Pomnik Katyński odsłonięty. "Nowy Targ, Podhale, pamięta" (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
07.12.2023, 13:19 | czytano: 4266

Pomnik Katyński odsłonięty. "Nowy Targ, Podhale, pamięta" (zdjęcia)

NOWY TARG. Z udziałem władz samorządowych, państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, kombatantów, rodzin katyńskich, służb mundurowych, na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu odbyło się uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Katyńskiego.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
- Dzisiejszą uroczystością zwieńczamy kilkuletni okres starań o rewitalizację tego miejsca, ponieważ pomnik pomordowanych w Katyniu wymagał remontu - powiedział burmistrz Grzegorz Watycha. Jak mówił, dzięki pracy historyków i osób zaangażowanych w projekt, udało się wydobyć z archiwów i umieścić na pomniku nazwiska oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni. - Chcieliśmy, aby ich rodziny miały miejsce godnego ich upamiętnienia - podkreślił.Burmistrz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do remontu pomnika i do zdobycia pieniędzy na jego przeprowadzenie. - Jestem szczęśliwy, że ta idea została doprowadzona do końca. Trzeba kolejnym pokoleniom pokazać, ze Nowy Targ, Podhale, pamięta, że ta tragedia, która była wymazywana, że pamięć o tej zbrodni jest w naszej pamięci - zaznaczył.- Zbrodnia Katyńska to była jedna z największych tragedii, jakie dotknęły polski naród w czasie II wojny światowej - przypomniał dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci narodowej w Krakowie. - Pamięć o niej po wojnie była przechowywana w rodzinach, próby publicznego przypominania o niej kończyły się represjami. Dopiero kiedy upadł reżim można było o niej przypominać i na miejscu pierwszych, spontanicznych upamiętnień, tworzyć trwałe pomniki. I tak było w Nowym Targu, gdzie na miejscu dawnych krzyży brzozowych postawiono wtedy ten pomnik.

- Pamiętając o ogromnie tej zbrodni, warto pamiętać, że to było ponad 22 tysiące indywidualnych morderstw. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o każdym z zamordowanych z nich osobna. Z imienia i nazwiska o nich przypominać - dodał.Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin poległych w Katyniu Oficerów i funkcjonariuszy z Nowego Targu. Okolicznościowe wiązanki w imieniu wszystkich zgromadzonych złożyli burmistrz miasta, zastępca dyrektora IPN oraz Jan Łapsa, wiceprzewodniczacy Rady Miasta Nowy Targ, a także w imieniu społeczności Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu kanclerz Dariusz Jabcoń. Podczas uroczystości pieśni związane z tą historią zaśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierownictwem Doroty Kret, a listy - wspomnienia oficera pomordowanego w Katyniu odczytał Marcin Kudasik.

Pomnik Katyński na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu, którego budowę zakończono w 1990 roku, powstał w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby sowieckich żołnierzy biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej.

Lokalizacja pomnika nie była przypadkowa, ponieważ w tym miejscu, w latach 80-tych mieszkańcy Nowego Targu stawiali brzozowy krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez sowieckie NKWD oficerach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach Policji Państwowej. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Pod środkowym kamieniem krzyża wkopana została urna z ziemią przywiezioną z katyńskich mogił.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
z tąd18:06, 9 grudnia 2023
@Staś.Za te pieniądze na odnowienie(setki tyś.po co,wygląda tak samo)można by było JANUSZA i nie tylko jego na nogi postawić.
pamięć i zapomnienie19:33, 8 grudnia 2023
Polacy z unicestwianych na Wołyniu polskich wsi, prosili swoich zwyrodniałych banderowskich oprawców: "zabijcie nas ale nas nie mordujcie".
Z około 200 000 zamordowanych na Kresach Wschodnich tylko nieliczni mają upamiętnione mogiły. Po pozostałych nie ma śladu a ich poszukiwanie na Ukrainie jest zabronione.
Wałek04:54, 8 grudnia 2023
Tylko 424 tysiące wydano.
Helena20:12, 7 grudnia 2023
Czy na pierwszym zdjęciu to brat Pana radnego Łapsy? Bardzo podobny...
STAŚ18:24, 7 grudnia 2023
Teraz, pasowałoby troszkę pomóc Januszowi!!!
Tofik16:31, 7 grudnia 2023
Janusz Słowakiewicz, Leszek Pustówka
zmora14:43, 7 grudnia 2023
No to z imienia i nazwiska przypomnijcie również projektantów i wykonawców tego pomnika (sprzed rewitalizacji)...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas