Opowieść Bartka Kurasia. Waksmund widziany moimi wspomnieniami cz.1 - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
10.07.2024, 19:40 | czytano: 2026

Opowieść Bartka Kurasia. Waksmund widziany moimi wspomnieniami cz.1

Waksmund, moje rodzinne miejsce, jest wsią pełną historii i wspomnień. Pamiętam, jak biegałem po polach, czując pod stopami skoszoną trawę i świeżość powietrza, które towarzyszyły nam, dzieciom, podczas porannego wymarszu w pole z grabiami. Waksmund był naszym małym rajem, gdzie czas płynął wolniej.

Historia naszej wsi sięga XIII wieku, kiedy to Waksmund został założony jako osada pasterska. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1251 roku. Było to miejsce, gdzie ludzie ciężko pracowali na roli, ale też potrafili cieszyć się życiem, świętując wspólnie różne okazje. Przechodząc obok starego kościoła, zawsze czułem ducha dawnych czasów i historie, które tam się wydarzyły. Jednym z najbardziej dramatycznych okresów w historii naszej wsi była II wojna światowa. Moja babcia i dziadek często opowiadała mi o tych trudnych latach, kiedy to mieszkańcy Waksmundu walczyli z niemieckim okupantem. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność partyzancką, a wieś stała się ważnym punktem oporu przeciwko okupacji. Pamiętam, jak dziadek wspominał przysięgę trójek Konfederacji Tatrzańskiej w kuźni u Drożdża, o kolportowaniu meldunków do lasu, gdzie partyzanci planowali swoje działania, i o trudnych decyzjach, które musieli podejmować, by chronić swoje rodziny i sąsiadów.

Niemym świadkiem tych wydarzeń jest Dunajec, kościół i cmentarz parafialny. Waksmund w mych wspomnieniach to wiele zapomnianych legend, jak to o Jadwidze i księciu Bolesławie. W dawnych czasach, w Gorcach, żył Książę o imieniu Bolesław, który rządził swoim księstwem z mądrością i sprawiedliwością. Książę był znany ze swojej odwagi i miłości do gór, ale jego serce było samotne. Pragnął znaleźć prawdziwą miłość, która dopełniłaby jego życie. Pewnego razu, podczas polowania w górach, Bolesław natknął się na piękną dziewczynę o imieniu Jadwiga. Była córką skromnego górala, ale jej uroda i dobroć były tak promienne, że Książę zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jadwiga, nieświadoma, kim jest jej adorator, odwzajemniła jego uczucia. Bolesław, chcąc zdobyć serce Jadwigi, postanowił ukryć swoją tożsamość i zamieszkał w wiosce jako prosty pasterz. Spędzali razem dni, wędrując po górach i rozmawiając o swoich marzeniach.

Miłość między nimi kwitła, ale Bolesław wiedział, że musi wyznać Jadwidze prawdę. Pewnego wieczoru, podczas pełni księżyca, Bolesław zaprosił Jadwigę na szczyt Cyrwusówki. Tam, w blasku księżyca, wyznał jej, kim naprawdę jest. Jadwiga była zaskoczona, ale jej miłość do Bolesława była silniejsza niż status i bogactwo. Zgodziła się zostać jego królową. Jednak ich szczęście nie miało trwać długo. Zła czarownica, która żywiła nienawiść do Księcia, dowiedziała się o ich miłości i postanowiła ją zniszczyć. Rzuciła zaklęcie, które sprawiło, że Jadwiga zapadła w głęboki sen, z którego mogła się obudzić tylko dzięki prawdziwej miłości.

Zrozpaczony Bolesław wyruszył na poszukiwanie sposobu, by złamać czar. Przemierzał góry i doliny, szukając mądrości u starych druidów i czarodziejów. Po wielu trudach dowiedział się, że jedynym sposobem na uratowanie Jadwigi jest odnalezienie magicznego kwiatu, który rośnie tylko na najwyższym szczycie Tatr. Książę, nie zważając na niebezpieczeństwa, wspiął się na najwyższą górę, pokonując śniegi i lodowce. Po wielu dniach wędrówki znalazł kwiat, którego płatki lśniły niczym złoto. Z kwiatem w ręku powrócił do swojej ukochanej. Gdy położył kwiat na sercu Jadwigi, zaklęcie zostało złamane, a ona obudziła się ze snu. Miłość Bolesława i Jadwigi okazała się silniejsza niż jakiekolwiek zło. Wkrótce potem odbyło się wspaniałe wesele, a ich miłość była przykładem dla wszystkich mieszkańców królestwa.

Tak pamiętam tę legendę, którą opowiadała mi babcia, a ona zasłyszała ją od swojej mamy. Współczesny świat często stawia nas przed wyzwaniem zachowania równowagi między postępem a tradycją. Niestety, w wielu miejscach obserwujemy brak poszanowania dla historycznych zabytków i dawnych tradycji. Zabytki, które są świadkami naszej przeszłości, często ulegają zniszczeniu lub zaniedbaniu w wyniku urbanizacji, braku środków na konserwację czy zwykłej obojętności. To nasza odpowiedzialność, by chronić i pielęgnować te dziedzictwa, aby mogły one przetrwać dla przyszłych pokoleń. Niestety to nie ominęło z całą brutalnością mojej rodzinnej wsi. Natomiast ja zabieram was w podróż, po miejscach które już nie istnieją, lecz ciągle żyją w mojej pamięci.Bartłomiej Kuraś

Partnerzy: Podhale24.pl Góral.Info.pl NaszaHistoria.pl Bruśnica - z miłości do folkloru Pilecki Project Committee Warmiński Rój
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Waksmundzianka21:12, 12 lipca 2024
Bardzo wzruszające. Zwłaszcza ta wzmianka o fundatorze plebanii. Nawet w kronice parafialnej jest napisane jak to Marcoki - przodkowie pana Bartka przeszkadzali w budowie plebanii i darli koty z księdzem. W mojej ocenie większość jego rewelacji nosi takie same znamiona prawdy jak powyższa historia.Uwiarygodnione, jak mniemam fajką i gardłowym głosem autora.
0
xxx15:28, 11 lipca 2024
Ciekawe, nowe odcinki zapowiadają się jeszcze lepsze...
0
Skała08:52, 11 lipca 2024
Bardzo wzruszająca opowieść.Gratulacje dla autora!
PS. I na samym początku eleganckie: "Dzień dobry" zamiast szpanerskiego WITAM, które niestety dość powszechnie się rozpleniło...
2
sąsiadka z Równi / Waksmund08:09, 11 lipca 2024
Bartku ! Pięknie to napisałeś, z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy, pozdrawiam !
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas