W Zakopanem oznaczono Południk Kopernika (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Jabłonka
Clouds
21°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
26°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
23°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
24°
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
17.11.2023, 14:48 | czytano: 3048

W Zakopanem oznaczono Południk Kopernika (zdjęcia)

ZAKOPANE. Przez centrum Zakopanego, obok Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki, biegnie linia krakowskiego południka zerowego - polskiego Greenwich, czyli południka Kopernika. Dziś został on uroczyście odsłonięty przez burmistrza Leszka Dorulę, starostę tatrzańskiego Piotra Bąka i Mariusza Meus, czyli "Pana Południka" ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

zdj. UM Zakopane
zdj. UM Zakopane
Odsłonięciu południka towarzyszyły wykłady „Krakowski Południk Zerowy czyli Południk Kopernika” i „Polskie Greenwich u stóp Giewontu” wygłoszone przez Mariusza Meus oraz Janusza Nicewicza. Uczestnicy wydarzenia mogli także zobaczyć wystawę sprzętu geodezyjnego z XX-XXI wieku. Podhalańscy geodeci symbolicznie wytyczyli kontynuację linii krakowskiego południka zerowego na Górnej Równi Krupowej (przy napisie ZAKOPANE).

Jest to jeden z najstarszych na świecie południków zerowych i fundamentalnych: o 500 lat starszy od słynnego południka zerowego w Londynie. Z tego południka korzystał - jako podstawy do obliczeń astronomicznych - sam Mikołaj Kopernik, pisząc swoje słynne dzieło "De revolutionibus orbium coelestium". Tym samym rewolucja heliocentryczna dokonała się właśnie na tym południku! Przez stulecia wielu uczonych korzystało z południka krakowskiego, jak choćby fizyk Stanisław Pudłowskim (twórca pierwowzoru metra, naturalnej jednostki długości), czy astronom i matematyk Jan Śniadecki (założyciel krakowskiego obserwatorium). Z południka krakowskiego nadawano też słynny sygnał południa, emitowany w Polskim Radiu do 1984 roku. Jest to więc zasłużony dla polskiej nauki południk!

Południki to geodezyjne linie, poprowadzone po powierzchni elipsoidy Ziemi, tworzące łuki o długości 20003931,458 metrów każdy, łączące oba bieguny i wyznaczające kierunek północ–południe. Południki to obiekty geometryczne i jest ich nieskończenie wiele, ale niektóre, nieliczne, są wyjątkowe, bo pełniły ważne funkcje w badaniach astronomicznych i geodezyjnych. Takim południkiem jest np. południk zerowy (od którego liczy się długość geograficzną), dzielący kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.

Południk krakowski ma współcześnie długość geodezyjną 19°57’21,2367″ E. Jego linia łączy miasta Kraków i Zakopane - duchową stolicę Polski i stolicę polskich gór. Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Zakopanem powstał znak krakowskiego południka zerowego – ten symboliczny medalion i środek budynku obserwatorium astronomicznego w Krakowie dzieli dystans dokładnie 85 km 247,5 m i znajduje się on na wysokości 839 metrów nad poziomem morza.

50 lat temu, w 500. rocznicę urodzin, miasto Zakopane także uczciło pamięć o wybitnym astronomie odsłaniając rzeźbę „Orbity” autorstwa Henryka Burzca, która znajduje się w pobliżu medalionu i usytuowana jest niemal dokładnie na południku Kopernika.

UM Zakopane, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
nogaty21:36, 20 listopada 2023
@zmartwiona... .1 km.30-45 min.Tak,w wypasionym suwie(i tak Cię nie widzą bo masz przyciemnione szyby). Z buta 5 min,paradnie w fajnych na pewno ciuchach.Zapomnieliście do czego służą nogi lenie.
0
SZALENI SAMORZĄDOWCY10:41, 19 listopada 2023
Szaleńcy i głupole rządzą w Zakopanem , nie dbający o ludzi , likwidujący możliwość kupowania od rolników i innych drobnych producentów , olewających polecenia Premiera i prezesa PIS w zakresie UŁATWIENIA HANDLU , LIKWIDUJĄCYCH PLAĆ TARGOWY , PEŁNI OBŁUDY I HIPOKRYZJI. CAŁE ZŁO W TEJ BVEZWZGLĘDNEJ OBŁUDNEJ WŁADZY .
0
mądry i skromny19:51, 18 listopada 2023
No to trza tam teraz bazylikę wybudować a co?
0
zmartwiona góralka z ul. Kościeliskiej14:17, 18 listopada 2023
Jedno to Sylwester Marzeń , a druga jeszcze większa głupota , żeby nie powiedzieć bzik burmistrza Doruli to ta bzdura z tym południkiem . Na przejechanie przez miasto od Ustupu do ronda na ul. Nowotarskiej w dzień o średnim nasileniu ruchu to potrzeba około 30 - 45 minut!!!/odcinek ok. 1km/. Ile to spalin , jaki to ma wpływ na środowisko tego "kurortu" Doruli ? Zamiast zająć się wspólnie z radnymi , równie bezradnymi , jak burmistrz , przyśpieszonymi studiami i praktyką w kierunku budowy obwodnicy pod zboczem Gubałówki , to ta ferajna zajmuje się pierdołami w postaci wymienionych na wstępie atrakcji !!! Nie powiem , bo w mieście jest czysto i miasto jest ukwiecone i pod tym względem jest lepiej jak było za poprzedniego nieudacznika , ale nie ma przyszłościowego myślenia ,a mieszkańcom wciska ta ferajna takie bzdety , zamiast skutecznego likwidowania utrudnień w mieście , które dobijają mieszkańców "kurortu".
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas