Poniedziałek, 27 styczeń 2020, Imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony
Zakopane i okolice
Clouds
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Mist
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Umiarkowana

co, gdzie, kiedy

Wieczornica Pamięci o żołnierzach Legionów Polskich
20.11.2019 17:00 / czytano: 225 / powrót

NOWY TARG. Burmistrz Miasta, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Studio Piosenki „Septyma", Miejski Ośrodek Kultury - zapraszają na Wieczornicę Pamięci o żołnierzach Legionów Polskich spoczywających w nowotarskiej Kwaterze Wojennej oraz koncert pieśni patriotycznych.

Spotkanie rozpocznie się w środę 20 listopada br. o godz. 17.00 Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego Nowy Targ, Ratusz - Rynek 1

Program:
- Otwarcie wieczornicy pamięci i okolicznościowe przemówienia.
- Dzieje Kwatery Żołnierzy Legionów Polskich w Nowym Targu. „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy dla niej żyli i umierali" – sylwetki oficerów i żołnierzy spoczywających w nowotarskiej Kwaterze Wojennej.
- Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Studia Piosenki „Septyma".

* * *
Podczas Wieczornicy Pamięci przypomniane zostaną dzieje Kwatery Żołnierzy Legionów Polskich zlokalizowanej się na nowotarskiej nekropoli. Początek prac badawczych nad jej dziejami oraz inwentaryzację pochowanych tam żołnierzy rozpoczął w 1996 roku Robert Kowalski, wówczas student historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje badania kontynuował przez kilka kolejnych lat. W ich wyniku zrekonstruował okoliczności powstania kwatery a także stwierdził i zweryfikował błędnie opisane tabliczki z imionami i nazwiskami spoczywających w niej legionistów. Efekty swoich badań przedstawił na konferencji naukowej w 2004 roku oraz opublikował w materiałach będących plonem tejże sesji.

W kolejnych latach prace kontynuował a ich kulminacją był realizowany przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Program edukacyjno-naukowy pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wówczas, na podstawie żmudnych badań archiwalnych, ustalił nazwiska i imiona oraz opracował krótkie biogramy żołnierzy, którzy dotychczas oznaczeni byli jako „Nieznany". W listopadzie 2018 roku uczestnicząca w projekcie uczniowie i harcerze uroczyście , w podniosłej atmosferze wymienili błędne tabliczki na nowe z nazwiskami i imionami Legunów Józefa Piłsudskiego, przywracając symbolicznie ich społecznej pamięci. Podczas środowej wieczornicy wspominać będziemy zatem wszystkich 26 legionistów spoczywających w nowotarskiej kwaterze, a prezentację ich sylwetek przeplatane się będą pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczestników Studia Piosenki „Septyma" działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

organizatorzy

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij