Czym dokładnie jest ubezpieczenie opon i jak działa?
Ubezpieczenie opon stanowi rozszerzenie standardowej polisy oraz zapewnia pomoc przy wymianie koła. Taki dodatek zazwyczaj kosztuje niewiele, bo od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
W ramach tego ubezpieczenia możesz liczyć na pomoc przy wymianie opony na miejscu zdarzenia lub na naprawę uszkodzonego ogumienia. Jeśli nie uda się zrealizować tych działań, firma ubezpieczeniowa odholuje Twój pojazd do najbliższego serwisu. Musisz wiedzieć, że aby skorzystać z tej usługi, konieczne jest posiadanie zapasowego koła w samochodzie!
Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej ochrony, zapoznaj się dokładnie z zakresem oferty oraz OWU. Sprawdź, ile razy będziesz mógł skorzystać ze wskazanych w umowie usług w ramach takiej polisy oraz jaka jest suma ubezpieczenia.
Czy warto kupić ubezpieczenie opon?
Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia opon może być jednym z tych kroków, które przyniosą Ci spokój i komfort podczas podróży. To stosunkowo tani dodatek, o który możesz rozszerzyć polisę OC, AC czy assistance. Zdarza się, że w nowoczesnych pojazdach, szczególnie hybrydowych lub z instalacją gazową, brakuje koła zapasowego. W takim przypadku, jeżeli dojdzie do uszkodzenia opony, pomoc ubezpieczyciela będzie nieoceniona - od próby naprawy uszkodzonego ogumienia po holowanie samochodu do najbliższego warsztatu.
Jeśli zdecydujesz się zakupić ubezpieczenie opon, możesz liczyć na pomoc nie tylko w przypadku pęknięcia czy przebicia opony, ale również wtedy, gdy Twoje koło nie nadaje się do naprawy. Pamiętaj, że taka ochrona jest szczególnie przydatna podczas długich podróży. Bez względu na to, czy jesteś daleko od domu, czy podróżujesz w nieznane miejsce, pomoc drogowa dostępna przez ubezpieczyciela, może uratować Cię od stresu i niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Koszt awarii opony może szybko przerodzić się w wydatek rzędu kilkuset złotych, a to z pewnością przewyższa cenę samego ubezpieczenia.
Kiedy nie posiadasz dodatkowego ubezpieczenia, usługi pomocy drogowej, takie jak holowanie, mogą generować duże wydatki. Za każdy kilometr holowania na lawecie zapłacisz od 2,5 do 5 zł, a dodatkowo często pojawiają się koszty za transport w obie strony. Finalnie mogą one sięgać nawet kilkuset złotych w zależności od pokonanej odległości. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zainwestuj w ubezpieczenie opon, które zagwarantuje Ci pomoc. To niewielki wydatek, który może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Jeśli zależy Ci na takiej ochronie, rozważ zakup tego dodatku przy najbliższej polisie. W sytuacji gdy Twój dotychczasowy ubezpieczyciel nie jest w stanie zaoferować Ci ubezpieczenia opon, pomyśl o zmianie towarzystwa. W tym celu poszukaj ubezpieczenia na następny okres odpowiednio wcześnie (najlepiej na miesiąc przed końcem obowiązującej ochrony). Jeśli postanowisz nie przedłużać umowy, pamiętaj o złożeniu wypowiedzenia OC najpóźniej na dzień przed końcem obecnej polisy.
Kiedy ubezpieczenie opon nie działa?
Musisz wiedzieć, że ubezpieczenie opon może zawierać pewne ograniczenia, ponieważ jest to dobrowolny dodatek do polisy. Oznacza to, że towarzystwa w dowolny sposób kształtują warunki takiej ochrony. Wszelkie stosowane przez firmę ubezpieczeniową wykluczenia znajdziesz w OWU. Zazwyczaj nie otrzymasz pomocy w ramach ubezpieczenia opon w wyniku uszkodzeń powstałych:
- w przypadku jazdy po drogach gruntowych, autostradzie lub drogach, na których obowiązuje zakaz ruchu,
- wskutek kolizji z innym pojazdem,
- gdy kierujący pojazdem nie miał wymaganych uprawnień lub znajdował się pod wpływem alkoholu, narkotyków, substancji psychotropowych czy innych środków odurzających,
- z powodu wadliwego stanu technicznego pojazdu (brak przeglądu technicznego, ważnego dowodu rejestracyjnego lub dopuszczenia do ruchu),
- w wyniku winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, chyba że zapłata odszkodowania w danych okolicznościach odpowiada względom słuszności,
- z powodu zużycia kół, opon lub dętki wynikającego z eksploatacji pojazdu.
To tylko najczęstsze przykłady sytuacji, w wyniku których ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy. Jeśli chcesz mieć pewność, kiedy Twoje ubezpieczenie zadziała, a kiedy nie, zapoznaj się z OWU.
Ekspert Mubi radzi:
"Jeśli dojdzie do sytuacji, w której opona lub opony w Twoim aucie wybuchną bądź ulegną uszkodzeniu i będziesz chciał naprawić zaistniałą szkodę z ubezpieczenia opon, natychmiast skontaktuj się z ubezpieczycielem. Ważne jest, abyś nie podejmował żadnych działań na własną rękę i nie próbował naprawiać szkody w innym warsztacie. Może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe" - mówi Magdalena Cichosz, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Gdzie można kupić ubezpieczenie opon?
Jak już wcześniej wspomniałam, ubezpieczenie opon możesz nabyć jako dodatek do standardowej polisy OC, OC/AC lub rozszerzając assistance o pomoc w tym zakresie. Tego typu ochronę oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj jednak, że niekiedy firmy stosują ograniczenia, np. co do wieku pojazdu. Oznacza to, że może zdarzyć się sytuacja, że ubezpieczyciel odmówi Ci takiego dodatku.
Jeśli zależy Ci na porównaniu wielu ofert jednocześnie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Mubi. W tym celu wejdź na stronę: https://mubi.pl/, naciśnij przycisk "Kalkulator OC/AC" i uzupełnij formularz. Otrzymasz zestawienie propozycji nawet od kilkunastu ubezpieczycieli! Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić zakres oferty i wybrać tę, która będzie obejmowała ochronę opon.
Możesz również sprawdzić oferty u agenta stacjonarnego lub odwiedzając stronę internetową konkretnego ubezpieczyciela. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skontaktuj się z doradcą.