Aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza swoim występem umilili czas przybyłym na dużą scenę pracownikom i gościom spółki Społem Zakopane. Nie zabrakło także życzeń od dyrekcji i zespołu teatru - niech was prowadzą dobre anioły - mówił Krzysztof Wnuk, aktor Teatru Witkacego.
Zarząd spółki Społem Zakopane oraz przedstawiciele rady nadzorczej wręczyli pamiątkowe dyplomy i podziękowania pracownikom, którzy w spółce pracowali ponad 40 lat. - U nas nie tylko pracownicy długo pracują, ale są przypadki, że pracują po trzy pokolenia - mówiła Teresa Gąsienica-Kołodziej, prezes spółki.
Społem Zakopane powstało jako spółdzielnia w 1939 roku. Swoją nazwę zawdzięcza Stefanowi Żeromskiemu, kilkunastodniowym prezydentowi Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. - Autorem słowa ?społem" i ?spółdzielczości" był Stefan Żeromski, który pod tym hasłem założył swoje wydawnictwo - mówi prezes spółki.
Spółdzielnię Społem Zakopane założyli górale i mieszkańcy Podhala. Co piąty mieszkaniec tych ziem należał do spółdzielni. - Wpisowe wynosiło wtedy 30 zł. Jak przeliczyliśmy na tamte czasy była to równowartość 20 kg wołowiny i 50 kg mąki. To nie było mało - wspomina Teresa Gąsienica-Kołodziej.
Spółdzielnia funkcjonowanie zaczęła od handlu detalicznego produktami spożywczymi, ale szybko też odpowiadała na kolejne pojawiające się potrzeby mieszkańców. - Działania były w różnych obszarach. Były powoływane punkty usługowe. Była repasacja pończoch, wypożyczalnia zastaw stołowych na wesela. Samych usług krawieckich mieliśmy trzy punkty. Później wchodziła gastronomia, były stragany, które później przerodziły się w większe zakłady. Mieliśmy też piekarnie.
- Piekarnia Szymonek mogła produkować 20 ton chleba na dobę. To było zaopatrzenie całego Zakopane. Była to najnowocześniejsza piekarnia w dawnych latach. Była to tunelowa piekarnia, a cały proces przechodził na taśmociągu. Teraz produkujemy ok. 10 proc. tego co kiedyś, ale też mamy silosy i piece. Wszystko jest bardziej zaawansowane technologiczne, ale robimy to już na dużo mniejszą skalę - zaznacza prezes spółki.
W trakcie 85 lat funkcjonowania spółdzielni, a następnie spółki pracownicy pozyskali wiele nieruchomości. Powstał Dom Handlowy Granit, oraz wybudowano Centrum Handlowe Szymonek. - Przez te wszystkie lata sprzedaliśmy tylko jedną niewielką nieruchomość, a tak cały czas sukcesywnie powiększyliśmy majątek. Trzeba pamiętać, że sprzedaje się tylko raz - zaznacza Józef Szwab.
Obecnie Społem Zakopane, to 10 sklepów na terenie Zakopanego, z czego aż 6 mieści się w budynkach wpisanych do rejestru zabytków.
- Sukcesywnie staramy się remontować nasze obiekty. Kilka lat temu przeprowadziliśmy kapitalny remont budynku przy ul. Krupówki 31 przywracając budynek do świetności i kształtów jakie nadał mu Hrabia Zamoyski w latach 1910-1911. Jeszcze w tym roku planujemy zacząć remont budynku ?7 Kotów". Dostaliśmy już prawomocne pozwolenie na budowę. Chcemy przywrócić budynek do stanu, w jakim był podczas XX-lecia międzywojennego - informuje Paweł Sołtys.
Jubileusz 85-lecia Społem Zakopane odbył się w sobotni wieczór 23 listopada w Teatrze im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem.
e/r
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas