Komisja śledcza ws. biogazowni? - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Jabłonka
Clouds
12°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
15°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
16°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
88 %
Zakopane
58 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 44 | 88 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
02.12.2023, 19:00 | czytano: 6806

Komisja śledcza ws. biogazowni?

Przedstawiciele stowarzyszenia EKO Raba Wyżna złożyli wniosek o powołanie specjalnie komisji, która zbada sprawę pozwolenia na budowę biogazowni.

Kadr z sesji Rady Powiatu Nowotarskiego
Kadr z sesji Rady Powiatu Nowotarskiego
Przeciwnicy inwestycji ponownie wzięli udział w sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. Natalia Ustupska mówiła, że „wciąż nie może uwierzyć, w jakiej farsie przyszło jej wziąć udział”. Wymieniała m.in. „naciąganie do granic możliwości przepisów” przez urzędników starostwa na korzyść inwestora. - Nie wierzę w bezstronność tego urzędu –- stwierdziła. Przypominała, że przebudowa kotłowni, zgodnie z przepisami, w ogóle nie może mieć miejsca, bowiem kocioł, który tam się znajdował, został usunięty przed wieloma laty. Czyli o przebudowie kotłowni i wymianie kotła, o co zabiega inwestor, nie może być mowy. - Sam inwestor to przyznał. Myśleliśmy, że to zakończy sprawę, ale niestety okazało się, że nie - mówiła. Jak dodała, mamy obecnie do czynienia z sytuacją, że inwestor wycofał się z dzierżawy terenu, na którym miała powstać inwestycja. - Jest pozwolenie na budowę, ale nie ma inwestora. Nie ma informacji o planach przepisania tego przedsięwzięcia na kogoś innego – dodała.

Głos zabrała na sesji również sołtys Raby Wyżnej Ewa Bielarczyk, która zwróciła się do władz powiatu z prośbą o wsparcie w walce przeciwko budowie biogazowni.

Piotr Budny z EKO Raba Wyżna złożył natomiast wniosek o powołanie specjalnej komisji, która zajmie się weryfikacją całego postępowania dotyczącego wydania pozwolenia na budowę biogazowni wraz z weryfikacją zgromadzonego materiału dowodowego. Złożył też wniosek o zmianę osób prowadzących postępowanie na obecnym i ewentualnie przyszłym etapie.

Przewodniczący rady Tadeusz Rafacz odpowiedział, że nie przewiduje powołania specjalnej komisji, która zajęła by się tym wnioskiem, ale trafi on do istniejącej już Komisji Skarg i Wniosków. - Będziemy zastanawiać się co dalej - dodał.

Do wypowiedzi członków stowarzyszenia EKO Raba Wyżna odniósł się sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz, który z ramienia urzędu prowadzi sprawę biogazowni. Jak poinformował, ostatecznej decyzji ws. pozwolenia na budowę biogazowni jeszcze nie ma. Rozprawa administracyjna już się zakończyła, ale strony mają teraz czas na zapoznanie się z dokumentacją. - Postępowanie administracyjne jest już na końcowym etapie. Materiał dowodowy został zebrany, o czym został powiadomiony pełnomocnik wnioskodawców wznowienia. Czekamy aż zapozna się z całością materiału. Potem będzie wydane rozstrzygnięcie administracyjne - powiedział.

Odnosząc się do zarzutów o nieprawidłowości i brak bezstronności odparł: - Jeżeli macie mi państwo coś do zarzucenia, proszę zawiadomić odpowiednie służby.r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Franekcosiezno22:32, 4 grudnia 2023
Do Rabianin
Ino wartko, trza im pokozac prowde coby nika niy uśli. Płone majom argumenty tako młaka i myrdanie ludziskami w Rabie. Przydom pany w połednie abo raniućko i zabierom ziajoków
Rabianin20:32, 4 grudnia 2023
w odpowiedzi do wypowiedzi sekretarza powiatu Bartłomieja Garbacza na jesgo slowa:" Jeżeli macie mi państwo coś do zarzucenia, proszę zawiadomić odpowiednie służby. "

Chcialbym tutaj odpowiedziec zarowno Panu Sekratarzowi jak i pozostalym urzednikom:
Ależ złożymy doniesienie do prokuratory, żebyście Panstwo nie mieli żadnej wątpliwosci co do tego - tak sie stanie - jeżeli nic innego nie postkutkuje i nie bedzie rzetelnej transparentnej decyzji.
A czy Starostwo ma mało spraw w sądzie założonych w ostatnich czasach? Ludzie po co Wam to - będą Was ciągać, odbije sie to mocno na Was, na calym spoleczenstwie powiatu.
Czy naprawde Państwo myślą, ze tak rozgrzebaną sprawę da się jeszcze zakopać pod dywan, udać ze nie bylo problemu?

Nasze majątki w Rabie będą warte ułamek obecnej wartosci a mieszkać nie bedzie sie dało - to co Wy myślicie ? - że nie podamy Was do sądu?
góral17:26, 4 grudnia 2023
Nie róbcie cyrku i nie stwarzajcie problemu urzędnikom, mają dość innej roboty, biogazownia ma już decyzje wykonawczą, przeszła całą procedure i nie ma co zawracać, trza budować bo koszta wzrosną a pieniądz traci na wartości a nawet może przepaść, im szybciej tym lepiej,efekt ekonomiczny inwestycji wiekszy.
Franekcosiezno12:02, 4 grudnia 2023
Ciekawym cy gazda to nie tyn gaza co gazduje teroz na tyk dziyrzawionyk majontkach.
Straśnie chwoli, widać zno siy, syćko widzioł i obwonchoł
Xyz08:21, 4 grudnia 2023
Do "gazda" a weź ty się chłopie puknij w ten durny łep bo nie masz pojęcia o czym mówisz.jak to takie zajefajne to kup sobie gdzieś chatę w okolicy czegoś takiego i tam zamieszkaj,potem opisz wrażenia,jak będzie super to zostanę twoim sąsiadem...serio
9n06:21, 4 grudnia 2023
Podobno Inwestor się wycofał??
Wyborca05:48, 4 grudnia 2023
Rabiany głosujecie na Fabra, Dziwisza i Siarkę, ten ostatni to przecie wiceminister od klimatu za PiSu.
Dział00:48, 4 grudnia 2023
W wyborach nie oddam głosu absolutnie na nikogo z obecnego zarządu rady powiatu,ta sprawa potwierdza moją decyzję
Obserwator NATO00:14, 4 grudnia 2023
Do: Do zwolenników tej inwestycji
Toż to pewno głos zakupionego w Chinach elektoratu do poparcia słusznej sprawy inwestora.
A tak na serio: piszący zwolennicy i amatorzy darmowego ciepła i prądu, pamiętajcie: W życiu nie ma nic za darmo, a za darmo i sól słodka......
Do zwolenników tej inwestycji23:00, 3 grudnia 2023
Dlaczego nie wypowiecie się na innych portalach, choćby profilu STOP biogazowni żeby wszyscy mogli zobaczyć Wasze twarze? Chyba że to ciągle jedna i ta sama osoba...na szczęście przeciwników tego chorego pomysłu jest znacznie więcej!
Stop biogazowni w Rabie Wyżnej21:56, 3 grudnia 2023
Stop biogazowni w Rabie Wyżnej
ilejeszczebedziemyprotestowac21:49, 3 grudnia 2023
Stop biogazowni w Rabie Wyżnej!
Ile to jeszcze będzie trwało, jak długo Rabianki i Rabianie mają czekać na jakieś konkrety? A tu ciągle tylko od Annasza do Kajfasza. Brawo dla Stowarzyszenia Eko, że próbują w naszym imieniu jak nie drzwiami do oknem od urzędu do urzędu. Bo sprawa zaczyna jakby przygasać pod kurzem urzędowych procedur i odwlekania. A mamy w końcu demokrację, rządy ludu. A lud z Raby biogazowni w centrum wsi nie chce. No kto by chciał za płotem takie coś...? Smród substratu i to bez przerwy przez cały rok, tiry przejeżdżające osiedlowymi drogami. Piszącym o korzyściach radzę, żeby poszukali u źródeł informacji o tym, że to, co z tej biogazowni będzie otrzymywane ma być na własny uzytek niniejszego "gospodarstwa".
Niech sobie robią biogazownię, ale daleko od domów, tak jak to było przykładnie pokazane na tej wycieczce, która pojechała pod Wrocław sprawdzać jak to biogazownie prawilnie działają? I śmierdzi w tych super biogazowniach? Śmierdzi. A przy domach to mają? Skądże, daleko od zabudowań.
sąsiad z Raby20:02, 3 grudnia 2023
Komisja jest jak najbardziej potrzebna aby wyjaśnić kto stoi za Eko oraz aby wyjaśnić dlaczego kobiety w Rabie pracują po 12 godzin w sklepach układu rabiańskiego. A pani Ewa i pan Piotr czy to nie rodzina? Eko Raba stowarzyszenie rodzinne a nie gminne.
ocena z Orawy15:27, 3 grudnia 2023
Eko nie ma nic do powiedzenia
chcą przedłużać a jakby im zależało to zapoznaliby się już dawno z materiałami
miejscowy plan dopuszcza inwestycje
wójt Raby ma dokumenty schowane w szafie ?
kiedy skonczy się cyrk ?
Enklawa15:05, 3 grudnia 2023
Panie Garbacz przecież Pan jest specjalistą od puszczania pozwoleń na budowę wszystkich super atrakcji w mieście i poza nim podobno tak mówią i Pan podobno startuje na Burmistrza Miasta Nowego Targu też tak mówią ciekawe czy ma Pan w planie spalarnie na szpitalu czy kolejną Biogazownią hmmmm
Do gazda13:38, 3 grudnia 2023
W Polsce tylko Tauron może być odbiorcą prądu więc jedyną osobą która na biogazowni zarobi i to naprawdę sporo jest inwestor
Rabianin13:20, 3 grudnia 2023
W normalnym kraju już wszystkie służby by się ta sprawą zajęły!!
gazda11:44, 3 grudnia 2023
Prąd w tym wypadku z biogazowni jest bardzo potrzebny. Rabianie są szczęsliwcami, że będą mieć taką inwestycje. Będą za tym tereny wykorzystane nie tak jak teraz, a to że jacyś tak przeciwnicy są to zawsze jest tak, jedni za inni przeciw. W tym wypadku lokalizacja jest jak najbardziej trafiona będzie pod ciągłą publiczną kontrola, przecież urząd blisko wójt blisko, więc nie pozwolą na to by nie spełniała wymogów środowiskowych. Trudno jak się nie chce krów czy owiec paść to przynajmniej niech inaczej wykorzystają to co tam rośnie. Swoją drogą to Raba nie jest jakaś turystyczna czy wypoczynkowa miejscowość lecz gospodarczo rolnicza.
A BioGaz10:05, 3 grudnia 2023
Dzień dobry, biogazowania tak ale nie za wszelką cenę.
inwestor10:05, 3 grudnia 2023
Dobry pomysł,proponuje już teraz powołanie komisji od wiatraków które wcześniej,czy póżniej zaczną powstawać w naszym powiecie,
Kułak08:26, 3 grudnia 2023
Nie dajcie się zbyć, powinna być kontrola i to dokładna.
sprawiedliwy06:42, 3 grudnia 2023
W innym nie katolickim i praworządnym kraju ci co wydali te nielegalną decyzję już dawno odpowiadali by ale zza krat!!!więzienia!
Jan23:19, 2 grudnia 2023
Ludzie którzy naciągali prawo powinni być ukarani łącznie z decydentami od starosty z nim na czele.
Jakub21:19, 2 grudnia 2023
Z przymrużeniem oka: byle by nie powołali komisji Macierewicza????
kolega20:38, 2 grudnia 2023
To może najwyższa już pora pogonić Starostę na polityczną emeryturę, ma pasiekę niechaj sobie odpocznie.
Osiol20:35, 2 grudnia 2023
Strach komentować w wolnym kraju.....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas