Górale z Podhala mieszkają w Gdańsku. Teraz już oficjalnie mają swoje rondo - podhale24.pl
Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Czarny Dunajec
Rain
14°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
15°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
15°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
18°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
14 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
15.05.2024, 15:39 | czytano: 3742

Górale z Podhala mieszkają w Gdańsku. Teraz już oficjalnie mają swoje rondo

W Gdański oficjalnie otwarto rondo Związku Podhalan, które znajduje się w rejonie alei Armii Krajowej, ulicy Kartuskiej i Gronostajowej w dzielnicy Jasień.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
O tym, że jedno z gdańskich rond nosić będzie nazwę Związku Podhalan, zdecydowali podczas 71. sesji RMG gdańscy radni w grudniu 2023 roku. Był to wyraz wdzięczności i upamiętnienie czterech pokoleń górali, którzy po II wojnie światowej przyjechali do Gdańska i współtworzą do dziś historię naszego miasta. Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.

W nadaniu rondu nazwy wzięli udział: m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha oraz Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II. Rondo poświęcił ks. Adam Kołkiewicz, proboszcz parafii Bł. Doroty z Mątew.Rondo znajduje się w rejonie powojennego osadnictwa górali podhalańskich. Przybyli oni na obecne tereny Gdańska po II wojnie światowej, by uprawiać i gospodarować pagórkowatymi polami i łąkami obecnej dzielnicy Jasień, a tym samym zapewnić miastu żywność. Rodziny góralskie współtworzyły historię naszego miasta, a swoją tradycję kultywują do dzisiaj.

- Razem tworzymy bogactwo różnorodnego Gdańska, różnorodnej Polski. Ja też kocham morze, ale kocham i góry. Gratulacje dla tej inicjatywy, szczególnie dla klubu Koalicji Obywatelskiej, bo ona doskonale wpisuje się w myślenie o naszej wspólnocie - powiedział zastępca prezydenta Gdańska.- To rondo to ukoronowanie przyjazdu naszych ojców, dziadków tutaj na Wybrzeże, do Gdańska po wojnie. Naszych przodków, którzy tu mieszkali, pracowali, otrzymali tutaj mieszkania - mówił Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańsk Związku Podhalan w Polsce. - Jesteśmy ich potomkami, jesteśmy szczęśliwi, że tu mieszkamy. Ciągnie nas w góry, ale jednak jesteśmy w Gdańsku. To jest nasze miejsce, tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, tutaj mieszkamy, tu działamy i współpracujemy z różnymi środowiskami. Dla nas uzyskanie nazwy ronda naszym imieniem jest bardzo ważne, bo dzięki temu mieszkańcy Gdańska dowiedzą się, że żyją tu górale, osiedlili się i pracowali dla dobra Gdańska.

Po zakończeniu wydarzenia goście przemaszerowali w kolorowym pochodzie do Gazdówki u Biki przy ulicy Źródlanej wzdłuż ulic Kartuskiej i Źródlanej. Znajduje się tam kawałek Podhala w Gdańsku - drewniana gazdówka, miejsce na ognisko, sala pod dachem do tańców i występów, swoją zagrodą ma też ...dziewięć sztuk owiec.Źródło: Urząd Miasta Gdańsk, oprac. r/ zdj. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
...15:11, 16 maja 2024
Zamiast ronda górali podhalańskich mamy rondo organizacji, która delikatnie mówiąc jest kontrowersyjna dla wielu...
@pytanie14:58, 16 maja 2024
Lepsza przybudówka PiS od KO-laborantów
pytanie21:32, 15 maja 2024
Czy prezydent Gdańska wie ze Związek Podhalan to przybudówka PiS ?
sawuarek i wiwarek21:03, 15 maja 2024
Czy jest gdzieś w Polsce chociaż jedno rondo w formie płaskiego, pokrytego zwykłą trawą terenu w formie koła? W środku żadnych rzeźb, skalniaków, krzewów, tablic, i innych pionowych instalacji które blokują kierowcom widoczność? Błagam o normalność - na mapie może się nazywać takie rondo jak kto chce, nie problem z nazwą.
żona pana Andrzeja20:41, 15 maja 2024
Kocham Gdańsk, to moje drugie miejsce na ziemi. Mam swoje "gniazdko", swoje M2 na Przymorzu i zazdrosna jestem że rondo w Jasieniu a nie na Przymorzu. Nigdy nie myślałam że górale jechali za chlebem do Gdańska. W czerwcu zrobię wycieczkę rowerową popodziwiać to rondo. No i sprawdzę tą gazdówkę u Biki , czy owce nie głodują.
góral19:22, 15 maja 2024
Dziękujemy. Górale się Wam Gdanszczanie odwdzięczą swoją gościnnością.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas