"Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki - podhale24.pl
Kartka z kalendarza
04.08.2024, 14:42 | czytano: 890

"Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki po końca sierpnia prezentowana będzie wystawa "Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski". Ekspozycję oglądać można od wtorku do soboty w godz. 10:00-17:00. Wstęp wolny.

Portret Stanisława Gąsienicy-Sobczaka, z archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Portret Stanisława Gąsienicy-Sobczaka, z archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Projekt wystawienniczy „Fundator Hrabia Władysław Zamoyski”, opowiada nie tylko o postaci i zasługach Hrabiego, ale także prezentuje 19 artystów i ich dzieła, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej Bazaru Polskiego i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego.

Stanisław Gąsienica-Sobczak, Głowa Janosika, drewno, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Wśród prezentowanych dzieł sztuki i archiwów znajdują się m. in. rzeźby Stanisława Gąsienicy-Sobczaka oraz obrazy Jana Gąsienicy-Szostaka.

Stanisław Gąsienica-Sobczak - rzeźbiarz i ceramik, ur. 12 stycznia 1884 r. w Zakopanem, zm. 6 lutego 1942 r. tamże. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesorów Konstantego Laszczki i Józefa Mehoffera. Działał w Towarzystwie „Sztuka Podhalańska” oraz w grupach „Rzeźba” i „Modła”.

Jan Gąsienica-Szostak, Wesele góralskie (fragment), akwarela na papierze, ze zbiorów prywatnych

Uczestniczył w wystawach zakopiańskich prezentując malarstwo, rzeźbę i ceramikę artystyczną.

Jan Gąsienica-Szostak – malarz, rzeźbiarz, ur. 16 czerwca 1895 r. w Zakopanem, zm. 16 maja 1943 r. tamże. Uczył się rzeźby figuratywnej i malarstwa, potem studiował w Krakowie i Paryżu. Malował obrazy na szkle wywodzące się z tradycji sztuki ludowej. Swoje obrazy i rzeźby wystawiał najczęściej w Zakopanem.

Jan Gąsienica-Szostak, Hala Gąsienicowa, b.d., olej na papierze, ze zbiorów prywatnych

Eksponowane dzieła i archiwa dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane oraz osób prywatnych.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
14
06.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
9
Piątek
Imieniny:Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Kliknij po więcej