"Niech zakwitnie dobro" - jubileuszowy, dziesiąty "Żonkilowy marsz nadziei" (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
29.05.2024, 15:38 | czytano: 3167

"Niech zakwitnie dobro" - jubileuszowy, dziesiąty "Żonkilowy marsz nadziei" (zdjęcia)

NOWY TARG. Po raz dziesiąty z nowotarskiego Rynku do Miejskiego Ośrodka Kultury przemaszerował dziś „Żonkilowy marsz nadziei”. Zorganizowała go - tradycyjnie - Fundacja im. Adama Worwy wraz z I LO im. Goszczyńskiego, na zakończenie tegorocznej, 27. już edycji „Pól nadziei” - ogólnopolskiej akcji koordynowanej przez krakowskie Hospicjum św. Łazarza.

Piękna impreza rozpoczęła się o godz. 9 rano na nowotarskim Rynku od pokazu mażoretek z grupy „ARVA” z nowotarskiego „Ekonomika”, a marsz zakończył się w Miejskim Centrum Kultury, dziesiątym już koncertem charytatywnym, zorganizowanym przez I LO w Nowym Targu.

Ogólnoświatowa akcja ma za zadanie propagowanie idei hospicyjnej, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby ludzi z nowotworami, zbieranie pieniędzy na hospicyjną opiekę. Nieodłącznym jej atrybutem są żonkile - kwiaty nadziei, sadzone przez młodych ludzi przy szkołach, parafiach, w ogrodach. Te żonkilowe pola są świadectwem jedności z chorymi na raka, symbolem wrażliwości.

Na Podhale akcja przywędrowała dziesięć lat temu za sprawą Fundacji im. Adama Worwy - zmarłego na nowotwór nowotarskiego społecznika - założonej przez jego córkę Jolantę Łapsę i żonę Czesławę Worwę. Pierwsze żonkilowe pola zakwitały w stolicy Podhala już jednak pięć lat wcześniej, za sprawą Gimnazjum nr 1.

Akcja ma dwa etapy - jesienią uczniowie sadzą żonkilowe pola, które wiosną zakwitają. Do puszek zbierane są datki, a każdy ofiarodawca otrzymuje cebulki kwiatów.

W sumie z Fundacją współpracuje już kilkadziesiąt szkół - młodzi ludzie sadzą w swoich miejscowościach żonkile, organizują zbiórki pieniędzy na pomoc chorym, na ich rehabilitację w domach, uczestniczą w licznych przedsięwzięciach, przez nią organizowanych.

Dziś z Rynku do MCK przemaszerowali - z transparentami, żółtymi balonikami, żonkilami - przedstawiciele Fundacji, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Szkoły Podstawowej nr 5 z Nowego Targu, podstawówek ze Skrzypnego, Ludźmierza, Bańskiej Niżnej i Wyżnej oraz Frydmana, byli pracownicy powstałego w marcu nowotarskiego Zakładu Aktywności Zawodowej oraz organizacji i stowarzyszeń, na czele z uczestniczącymi w każdej edycji imprezy Podhalańskimi Amazonkami. Nie zabrakło burmistrza Grzegorza Watychy i radnej Ewy Garbacz, a w MCK - również starosty nowotarskiego Tomasza Hamerskiego.

Po Hymnie Pól Nadziei, autorstwa Wandy Szado-Kudasikowej przyszła pora na część oficjalną. - Niech zakwitnie dobro - mówiła na scenie MCK Renata Ziembla-Pitra - prezeska Fundacji im. Adama Worwy, witając gości. Następnie były długie podziękowania dla tych wszystkich, którzy od lat wspierają jej dzieło. Popłynęły one m.in. w stronę Urzędu Miasta, Starostwa, MCK-u, sponsorów, mediów, ale przede wszystkim tych najważniejszych - wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w pomoc.

Nie zabrakło też kwiatów i podziękowań od burmistrza i starosty, a na koniec przyszedł czas na tradycyjny - jak zawsze na najwyższym poziomie - charytatywny koncert „Goszczyński dla Fundacji im. Adama Worwy”, zorganizowany I LO.
- Ta akcja zadaje kłam opinii, że młodzież zainteresowana jest tylko światem wirtualnym, grami komputerowymi, mediami społecznościowymi. Ci młodzi ludzie wychodzą poza ten kanon, potrafią bezinteresownie dawać coś od siebie - mówi Renata Ziembla-Pitra. - To naprawdę pozwala wierzyć w młodzież i przyszłość. Co roku w nasze akcje angażuje się ok. 300 wolontariuszy - po kilku, kilkunastu w szkołach.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
rozsądek....10:29, 30 maja 2024
Kolor żółty, to kolor zdrady - źle mi się to kojarzy !!
0
rozsądek....10:28, 30 maja 2024
Dlaczego żonkile?!?
Przecież żonkil, to kwiat trujący, zatruwa wszystkie rośliny wokół siebie ?!?!
Czego tak naprawdę symbolem jest żonkil ? :(
0
jan19:49, 29 maja 2024
ale nie w tej fundacji
0
STAN19:03, 29 maja 2024
Czyli, jest nadzieja!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas