10 lat niezwykłego teatru. "Wypełniliście pustkę, która była" (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Rain
13°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 61 %
Rain
14°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 61 %
Rain
14°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
14°
Wiatr: 22.14 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
06.11.2023, 11:56 | czytano: 2247

10 lat niezwykłego teatru. "Wypełniliście pustkę, która była" (zdjęcia)

Teatr "Chrząszcz w trzcinie" Marty i Cezarego Skrockich obchodził w sobotę jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju odbyło się specjalne spotkanie połączone z premierą najnowszego spektaklu pt. "O płanetnikach i innych synoptykach".

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Jubileuszu i dokonań pogratulował "Chrząszczowi" burmistrz miasta Leszek Świder. Dziękował w imieniu dzieci, kuracjuszy i rabczan za wzruszenia i dzielenie się talentem, za spektakle, które nie tylko bawią, ale i uczą, za dawanie radości i kształtowanie wrażliwości. - Wypełniliście pustkę, która była - podkreślił. Z życzeniami pospieszyli też dyrektor biblioteki Anna Gąsior, dyrektor teatru Lalek "Rabcio" Krystyna Kachel, przedstawiciele Centrum Kultury, Sportu i Promocji, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka i widzowie. Był urodzinowy tort i szampan. Po przemówieniach Marta i Cezary Skroccy wręczyli dyplomy z podziękowaniami wszystkim, którzy przysłużyli się do powstania i rozwoju teatru.

Teatr prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa. Powstał z inicjatywy aktorów Katarzyny Pędzimąż i Cezarego Skrockiego, którzy postanowili odejść z Teatru Lalek Rabcio i zrealizować własne pomysły artystyczne. Za umowną datę powstania przyjmuje dzień 2 września 2013 r., kiedy premierę miała nowa wersja przedstawienia "O! Wlazł kotek na płotek". W 2013 r. roku powstał też pierwszy spektakl najnajowy zespołu, pt. "Bam-Bam". Było to pierwsze tego rodzaju przedstawienie w Małopolsce, realizacje dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat dopiero przebijały się do świadomości odbiorców. Tak powstał teatr przyjazny maluchom. Kolejny znak rozpoznawczy teatru to muzyka na żywo w wykonaniu muzyków Piotra Koleckiego i Rafała Nowaka. W spektaklu "O płanetnikach i innych synoptykach" po raz pierwszy obaj muzycy występują razem.

Najważniejszą postacią, niejako osią duchową teatru jest Cezary Skrocki, bez którego determinacji, pomysłów, inspiracji i fachowej wiedzy "Chrząszcza" by nie było. Od początku teatr współtworzy też Marta Skrocka, najpierw jako scenograf i autor oprawy graficznej, później także aktorka, a także autorka tekstów.

Obecnie teatr ma w repertuarze 11 spektakli, w tym 3 najnajowe. Oprócz przedstawień prowadzi też rozliczne warsztaty artystyczne: teatralne, plastyczne, scenograficzne i animacji filmowej. Najnowszy spektakl pt. „O płanetnikach i innych synoptykach” to „komedia meteorologiczna” w trzech odsłonach, która opowiada o zmaganiach człowieka z pogodą na przykładzie pewnej pary małżeńskiej, poddanej zmiennym… warunkom atmosferycznym. Spektakl przybliża tajemnicze postaci płanetników, demonów sterujących pogodą, pojawiających się w wierzeniach ludowych w różnych regionach Polski, a których geneza sięga jeszcze mitologii słowiańskiej. Spektakl powstał po analizie wielu źródeł literackich i przedstawia oryginalną, autorską kompilację różnych wątków. Spektakl dla widzów w wieku 5-100 lat.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas