Kobieta, która stała się numerem - Genowefa Kowalczyk ze Skomielnej Czarnej - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
8°C
Clouds
8°C
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
10°C
Clouds
8°C
Kartka z kalendarza
11.02.2025, 22:32 | czytano: 1113

Kobieta, która stała się numerem - Genowefa Kowalczyk ze Skomielnej Czarnej

Poznajcie Genowefę Kowalczyk, która urodziła się 2 lutego 1923 roku w Skomielnej Czarnej. Do KL Auschwitz trafiła transportem z 28 stycznia 1943 roku. W transporcie tym znalazły się również inne kobiety z pobliskich okolic.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
"28 stycznia 1943 roku przybył do KL Auschwitz kolejny transport więźniarek z więzień w Tarnowie i Krakowie, liczący 515 osób. W obozie oznaczone zostały numerami od 32089 do 32603. Na dworcu towarowym w Krakowie do pociągu wiozącego więźniarki z tarnowskiego więzienia dołączono więźniarki z więzienia Montelupich. Do obozu kobiecego w Birkenau przybyły wieczorem. Formalności związane z przyjęciem do obozu trwały kilka dni. Po ich zakończeniu rozmieszczono więźniarki w barakach mieszkalnych.(...)"

Księgi Pamięci, Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa i innych miejscowości Polski południowej 1940-1944, Warszawa-Oświęcim 2002, t. I-V

Od tamtego czasu Genowefa Kowalczyk stała się numerem 32203. Jak podaje Księga Pamięci, więźniarki były zatrudniane przede wszystkim przy pracach porządkowych. Zajmowały się odśnieżaniem ulic obozowych lub też uczestniczyły w rozbiórce okolicznych domów, z których byli wypędzani Polacy. Nieliczne więźniarki, które miały więcej szczęścia, znajdowały zatrudnienie pod dachem. Dawało to pewną szansę przeżycia, w trudnych warunkach obozowych. Więźniarki walczyły w obozie z głodem, mrozem, tragicznymi warunkami higienicznymi, jak również szerzącymi się chorobami, które przynosiły śmiertelne żniwo. Z omawianego transportu udało się ustalić nazwiska 369 kobiet. Z grupy tej zmarły aż 254 - większość z nich już po kilku miesiącach pobytu.
Jak wynika z powojennej korespondencji, Genowefa Kowalczyk została przeniesiona z KL Auschwitz do KL Bergen-Belsen. Przeżyła piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Cześć Jej pamięci!

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
jo21:54, 12 lutego 2025
a może kiedyś dodacie info o ludziach zamordowanych przez zsrr i kolaborantów ? żal tych zbitych przez niemców ale ich była garstaka
0
Spokojny08:01, 12 lutego 2025
Czy ktoś ma prawo mówić o kolaboracji górali- szerzenie takich informacji powinno być surowo karane!!
0
Pawi07:58, 12 lutego 2025
Gienie- to twarde kobiety ( jak moja mama )
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
17
05.2025
Nie przegap!
12
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
9
Piątek
Imieniny:Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Kliknij po więcej