"Mama córce, kobieta kobietce". Rozmowy o naturalnych metodach rozpoznawania płodności - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Jabłonka
Clouds
18°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
30.04.2024, 15:00 | czytano: 2991

"Mama córce, kobieta kobietce". Rozmowy o naturalnych metodach rozpoznawania płodności

- Myśleliśmy, że ogłosimy je po sąsiednich parafiach, ale tyle było chętnych, że nie wyszliśmy w zasadzie poza naszą wspólnotę rodzin. Zainteresowanie było ogromne! – mówi ks. Michał Krasowski z parafii św. Sebastiana w Jurgowie. W ubiegłą sobotę odbyły się tam warsztaty „Mama córce, kobieta kobietce”, których organizatorem była Fundacja Towarzyszenia Rodzinie im. prof. Stanisława Grygiela we współpracy z Instytutem Naturalnego Planowania Rodziny według metody Profesora J. Rötzera.

fot. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie
fot. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie
Wszystko zaczęło się od wspólnoty rodzin i jej potrzeby stałego rozwoju, nie tylko duchowego, ale również tego związanego z dojrzewaniem dzieci. Mamy z Jurgowa chciały bowiem nauczyć się, jak właściwie rozmawiać ze swoimi córkami na trudne, ale ważne tematy związane z dojrzewaniem i płodnością.

Z pomocą przyszła im Fundacja Towarzyszenia Rodzinie im. prof. Stanisława Grygiela. – Od słowa do słowa udało nam się zorganizować warsztaty. Zainteresowanie było ogromne. Myśleliśmy, że ogłosimy je po sąsiednich parafiach, ale tyle było chętnych, że nie wyszliśmy w zasadzie poza naszą wspólnotę rodzin. A warsztaty trwały cały dzień i zostały podzielone na dwie grupy – wyjaśnia ks. Michał Krasowski, wikariusz parafii św. Sebastiana w Jurgowie, który odpowiadając na zapotrzebowanie prowadzonej przez siebie wspólnoty, zwrócił się z prośbą o pomoc do diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego, dr Magdaleny Dej.

Efektem tej współpracy stało się spotkanie „Mama córce, kobieta kobietce”, które odbyło się w spiskiej miejscowości w ubiegłą sobotę, 19 kwietnia. – Poprowadziła je nauczycielka Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności – Katarzyna Piwowarczyk. Mamy podczas warsztatów otrzymały piękny, dedykowany im pakiet materiałów edukacyjnych, stanowiący pomoc w prowadzeniu rozmów z córkami. Bezpieczna atmosfera była także idealnym miejscem na poznanie szczegółowej wiedzy z fizjologii kobiecego cyklu. Dzięki temu kobiety poczuły się wyposażone i zaproszone do tego, by przeprowadzić takie rozmowy w miłej atmosferze, ulubionym miejscu, wyznaczonym przez siebie czasie, tak, aby czuły się zarazem wyjątkowo i swobodnie w roli towarzyszek „małych kobietek” – mówi Faustyna Wojdyło z Fundacji Towarzyszenia Rodzinie im. prof. Stanisława Grygiela.

Dla uczestniczek był to owocny czas. – Jak podpytywałem mamy po warsztatach, to były bardzo zadowolone. Mówiły, że to było wręcz konieczne i oby więcej takich spotkań. Nawet się śmiały, że teraz czas na zajęcia dla tatusiów – zdradza ks. Michał Krasowski. Czy to już ostatnie takie warsztaty w Jurgowie? – Na pewno nie, bo jeżeli ludzie chcą, to nikt nie może stawiać im granic, a na pewno nie my, ich duszpasterze. Trzeba im w tym pomóc. Świat dzisiaj nie potrzebuje nauczycieli, tylko świadków, a oni tymi świadkami po prostu są. Stąd oczywistą jest kontynuacja i pomysły na kolejne warsztaty i spotkania – odpowiada wikariusz parafii św. Sebastiana.

W najbliższej przyszłości Fundacja Towarzyszenia Rodzinie w tej spiskiej miejscowości poprowadzi zajęcia dla rodzin i małżeństw. Podobne spotkania mogą też odbyć się w każdej parafii i wspólnocie Archidiecezji Krakowskiej, która wyrazi taką chęć.

Wystarczy skontaktować się poprzez adres e-mailowy: biura@ftr.pl lub telefonicznie. Wszelkie niezbędne dane kontaktowe dostępne są na oficjalnej stronie fundacji ftrodzinie.pl.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, fot. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, oprac.r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas