Gmina Kościelisko podnosi opłatę miejscową dla turystów. Na co idą pieniądze? - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Zakopane
Clouds
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
05.12.2023, 11:20 | czytano: 2481

Gmina Kościelisko podnosi opłatę miejscową dla turystów. Na co idą pieniądze?

Od 1 stycznia na właściciele obiektów noclegowych na terenie Kościeliska, Dzianisza i Witowa będą pobierać wyższą opłatę miejscową od turystów w kwocie 2,50 zł za dobę od osoby. Gmina szacuje, że dzięki temu do budżetu w 2024 roku trafi ponad 1 mln zł. Zapytaliśmy wójta na co wydawane są te pieniądze.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Radni z gminy Kościelisko jednogłośnie podjęli uchwałę o podniesieniu opłaty miejscowej od turystów wypoczywających na terenie gminy. Opłata z dniem 1 stycznia 2024 roku wzrośnie z kwoty 2 zł do 2,50 zł. - Gmina systematycznie powiększa infrastrukturę służącą nie tylko mieszkańcom, ale także turystom. Pojawia się nowa infrastruktura, która wymaga utrzymania. Przez kilka lat nie było podnoszonej opłaty. Inflacja jest bardzo duża. Nie jest to maksymalna stawka, która wynosi 3,20 zł - mówiła na sesji Rady Gminy Kościelisko skarbnik Dorota Kierpacz.

- Od początku jak zostałem wójtem staram się uzmysłowić mieszkańcom, że opłata miejscowa wraca do nich w postaci utrzymywania zimowego chodników, utrzymywania tras biegowych i szeroko pojętej infrastruktury turystycznej - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Dzięki zmianom stawki, a także uszczelnieniu systemu pobierania opłat z roku na rok kwota pozyskiwana od turystów jest większa. - Kiedy obejmowałem urząd opłata wynosiła ponad 200 tys. zł w skali roku. W tym roku powinniśmy zamknąć się kwotą ponad 900 tys. zł. i zakładam, że w przyszłym roku w związku ze wzrostem, ale też uszczelnianiem tego systemu i mobilizowaniem, bo mamy wiele obiektów noclegowych będziemy w stanie zebrać ponad 1 mln zł. Jest o co walczyć i zabiegać - mówi Roman Krupa. - Dziękuję wszystkim kwaterodawcom za współpracę i za terminowe oraz regularne uiszczanie opłaty miejscowej - dodaje wójt.

Pozyskane w ten sposób środki mają posłużyć dalszej rozbudowie turystycznej infrastruktury. - Chcemy, żeby kolejne wiaty przystankowe na terenie naszej gminy powstawały. Opracowujemy teraz plan powstawania obiektów małej architektury w nawiązaniu do istniejących wiat. Chcemy opracować witacze. Chcemy też aby powstały formy przestrzenne turystyczne jak futryny, okna, drzwi, przy których będzie można robić sobie zdjęcia. Powstaną one w miejscach atrakcyjnych turystycznie. m.in. na te cele wydatkujemy te pieniądze z opłaty miejscowej - informuje Roman Krupa.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
zibi11:12, 6 grudnia 2023
Omijać szerokim łukiem Kościelisko
0
Kloss18:40, 5 grudnia 2023
Następna ściema tylko wyciągać pieniążki z portfela turystów za nic kto widział w Kościelisku świeże powietrze oszuści .
0
Osiol12:02, 5 grudnia 2023
Zabrać siłą trzeba środowisko,,artystyczne''dokarmiac...
A jak z proporcjami zarobki(na dolnym szczeblu) wzrosły pięciokrotnie jak oplata?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas