Spływ kajakowy Dunajcem zakończył się w Krościenku (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Szczawnica
Clouds
29°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
29°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
29°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 56 %
Clear
29°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
28°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
26°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
03.06.2024, 21:00 | czytano: 2641

Spływ kajakowy Dunajcem zakończył się w Krościenku (zdjęcia)

82. Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu, który w Boże Ciało wystartował z Nowego Targu - jak co roku - swoje zakończenie miał w amfiteatrze „Pod Wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.

To tu w sobotni wieczór wręczono najlepszym - medale i puchary. Tym razem główne trofeum, czyli Kryształowy Puchar Dunajca, trafiło do Kolejowego Klubu Wodnego 1929 z Krakowa.

W tegorocznym spływie, który tradycyjnie trwał 3 dni, udział wzięło sporo ponad 200 zawodników i osób im towarzyszących. Najmocniejszą i najliczniejszą reprezentacją zagraniczną byli Węgrzy. Uczestniczyli w tej wyjątkowej imprezie także Niemcy i Słowacy. Polacy reprezentowali wiele klubów aż od Bałtyku po Pieniny. Najmocniejsze pod względem liczby uczestników oraz lat stażu były reprezentacje: Kolejowy Klub Wodny 1929 z Krakowa, WKW Wiadrus Wrocław i Bałtyk Gdynia.

Główne trofeum „Kryształowy Puchar Dunajca”, które zawsze przypada grupie z największą ilością punktów w ubiegłym roku zdobyła ekipa z Gdyni. - To właśnie reprezentacja klubu Bałtyk Gdynia, w tym roku przechodni Kryształowy Puchar Dunajca oddała klubowi z Krakowa – wyjaśnia komandor spływu Zbigniew Mizerek, prezes Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki i Rekreacji „DUNAJEC”, które jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Kolejowy Klub Wodny 1929 otrzymał też dodatkową nagrodę, jaką był nowiutki kajak. Sędzią głównym spływu był Sebastian Ramenda.

Specjalną nagrodę wójta Stanisława Tkaczyka dla najstarszego zawodnika z gminy Krościenko nad Dunajcem otrzymał Marian Jarosz. Równocześnie, co warto podkreślić, zdobył on też 2 miejsce w kategorii jedynek turystycznych mężczyzn. Nic jednak w tym dziwnego, skoro to wielokrotny mistrz Polski, który w Spółdzielczym Klubie Sportowym „Sokolica” działał od początku jego powstania w latach 60. XX wieku.

Najlepsze wśród kobiet otrzymywały nagrody z rąk wójta Stanisława Tkaczyka, a najlepsi wśród mężczyzn - z rąk zastępcy wójta Eweliny Dydy.

Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu to impreza z tradycjami: jedna z najstarszych na świecie imprez kajakowych i jedna z największych w Europie. Odbywa się ona w ramach Tygodnia Dzikich Wód. Jest też umieszczona w kalendarzu imprez PTTK. Co istotne została ona zaliczona do cyklu zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego.

Spływ to ponad 70 km trasy, która wiedzie burzliwymi wodami górskiej rzeki, jaką jest Dunajec. Uczestnicy - co roku - startują w Boże Ciało w Nowym Targu i zmierzają w stronę Krościenka nad Dunajcem, które jest najważniejszym punktem kajakowych zmagań. To bowiem tu jest zawsze oficjalna uroczystość zakończenia międzynarodowej imprezy.
Warto dodać, że kajakarze co roku płyną w trzech etapach: najpierw z Nowego Targu do Mizernej to ok. 23 km, potem ze Sromowiec do Krościenka ok. 22 km, ze slalomem na torze kajakowym. Dalej z Krościenka do Jazowska to kolejne ok. 25 km.

Po raz pierwszy spływ odbył się w 1934 roku. Nie był organizowany podczas II wojny światowej i niemieckiej okupacji. Do tradycji wrócono tuż po wojnie. W 1947 roku na wody Dunajca wypłynęło zaledwie ok. 50 kajakarzy. Był jednak czas, gdy w spływie udział brało po kilka tysięcy osób. Tak było w latach 60. XX wieku.

Współorganizatorami imprezy były samorządy miast i gmin, przez obszar których biegnie trasa spływu, a więc: Nowy Targ, Krościenko nad Dunajcem, gmina Czorsztyn, Łącko i Nowy Sącz, a także Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”, Polski Związek Kajakowy, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Patronat honorowy sprawują: marszałek Małopolski i prezydent miasta Krakowa. 

CkiS w Krościenku nad Dunajcem, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
tak przy okazji13:52, 4 czerwca 2024
Spływ nie zakończył się w Krościenku
zakończył się etap
0
Ruska łonuca12:03, 4 czerwca 2024
Jednak zamknęli w szafie pannę jak Antoniego
Jej widok wywołuje burze niestety nie braw
0
Do s.p.22:24, 3 czerwca 2024
Jak to gdzie... Pakuję się do Sejmu...
0
s.p.21:15, 3 czerwca 2024
a gdzie ta największa gwiazda Krościenka?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas