Czarny Dunajec doceniony za realizację programu Maluch+ - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Rabka Zdrój
Clouds
20°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 44 %
Rain
23°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
21°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
15.03.2024, 12:33 | czytano: 1912

Czarny Dunajec doceniony za realizację programu Maluch+

Program „Maluch+” na lata 2022-2029, jego dotychczasowa realizacja i zakładane zmiany - to temat rozmów, które odbyły się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego spotkała się sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska.

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Obecne były posłanki Katarzyna Matusik-Lipiec i Weronika Smarduch.

- Dla mnie najważniejsza jest rozmowa z samorządem. Chcemy zrozumieć, jakie są uwarunkowania w Państwa regionie, po to abyśmy mogli jak najlepiej dostosować programy rządowe do państwa oczekiwań. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mówili o jakimkolwiek rządowym programie bez szerokiej konsultacji z samorządem – mówiła wiceminister Gajewska.

Program „Maluch+” został przekształcony w program długofalowy na lata 2022-2029. Integruje środki europejskie –z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.


O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, które mogą tworzyć miejsca opieki zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj.: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

- Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia liczby dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Dlatego też bardzo zależy nam na tym, aby „białych plam” było jak najmniej w Małopolsce i jak najwięcej samorządów korzystało z możliwości, jakie daje to narzędzie. Zachęcam do dyskusji o tym, jak „Maluch” powinien się rozwijać - przypomniał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Podczas spotkania przedstawiciele gmin, które wyróżniły się podczas realizacji programu „Maluch+”, otrzymali specjalne podziękowaniami. Wśród wyróżnionych samorządów znalazł się Czarny Dunajec, Gródek nad Dunajcem oraz Jordanów, Gorlice, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Limanowa.

- Wręczone podziękowania to dowód troski o rodziny w naszych małych ojczyznach. Rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 jest szansą dla rozwoju regionu. Liczba żłobków oraz miejsc w nich powinna się zwiększać - wyjaśniała wicewojewoda Elżbieta Achinger.


- Zachęcam do podejmowania kolejnych inicjatyw, których efekty będą widoczne w przyszłości. W Małopolsce mamy ok. 760 instytucji opieki z ponad 24 tys. miejsc. Niestety 26% gmin to „białe plamy”, czyli w 48 samorządach nie ma takich miejsc opieki. Życzyłbym sobie, aby na kolejnym spotkaniu dotyczącym „Malucha” móc powiedzieć, że ta liczba jest mniejsza. System opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech z pewnością powinien się rozwijać - podsumował wojewoda Jan Klęczar.

Z I naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2022-2029, ogłoszonego na początku 2023 roku, w Małopolsce planowane jest utworzenie 171 instytucji opieki z ponad 5,8 tys. miejsc (w tym zawarliśmy już umowy z 69 gminami – 93 umowy i 57 umów z podmiotami prywatnymi). Łącznie planujemy zawrzeć umowy z gminami na 108 instytucji oraz z podmiotami prywatnymi na 63 instytucje.

Z danych wynika, że koszt budowy nowych placówek to prawie 60 tys. zł na jedno miejsce. Podwyższono kwotę jednostkową z KPO do 57 tys. zł. W ramach dotychczasowych naborów z programu Maluch+ planuje się utworzenie 276 instytucji opieki z ponad 9 tys. miejsc.


MUW, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas