podusimy.
wodnik szuwarek10:35, 30 października 2023
A tak poważnie to każde drzewo winno być pomnikiem przyrody bo mamy ich coraz mniej.
Zielony NT09:05, 30 października 2023
Warto poznać nazwiska radnych, którzy głosowali przeciw projektowi obywatelki reprezentującej sporą grupę FB Nowy Zielony Targ. Grupa nie mogła złożyć wniosku z uwagi na brak działalności sformalizowanej:
Radni z Okręgu nr 3 (bloki)
Drąg-Iłęda Stefania, Garbacz Ewa, Mozdyniewicz Marek, Pustówka Leszek, Sroka Krzysztof, Wójcik Katarzyna,
Pozostali
Groń Bożena, Luberda Grzegorz, Łapsa Jan, Mikołajski Lesław, Rajski Jacenty, Sokół Danuta, Szokalska-Stefaniak Danuta,
avitat08:52, 30 października 2023
""Rozporządzenie Ministra Środowiska z 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

Kryterium umożliwiającym uznawanie drzew za pomniki przyrody będzie obwód przekraczający:
- bez koralowy, cis pospolity, jałowiec pospolity, kruszyna pospolita, rokitnik zwyczajny, szakłak pospolity, trzmielina ? 50 cm,
- bez czarny, cyprysik, czeremcha zwyczajna, czereśnia, głóg, jabłoń, jarząb pospolity, jarząb szwedzki, leszczyna pospolita, żywotnik zachodni ? 100 cm,
- grusza, klon polny, magnolia drzewiasta, miłorząb, sosna Banksa, sosna limba, wierzba iwa, żywotnik olbrzymi ? 150 cm,
- brzoza brodawkowata, brzoza omszona, choina, grab zwyczajny, olsza szara, orzech, sosna wejmutka, topola osika, tulipanowiec, wiąz górski, wiąz polny, wiąz szypułkowy, wierzba pięciopręcikowa ? 200 cm,
- daglezja, iglicznia, jesion wyniosły, jodła pospolita, kasztanowiec zwyczajny, klon jawor, klon zwyczajny, leszczyna turecka, modrzew, olsza czarna, perełkowiec, sosna czarna, sosna zwyczajna, świerk pospolity ? 250 cm,
- buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy, lipa, platan, topola biała, wierzba biała, wierzba krucha ? 300 cm,
- inne gatunki topoli ? 350 cm
LUB ?wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe?.""
Jak widać tylko zła wola "władz" miasta na czele z radnym Sroką i jemu podobnymi, nie pozwoliła na uznanie naszej jabłoni za pomnik przyrody.
Anna M.02:40, 30 października 2023
"No - były pola i urosła jabłoń" (Wypowiedź radnej Bożeny Groń)
Zazwyczaj nie komentuję żadnych artykułów, ale tym razem wypowiedź radnej, którą powyżej zacytowałam, wyraźnie mnie zbulwersowała.
Emocje mijają, ale ślad po nich pozostaje.
Wyjaśniam p. radnej, że jabłoń w polu sama nie urośnie. Najpierw trzeba ją wyhodować i to wymaga czasu oraz troski a potem można ją posadzić w bezpiecznym miejscu. Tak więc w roku 1947 mój ojciec na własnej działce w przydomowym ogrodzonym sadzie posadził 3 jabłonki. Przy tej opisywanej jabłonce, mając 5 lat mam zrobione zdjęcie (zadziwiająca pamiątka a także dowód). Kiedy nas wywłaszczono z tej ziemi nikt nie odważył się wyciąć tych jabłonek i brzozy ani jesionu. Nawet krzew bzu pozostał do dziś. W latach siedemdziesiątych i późniejszych, ta jabłoń była oblegana przez dzieci z okolicznych bloków. Zrywano jabłka niedojrzałe, ale to była ich przygoda. Ta jabłoń nie może mówić, ale przetrwała czasy PRL a dziś o nią toczy się bój. Powiem krótko; dajcie jej spokojnie ŻYĆ Jest śladem historii , gdzie dawniej była tu cisza i świeże powietrze. Szkoda, że w pobliżu tych drzew wysiadują lumpy i żłopią piwo. Nikogo to nie interesuje. Taką mamy wolność. Wolność dla hołoty i brutalności.
Dla informacji; skromnej kwoty za wywłaszczony teren nie pobrałam w ramach "buntu".
Mieszkaniec21:41, 29 października 2023
pewniue najlepiej wszystko wyciąć i " posadzić kostke"
Nowotarżanka21:31, 29 października 2023
Ta jabłoń i tak uschnie, tak jak większość drzew w Nowym Targu. Przjrzyjcie się dobrze przechodząc przez miasto, jak drzewa masowo chorują i umierają.
Pestka20:01, 29 października 2023
No jak ?. Ewa zerwała jabłko z drzewa i podała Adamowi a ten zjadł zakazany owoc. I wtedy się zaczęło. To z tej jabłonki jabłuszko pochodziło. Widzę oczyma wyobraźni wielką świątynie nad drzewem posadowioną. Jabłoń w kamiennej grocie. Trzeba będzie tylko wyburzyć budynki spółdzielcze i pewnie zagospodarować tereny po placu na którym dzisiaj piętrzą się palety a obok stoją terenowe pojazdy. Da się zrobić panowie L i F. Naprawdę się da.
Osiol19:21, 29 października 2023
Kurcze jedno poświęcenie drzewka by załatwiło temat a że jabłko zerwał z niego........., oparł się o nie......... Nadto budka dla ptaków i kapliczka obok powinna temat załatwić do końca. Można jeszcze nadać skwerowi nazwę od nazwiska....... Osoby świętej i nikt ręki nie podniesie, ale prościej wymienić władzę w mieścinie(w wyborach) niż z nią walczyc i tracic energie.
Wsiokoś18:54, 29 października 2023
Blokosie to mają fantazje......
SKINHEADS 6918:39, 29 października 2023
Nadlesnictwo niech sie trzyma z daleka od oceny drzewa.Wystarczy wejsc do lasu na os Bor co tam oni wyprawiaja.Wycinaja las na potege,piekne okazale drzewa w ekspresowym tempie.Mam nadzieje ze nowa wladza podejmie srodki prawne w sprawie wycinki lasu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas