Do tej pory na terenie rezerwatu realizowany był kompleksowy monitoring przyrodniczy parametrów abiotycznych i biotycznych torfowiska z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
W jego wyniku wykazano pogarszający się stan torfowiska.
Teraz przyszedł czas na działanie! Jednym z zabiegów zapobiegających temu procesowi będzie usunięcie z kopuły torfowiska sosny, która przyczynia się do jej osuszania.
Zabiegi ochrony czynnej w Rezerwacie „Bór na Czerwonem” obejmą:
- budowę tam i zastawek, modernizację grobli
- usunięcie sosny (niepożądana sukcesja)
- budowę i modernizację infrastruktury turystycznej
Zadaniem torfowiska jest jak największa kumulacja wody. Wskutek dawnej działalności człowieka doszło do osuszenia się kopuły torfowiska oraz zarośnięcia jej przez sosnę. W efekcie tego suchy torf emituje ogromne ilości CO2!
Szansą na zatrzymanie tego procesu jest przeprowadzenie zabiegów ochrony czynnej, polegających na m.in. usunięciu sosny, która działa jak pompa wysysająca wodę z torfowiska.
Projekt realizowany jest przez UNEP/GRID-Warszawa w partnerstwie z Fundacją Przyroda i Człowiek oraz Asplan Viak.
Więcej informacji na temat projektu na stronie: https://torfowiska.karpatylacza.pl/
Działania związane z retencją wody realizują także leśnicy. W lasach powstają zbiorniki oraz inne obiekty, które służą podpiętrzaniu oraz spowalnianiu szybkiego odpływu wody.
Więcej o działaniach Lasów Państwowych mogą Państwo przeczytać na stronie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych: https://www.ckps.lasy.gov.pl/adaptacja-na-terenach-gorskich