Kontrowersje wokół budowy przedszkola. Radni murem za wójt. "Martwi mnie wichrzycielstwo" - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
02.01.2024, 12:35 | czytano: 3405

Kontrowersje wokół budowy przedszkola. Radni murem za wójt. "Martwi mnie wichrzycielstwo"

Po różnych, czasami krytycznych głosach na temat wyglądu budynku przyszłego przedszkola w Poroninie, głos w tej sprawie zabrali wójt Anita Żegleń i radni.

Anita Żelgeń na sesji rady gminy. UG Poronin
Anita Żelgeń na sesji rady gminy. UG Poronin
Przypomnijmy, iż główny zarzut, jaki się pojawił, dotyczył tego, że przedszkole które ma powstać, nie pasuje do krajobrazu Podhala i jest zbyt nowoczesne pod względem architektonicznym. Jednak wójt Anita Żegleń przekonuje, że ze względu na niewielką działkę, jaką gmina ma do dyspozycji, przede wszystkim trzeba pomyśleć o funkcjonalności i jak najlepszym jej wykorzystaniu.

Jak zapewniała podczas przedświątecznej sesji Rady Gminy Poronin, w tej sprawie odbywają się bardzo szerokie konsultacje prowadzone z fachowcami z różnych dziedzin. Rozmowy dotyczą w dużej mierze funkcjonalności obiektu i nowoczesnych rozwiązań, jakie mają być w nim zastosowane. Jak dodała, zawsze chętnie wsłuchuje się również w słowa krytyki. - Nie będę się jednak wypowiadać na temat przyczyny niektórych głosów, bo nie o to chodzi - stwierdziła. - Ale każdy mądry głos, który ma służyć dobru tego budynku będzie przez nas wysłuchany. Natomiast jest takie powiedzenie "Kto sieje wiatr zbiera burze". Czasami naprawdę nie warto kombinować przy tego typu, ważnych rzeczach, bo musimy sobie uświadomić, że dofinansowanie z Polskiego Ładu wymagają ogromnej dyscypliny - podkreśliła. Anita Żegleń przestrzegła, że rzucanie kłód pod nogi może się skończyć opóźnieniami i utratą dofinansowania. - Gdybyśmy chcieli siedzieć, dyskutować, polemizować, dywagować, to pieniądze by nam przeszły koło nosa. Opóźnienie prac, nad którymi my siedzimy czasami do późnych godzin wieczornych, może skończyć się tym, że stracimy 8 mln zł dofinansowania. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to ma złą wolę, albo niczego nie rozumie - dodała.

Murem za wójt stanęli przewodniczący rady oraz radni.

- Takie słowa krytyki też słyszałem, jak budowaliśmy szkołę w Murzasichlu, o nawiązaniu do tradycji góralskiej, do dachów góralskich. Jedni pisali, że budynek naszej szkoły to hangar na śmieci, drugim się to nie podobało, ja byłem za tą koncepcją od samego początku, bo teraz mamy efekt, bo widać, ile mamy dzięki temu dodatkowych pomieszczeń, przestrzeń wykorzystaną pod sam dach. Wykorzystaliśmy wszystko do cna. W tym przypadku jest tak samo. Ta koncepcja jest bardzo dobra. Albo się będziemy bawili w podchody, będziemy szukać dodatkowych spotkań, albo się pożegnamy z pieniędzmi, które mamy. Tak nie może być, żeby ktoś nam to wszystko zepsuł - mówił Adam Pawlikowski.

- Wszyscy wyraziliśmy poparcie dla jego budowy, bo wiemy w jakich warunkach obecnie dzieci się wychowują i bawią - powiedział radny Maciej Rybka. - Działkę mamy niewielką i musimy się skupić na celu, który sobie obraliśmy. Bierzemy wszystkie głosy pod uwagę, ale trzeba myśleć o funkcjonalności budynku, bezpieczeństwie i jak najlepszym wykorzystaniu terenu. Dlatego podpisuję się pod tym projektem obiema rękami - mówił. Podkreślił, że są możliwości upiększenia budynku o elementy architektury regionalnej, ale przede wszystkim trzeba myśleć o funkcjonalności budynku.

- Dziękujemy i doceniamy te wysiłki, które pani wkłada, żeby to przedszkole mogło powstać - dodała radna Anna Skupień.

Koncepcja budynku nowego przedszkola. Fot. UG Poronin


- Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni. Zawsze ktoś znajdzie coś, żeby się przyczepić. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach teraz przebywają te dzieci, czy ktoś o tym myśli, żeby to nie opóźniać. Bo przez wyciąganie, komentarze - możemy stracić 8 mln i zaprzepaścić budowę przedszkola na kilka lub kilkanaście lat - dodała radna Anna Zasada.

- Jeżeli ktoś ma dobrą intencję i chce dać dobrą radę, to zawsze tego słucham. Mnie martwi wichrzycielstwo, bo ono obraca się przeciwko komuś. Zależy mi tylko na tym, żebyśmy w spokoju przygotowali przetarg - dodała. - Rzeczy, które są nowe, odmienne od gustów, budzą niepokój. Ja to rozumiem.

Kiedyś, jak mówiła - w Poroninie powstał kościół, o architekturze w żaden sposób nie nawiązującej do architektury sakralnej tego regionu. A jednak mieszkańcy przyjęli go "jak swój". Dlatego liczy, że teraz Poronianie z wyrozumiałością podejdą również do nowoczesnych rozwiązań, jakie są proponowane w sprawie przedszkola.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Misiek04:50, 5 stycznia 2024
Po zakopiańskich architektonicznych koszmarkach przyszedł czas na poroniański.Zresztą o co pijemy pianę kiedy trzeba będzie zakwaterować inżynierów,lekarzy ,specjalistów IT których narzuca nam unia przecież Jagusia ich wszystkich u siebie nie pomieści, a przedszkole będzie w sam raz.
Do marek z gór11:27, 4 stycznia 2024
Marek z gór,chętnie podzielę się wideorelacja z wizyty panów przedstawicieli handlowych w mundurkach
Marekzgor01:00, 4 stycznia 2024
Pani Wójt proszę zająć się sprawą przydomowych oczyszczalni ścieków oferowanych przez kontrolerów i sugerowanie dostawcy ?jedynego który zapewni bezproblemowość?
Dla mieszkańców którzy mieli kontakt z przedstawicielami gminnymi tej firmy niebawem powstanie odrębne forum.
swistak09:13, 3 stycznia 2024
ANNA sKUPIEN PAMIETAJ TO TWOJA OSTATNIA kadencja nic nie zrobiłas bo nic nie mogłas zrobic tylko obrosłas w piorka
socka09:11, 3 stycznia 2024
jolka zgadzam sie z toba, nie podoba mi sie forma budynku , czy nie mozna zmienic na dudownictwo podhalanskie tej bryły klocka ??/ no coz pani wojt lubi by jej przytakiwac
Bes23:35, 2 stycznia 2024
Chybiona forma architektoniczna. Nie tłumaczy jej funkcjonalność ani mała działka. Nic jej nie tłumaczy.
Organista18:26, 2 stycznia 2024
Nie istniało w czasach międzywojnia coś takiego jak ?podhalańska architektura sakralna? obiektów murowanych.
Osiol15:32, 2 stycznia 2024
Wmowiono góralom styl a budynki z połowę tańszym(połowa powierzchni jak przy skosach ) płaskim dachem(spad jest) się nie zawalają mijają zimy a one stoją.Publiczne podatki trzeba szanować, na tle tych nowoczesnych budynków te stare w stylu,, goralskim'' będą pięknie jak skansen lub rezerwat się prezentować....
jolka15:03, 2 stycznia 2024
Przecież radni sa tak podwładni że nie mogą się sprzeciwić woli Pani Wójt, myślę że to jej pierwsza i ostatnia kadencja, poza tym że kościół nie jest drewniany to niczym nie odbiega od kościołów w tym regionów, głupie porównanie , i głupie tłumaczenia
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas