"Spiszak w Powstaniu Warszawskim". Debata i koncert (zdjęcia) - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
2°C
Clouds
2°C
Clouds
3°C
Clear
3°C
Clouds
2°C
Clouds
-0°C
Kartka z kalendarza
02.10.2024, 19:04 | czytano: 1368

"Spiszak w Powstaniu Warszawskim". Debata i koncert (zdjęcia)

W ostatnią sobotę września w parafii św. Kwiryna w Łapszach Niżnych obchodzono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka. Na Kalwarii Spiskiej poświęcono kapliczkę pw. bł. ks. Józefa Stanka i odprawiono uroczystą Mszę Świętą. Potem po krótkiej przerwie na poczęstunek, przy koncertującej kapeli spiskiej i łapszańskiej orkiestrze dętej, spotkano się w kaplicy letniej łapszańskiej świątyni na debacie poświęconej życiu bł. Spiszaka, a potem na koncercie słowno-muzycznym „Błogosławiony Spiszak w Powstaniu Warszawskim”.

Fot. Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk
Fot. Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk
Gospodarze spotkania ks. Dariusz Lorenc i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łapszach Niżnych Krystyna Milaniak powitali wszystkich gości, wśród których byli mieszkańcy wsi, goście z regionu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz zaproszeni księża. Debatę poprowadziła Elżbieta Łukuś, a zaproszonymi do udziału w debacie byli: Bolesław Stanek, Łucja Marek z krakowskiego oddziału IPN, Julian Kowalczyk i ks. Przemysław Krakowczyk - postulator procesu kanonizacyjnego bł. ks. Stanka.

Przysłuchujący się debacie mogli dowiedzieć się wielu nieznanych faktów z życia bł. Spiszaka, o jego procesie beatyfikacyjnym i szerzącym się kulcie w dalekiej Brazylii czy USA. Mówiono o szczególnej osobowości bł. ks. Stanka, o jego otwartości na potrzeby bliźnich i heroicznej odwadze do końca. Był czas na rodzinne wspomnienia – pokazano pamiątkową makatkę podarowaną przez ks. Stanka swej siostrze Anieli, były rodzinne historie i spotkanie po latach ze świadkami życia bł. ks. Stanka.

Po debacie kaplica rozbrzmiała dźwiękami i rozbłysła światłem koncertu przygotowanego przez artystów Piwnicy św. Norberta z Krakowa. W koncercie wybrzmiały chwile z życia ks. Stanka, jego prymicje, jego droga do kapłaństwa i posługa duszpasterska i ta ostatnia droga na czerniakowskiej golgocie zakończona męczeńską śmiercią. W śpiewanych pieśniach usłyszeliśmy o Matce Bożej Ludźmierskiej, o zegarze co nie zatrzymuje się i o tej wielkiej miłości ks. Józefa Stanka do Boga i Ojczyzny. Drewniane sklepienie kaplicy rozświetlały refleksy światła, stare deski migotały i grały z dźwiękami. Głosy artystów niosły się wysoko - to był czas muzycznego wycieszenia i skupienia. Słowa recytowane przez Przemysława Brannego do tekstów Krzysztofa Koehlera zapadały w serce. Wszystko to skłaniało do zastanowienia się nad tym, co nam dziś w XXI w. chciałby przekazać bł. ks. Józef.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i to wspólne przeżywanie tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy uczestnikom debaty i artystom Piwnicy św. Norberta oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania. To również zakończenie projektu „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” realizowanego w ostatnich miesiącach przez GOK w Łapszach Niżnych. Cieszymy się, że mogliśmy przez takie działania i organizowane wydarzenia uczcić 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka.

Organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
a co!12:08, 1 stycznia 2025
No wiać już nowych bohaterów gminnych tylko trzeba trochu jeszcze poczekać! Czas pokaże ta garstka jest jednak w grze!
0
To się wie!!!10:51, 3 października 2024
Śpisoki robią kariery nawet na grobach swoich bohaterów! Na szczęście to tylko grupka ludzi inaczej myśląca szukająca poklasku! Mało tam widać rdzennych Śpisoków! To przeważnie przebierańcy zasilający raczej gminę.
3
Jasiek19:43, 2 października 2024
Spiszak wymawiane poprawną polszczyzną brzmi okropnie. Po naszemu Śpisok brzmi jakoś bardziej swojsko.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
17
05.2025
Nie przegap!
12
05.2025
Nie przegap!
17
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
12
Poniedziałek
Imieniny:Pankracego, Dominika, Domiceli
Kliknij po więcej