Czwartek, 23 maj 2019, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
14°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
17.10.2018, 21:56 | czytano: 1133

Konrad Biela w pięknym stylu zadebiutował w FIA Hill Climb Masters

UMA Fotografia Agnieszka Wołkowicz

Miniony weekend był dla fanów wyścigów górskich prawdziwym świętem sportu. Za swoich reprezentantów, mocno trzymali kciuki kibice z ponad 20 krajów Europy. W trzeciej edycji FIA Hill Climb Masters nie zabrakło mocnej grupy „biało-czerwonych”. W składzie polskich mistrzów znalazł się także Konrad Biela.

Zwycięzca klasyfikacji E1-2000 Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2018 otrzymał nominację do rywalizacji w Pucharze Narodów. Wspólnie z Mariuszem Stecem, Szymonem Piękosiem i Jackiem Handl, zmierzył się z reprezentacjami 19 państw. Łącznie do Włoch, przyjechało rywalizować na wyścigowej trasie w Gubbio ponad 170 zawodników i zawodniczek.

Kierowca z Szaflar od pierwszego podjazdu treningowego zaprezentował dobre tempo. Najpierw piętnasty w łącznej klasyfikacji grupy E1, w drugim przejeździe poprawił swój czas o blisko cztery sekundy. W swojej klasie pojemnościowej (E1 – 1998 cm3) w sobotniej części rywalizacji dwukrotnie był trzeci, za rywalami z Luksemburga i Niemiec. Najszybszy kierowca „ośki” w GSMP 2018, na trasie FIA Masters musiał się mierzyć również z rywalami w czteronapędowych wyścigowych potworach o mocach dochodzących do 700 koni. Przez dwa wyścigowe dni wielu z nich pozostawił za sobą.

Debiutantom musiały wystarczyć dwa treningi, żeby poznać specyfikę 3,3 km trasy i jej 20 zakrętów. Było to szczególnie ważne dla zawodników zgłoszonych w klasyfikacji National Cup, ponieważ tutaj o zwycięstwie decydowała równa jazda i powtarzalność osiąganych czasów. Reprezentant BIELAPLAST Race & Rally Team w trzech niedzielnych podjazdach wyścigowych wykręcił wyniki pomiędzy 1'44.95, a 1'46.05. Najmniejsza różnica, jaką osiągnął to 0.42 sekundy i był to najlepszy wynik w reprezentacji narodowej „biało-czerwonych”. Niestety zespołowo Polakom zabrakło szczęścia. Po problemach dwóch z czterech zawodników, zawody zakończyli na 19. pozycji.

W klasyfikacji indywidualnej Konrad Biela miał powody do zadowolenia. Podobnie, jak w sobotę w treningach, w niedzielę w wyścigach wywalczył trzeci rezultat w klasie. W Grupie E1 osiągnął odpowiednio 14., 13. i świetny 11. Czas. W miniony weekend nie zawiódł kibiców i do tytułu Mistrza Polski dopisał mocny wynik z Gubbio, który pięknie podsumowuje wyścigowy dorobek sezonu 2018.

Miniony weekend był chyba najlepszym podsumowaniem tego sezonu, jaki mógłbym sobie wyobrazić. Start w zawodach FIA Masters i wyjazd do Gubbio był nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale jedną wielką przygodą. Piękne miasto i malowniczo położona trasa, do tego bardzo gościnni ludzie i doskonale przygotowana impreza z uroczystą ceremonią otwarcia. To sprawiło, że jeszcze przed startem pierwszego podjazdu towarzyszyły nam ogromne emocje. - mówi Konrad Biela. - Przez te kilka dni mogliśmy zobaczyć wyścigi górskie z zupełnie nowej perspektywy. Przekonaliśmy się na własne oczy, jak mocna jest konkurencja i jak niesamowitym sprzętem dysponuje. To było bezcenne doświadczenie móc się z nimi zmierzyć. Niestety, nie mieliśmy szansy nawiązać walki w Pucharze Narodów, ale nie uniknęliśmy przygód. Na szybkiej i wymagającej trasie o błąd, zwłaszcza dla debiutantów, nie było trudno.

Przywozimy z Włoch kilka doskonałych wyników i medali wywalczonych indywidualnie. Dla naszego zespołu to była doskonała szansa. Nawiązaliśmy wyrównaną walkę z konkurencją, która często dysponowała mocniejszymi samochodami. Utrzymywaliśmy dobre i równe tempo, a poza jednym stresującym momentem z wyciekiem oleju od wspomagania, sprzęt działał perfekcyjnie. Dobrze wykorzystaliśmy ten czas i mam nadzieję, że nie zawiedliśmy kibiców, na tle wyścigowej Europy.

Dziękuje za ten start całej polskiej ekipie i partnerom: Kotelnica Białczańska, Firma Budowlana Hebda, Terma Bania, Energo Star systemy elektryczne i energetyczne, BielaPlast, Domalik folie samochodowe, Hotel Bania, Gmina Szaflary Serce Podhala, TVP 3 Kraków, 
Góral Bau Team, Pinscher, Piotr Materniak Motorsport, Budmax, Professional Detaling Zakopane, Pralnia Białka, Lis Car, Podhale24.pl, Buchti.pl Promotion, AMS Race & Rally Car Service oraz STRAMA PALIWA Stacja i Myjnia Samochodowa z Szaflar.

Miałem wielkie szczęście, że w Gubbio były ze mną żona i córki. Ich doping i zaciśnięte kciuki były najcenniejszą motywacją.


mat. prasowe, zdjęcie UMA Fotografia Agnieszka Wołkowicz
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
boks reklamowy
miejsce na reklamę
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij