"W poszukiwaniu tożsamości" - Interdyscyplinarna Konferencja Góralska - podhale24.pl
Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
Szczawnica
Clear
19°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
20°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
20°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
19°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
20°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
18°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
16.06.2024, 14:59 | czytano: 1308

"W poszukiwaniu tożsamości" - Interdyscyplinarna Konferencja Góralska

We wtorek 18 czerwca w Krakowie zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęcona tożsamości góralskich wspólnot, zgłębieniu bogatej historii, tradycji i kultury tych grup.

Podczas konferencji naukowcy, badacze, regionaliści, aktywiści społeczni oraz przedstawicie środowisk twórczych, a także studenci spotkają się, by wymieniać się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym dawnych i współczesnych praktyk kulturowych mieszkańców gór. Dyskusje i prezentacje będą się skupiać na różnorodnych aspektach tożsamości, obejmując m.in. język, muzykę, sztukę, stroje, architekturę, zwyczaje, relacje społeczne, sferę wierzeń i wyobrażeń, a także współczesne wyzwania związane z zachowaniem i promocją kultury obszarów górskich. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, łącząc wiedzę z zakresu antropologii, historii, etnologii, socjologii, kulturoznawstwa, sztuk pięknych oraz innych pokrewnych dyscyplin. Ponadto, planowane są wydarzenia kulturalne towarzyszące konferencji.

"Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat tożsamości, wzmacniając przy tym więzi społeczne, promując dziedzictwo kulturowe oraz inspirując do dalszych badań i działań. Konferencja jest również skierowania do studentów, doktorantów oraz sympatyków gór i wszystkich, prowadzących badania z zakresu studiów nad Góralami i aspektami góralskimi" - informują organizatorzy spotkania, którymi są Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka, Rada Naukowa Związku Podhalan, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Góral Studies Center – Centrum Badań Góralskich, Instytut Neofilologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Orawy im. ks. Ferdynanda Machaya.

Konferencja rozpocznie się o godz. 13.00 na terenie Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie

Organizatorzy planują wydanie publikacji naukowej.

Szczegóły dostępne są tutaj.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
sawuarek i wiwarek23:10, 17 czerwca 2024
Obawiałbym się może tylko czy aby ta zaproponowana tutaj instytucjonalizacja folkloru nie będzie oksymoronem, czymś jak np. 'góral nizinny'.
Nasz region zawsze opierał się kodyfikacji i unifikacji, klasyfikacji i stereotypizacji, witkiewiczowskiemu niwelizmowi. Kultura górali to pragnienie i pogoń za oryginalnością i wolnością, próba ucieczki od cywilizacji, którą dla nich od wieków uosabiało wielkie miasto. Wawrzyniec Żuławski udając się w góry nie zabierał ze sobą żadnych pieniędzy, wsiadając do pociągu w wielkim mieście uciekał od nierozerwalnie z nimi związanej cywilizacji by udać się do surowego żywiołu gór, które rzeźbiły oryginalne ludzkie charaktery, pełne indywidualizmu, samodzielności i niezależności. A teraz organizuje się w Krakowie konferencję naukową by szczycącym się swoim indywidualizmem i dumnym ze swej oryginalności góralom na siłę powiedzieć kim są. Narzucić góralowi tożsamość to tak jakby zamknąć ptaka w klatce i kazać mu pięknie śpiewać, a raczej napisać obok na karteczce że ten ptak niegdyś pięknie śpiewał, i dać guzik za naciśnięciem którego z głośnika poczną się wydobywać uzgodnione przez naukowców na konferencjach, wygenerowane komputerowo dźwięki pokazujące jak ten ptak powinien był śpiewać gdyby był na wolności. Albo jak przykuć motyla do gabloty i powiesić na ścianie, obszernie go opisując; motyl będzie w ten sposób miał tożsamość, ale będzie martwy, pozbawiony żywotnej treści.
0
Osiol18:48, 16 czerwca 2024
Ludzie bez tożsamości będą badać tych z tożsamością
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas