Łańcuchy śniegowe nie takie straszne - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Zakopane
Clouds
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
170 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
170 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
30.12.2023, 17:05 | czytano: 1785

Łańcuchy śniegowe nie takie straszne

Zima chwilowo jest w odwrocie ale jej poprzednia odsłona sprzed kilku dni sprawiła kłopoty kierowcom. To tylko kwestia czasu, gdy śnieg ponownie zasypie drogi. Może warto więc rozważyć łańcuchy na koła?

Jakiś czas temu zapytaliśmy Was, czy korzystacie z łańcuchów na koła. Okazało się, że na 1100 ankietowanych korzysta z nich tylko 15%. W dodatku 6% osób zadeklarowało, że nie potrafi ich założyć a aż 12%, nie wie co to jest! Z pomocą Marcina Fudali, eksperta z salonu Taurus Active z Czarnego Dunajca wyjaśniamy zatem Wasze wątpliwości.Do czego służą łańcuchy?

Łańcuchy śniegowe to gwarancja pełnej mobilności i bezpieczeństwa w każdych warunkach. Łańcuchy poprawiają przyczepność kół do nawierzchni pokrytej śniegiem, błotem lub lodem, umożliwiając zdobywanie niedostępnych dotąd rejonów, lub po prostu podjazd pod zaśnieżoną górkę. Posiadanie łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodu często nie jest powodowane jedynie naszą chęcią zapewnienia sobie bezpieczeństwa i komfortu podczas podróży, a konkretnymi wymogami kodeksu drogowego w poszczególnych krajach. Planując wyjazd narciarski warto zapoznać się z przepisami drogowymi państw, które zamierzamy odwiedzić i przez które będziemy przejeżdżać.

Czy pasują do każdego samochodu?

Nie ma uniwersalnych łańcuchów pasujących na każdy samochód, dlatego warto korzystać z profesjonalnych konfiguratorów lub pomocy specjalistów.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić markę pojazdu, następnie model i rocznik samochodu, w następnym kroku rozmiar opony (czasem potrzebny jest producent opony i nazwa bieżnika) w celu uzyskania homologowanego dopasowania.

Trzeba pamiętać, ze właściwe dopasowanie łańcuchów na koła jest podstawą do ich bezpiecznego użytkowania podczas jazdy. Nieprawidłowe dopasowanie (np. zbyt duży lub za mały ich rozmiar) może spowodować nie tylko niebezpieczną sytuację na drodze, ale także uszkodzenie elementów koła i nadkola

Ile kosztują łańcuchy?

Łańcuchy śniegowe różnych producentów różnią się ceną, a także łatwością użytkowania, co niewątpliwie będzie miało znaczenie przy ich montażu w utrudnionych warunkach pogodowych na ośnieżonej drodze.

Przede wszystkim na cenę łańcuchów śniegowych ma wpływ:
  • stop stali, z którego są wykonane,
  • gęstość ogniw siatki,
  • dodatkowe systemy ułatwiające montaż i demontaż,
  • nowoczesne systemy napinające (tzw. samonapinacze).

W zależności od właściwości łańcuchów ceny wahają się od 149 zł do nawet 2450 zł.

Jakie są rodzaje łańcuchów?

W dobie zróżnicowania samochodów gdzie odległości opony od zawieszenia i podwozia są minimalne
stosuje się tzw. nakładki - łańcuch wsuwany od zewnątrz i mocowany do śruby lub na zatrzask przy feldze.
Stosuje się też łańcuchy z napinaczami, które po montażu nie wymagają podjazdu i dodatkowej regulacji łańcucha oraz łańcuchy bez automatycznych napinaczy, gdzie po montażu należy podjechać i dociągnąć i napiąć łańcuch ręcznie.

Czy można jeździć na nich cały czas?

Zgodnie z art. 60 ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym: „Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem”. Należy pamiętać, że aby uniknąć utknięcia w zaspie śniegu lub nieplanowanego postoju na oblodzonej drodze, należy odpowiednio wcześniej założyć łańcuchy na opony.

Tymczasem bezwzględny obowiązek ich użycia mamy na terenach górskich i podgórskich, gdzie występuje znak C-18.

Znak C-18 "nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" oznacza, że na drodze, na której znak został umieszczony, kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych. Umieszczona pod znakiem tabliczka, oznacza, że znak dotyczy pojazdów określonych na tabliczce.

W niektórych krajach zimą istnieje obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodów, które poruszają się na letnich oponach. Tak jest na przykład w Chorwacji, Słowenii czy na Węgrzech.

Co ważne, z łańcuchów nie wolno korzystać kiedy na drodze nie ma śniegu lub lodu. Jazda na łańcuchach po asfalcie niszczy nawierzchnie drogi i same łańcuchy.

Na które koła zakłada się łańcuchy?

Łańcuchy zawsze należy montować na kołach osi napędowej. W przypadku pojazdów, w których oś napędowa znajduje się z tyłu, zaleca się także nałożenie kompletu łańcuchów na oś kierowaną, poprawi to możliwości manewrowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z samochodami posiadającymi napęd na wszystkie koła. Szczególnie w nowych, nafaszerowanych elektroniką pojazdach konieczne może okazać się zastosowanie łańcuchów na obu osiach. Zależy to od typu napędu więc najlepiej skonsultować to z fachowcem.

Zakładanie łańcuchów śniegowych warto przetrenować przed sezonem zimowym lub zaplanowanym wyjazdem, w pomieszczeniu, w garażu lub na podjeździe. Dzięki próbnym montażom zapoznamy się zawczasu z techniką montażu łańcuchów i unikniemy późniejszych problemów w trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych.

W momencie chęci skorzystania z łańcuchów, ich montaż najlepiej przeprowadzać na równym terenie w miejscach bezpiecznych, nie blokujących ruchu drogowego i z zachowaniem bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników drogi. Łańcuchy należy zamontować możliwie wcześniej. Kiedy już wpadniemy w zaspę śnieżną nie będzie możliwości ich prawidłowego założenia.

Na YouTube.com znajdziemy wiele filmów instruktażowych, jak montuje się łańcuchy.

Gdzie można kupić łańcuchy?

Łańcuchy kupić można w każdym sklepie motoryzacyjnym, na stacjach benzynowych i w specjalistycznych sklepach. Co ważne, łańcuchy można też wypożyczyć. Można to zrobić w salonach Taurus Active w całej Polsce, gdzie uruchomiona została akcja "Nie wiąż się z łańcuchem". Działa to tak, że wypożyczamy łańcuchy z opcją zakupu, jeśli ich użyjemy.

W praktyce klient, który w trakcie zimowego sezonu nie skorzysta z łańcuchów, będzie mógł je zwrócić i zapłacić wyłącznie za ich wypożyczenie.

Ta dogodna dla klienta usługa jest dostępna we wszystkich salonach stacjonarnych sieci Taurus i obejmuje szeroki asortyment łańcuchów śniegowych, w tym sprawdzonych producentów takich jak Koenig, Pewag, Weissenfels i Taurus. Jest także dostępna w salonie Taurus w Czarnym Dunajcu przy ulicy Kolejowej 29B, który jest partnerem tego materiału.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Taurus Czarny Dunajec, ul. Kolejowa 29B i zawiera lokowanie produktów i usług


oprac. wo/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas