Stal kotłowa: charakterystyka, właściwości i zastosowanie w energetyce (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 18.864 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 15.444 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 18.072 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
13.12.2022, 21:42 | czytano: 1022

Stal kotłowa: charakterystyka, właściwości i zastosowanie w energetyce (art. sponsorowany)

Instalacje ciepłownicze potrzebują solidnych materiałów do konstruowania kotłów parowych. W niniejszym artykule przybliżymy stal wykorzystywaną w tym celu. Przedstawimy również podstawowe właściwości kilku stopów.

Najlepsze stale dla energetyki

Prawdą jest, że stal nierdzewna to dość szerokie pojęcie. Większość ludzi nie wie nawet, że istnieje całe mnóstwo gatunków takiej stali, a każdy z nich ma inne właściwości fizyczne. Oznacza to, że różne przedsięwzięcia mogą wymagać różnego rodzaju stopów nierdzewnych. Przemysł energetyczny nie jest wyjątkiem. Potrzebuje szczególnych blach kotłowych, żeby budować wysokiej jakości zbiorniki ciśnieniowe, kotły parowe, rurociągi itd.

Materiał do budowy poszczególnych elementów infrastruktury ciepłowniczej musi być przede wszystkim odporny na korozję, ale i pracę w wysokich temperaturach, o ciśnieniu nie zapominając. Dlatego najlepsze konstrukcje powstają ze stali węglowej. Ilość żelaza w takich stopach to ok. 98%. Resztę stanowi węgiel. Oczywiście występują również nieco bardziej złożone mieszanki, w skład których wchodzi przeważnie chrom i molibden. Stal kotłowa o podwyższonej zawartości molibdenu w stosunku do chromu cechuje się dużym stopniem obrabialności. Łatwiej jest ją spawać i wykazuje się ona większą plastycznością. Dzięki temu mogą powstawać komponenty w wielorakich kształtach i rozmiarach, nie tracąc przy tym właściwości stali kotłowej o bardziej podstawowym charakterze.

Stal 30H2MF, 31CrMoV9 i inne gatunki stali konstrukcyjnej

Jak już wspomnieliśmy, kompozycje poszczególnych stopów mają różne zastosowanie. Gatunek 30H2MF na przykład to niskostopowa odmiana stali kotłowych. W przemyśle energetycznym wykorzystuje się ją do produkcji elementów, które mają pracować w podwyższonych temperaturach do 540℃. 33H3MF to natomiast stal kotłowa przeznaczona do azotowania, w której składzie chemicznym pominięto aluminium. W związku z tym wykazuje mniejszą twardość po obróbce cieplno-chemicznej. Powstają z niej sworznie tłokowe, tuleje, cylindry itp. 31CrMoV9, 1.8519 +QT to z kolei gatunek, który również nadaje się do azotowania. Po przeprowadzeniu procesu twardość powierzchni wynosi w tym przypadku HV1: 800. Wytrzymałość na rozciąganie zaś wynosi Rm: 850 - 1300 MPa.

Powyższe to ledwo część informacji na temat stali w przemyśle energetycznym. Jak widać, zastosowanie poszczególnych materiałów wykracza poza konstrukcję samych kotłów, a właściwości fizyczne mogą być różne. Więcej gatunków i bardziej szczegółowy opis tychże właściwości można znaleźć na stronie
https://virgamet.pl/33h3mf-31crmov9-30h2mf-30crmov9-stal-do-azotowania-kotlowa.
 
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas