Spotkanie z Tischnerem - refleksja, pieśń i pamięć (zdjęcia) - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clear
-6°C
Clear
-0°C
Clear
-6°C
Clear
-6°C
Clear
-7°C
Clear
-7°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Kartka z kalendarza
26.06.2025, 00:29 | czytano: 2230

Spotkanie z Tischnerem - refleksja, pieśń i pamięć (zdjęcia)

NOWY TARG. W Sali Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera odbyło się poruszające i wyjątkowe spotkanie, zorganizowane wspólnie przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz nowotarski oddział Związku Podhalan. Wydarzenie poświęcone było pamięci jednego z najwybitniejszych myślicieli współczesnej Polski - ks. prof. Józefa Tischnera, którego duchowe i intelektualne dziedzictwo do dziś inspiruje kolejne pokolenia.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Głównym punktem programu był refleksyjny wykład Stanisławy Trebuni-Staszel zatytułowany "Życie można tylko wyśpiewać - śladem Tischnerowskiej gawędy o góralskim świecie w pieśni zapisanej". Autorka z niezwykłą wrażliwością ukazała, jak głęboko filozofia Tischnera zakorzeniona była w kulturze Podhala, a pieśń - jako wyraz tożsamości i przeżyć wspólnoty - stanowiła naturalny język wyrażania tej myśli.

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił zespół "Hyrni" pod kierownictwem Macieja Warpechy, wprowadzając uczestników w klimat góralskiej zadumy i radości. Wieczór dopełniło wspólne czytanie fragmentów tekstów ks. Tischnera, których uniwersalne przesłanie - pełne troski o człowieka, wolność i sens - pozostaje żywe i aktualne.

Spotkanie odbyło się w przededniu 25. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, przypadającej 28 czerwca. W uznaniu jego nieprzemijającego wkładu w rozwój polskiej myśli humanistycznej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2025 Rokiem Józefa Tischnera. W całym kraju planowane są liczne wydarzenia upamiętniające tę postać - zarówno naukowe, kulturalne, jak i społeczne. Obchody te spotkały się z szerokim poparciem środowisk akademickich, stowarzyszeń, instytucji kultury oraz szkół. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które od lat poprzez działalność wydawniczą i popularyzatorską promuje historię, tradycję i dziedzictwo regionu, aktywnie włączyło się w obchody Roku Tischnerowskiego, współpracując ściśle z nowotarskim oddziałem Związku Podhalan.

Uroczystość otworzyli wspólnie: prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan - Wojciech Groń oraz sekretarz PTPN - Lucyna Czubernat. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, który tego dnia obchodził swoje urodziny, oraz Józefa Kuchta ze Stowarzyszenia Drogami Tischnera - osoby od lat zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o ks. profesorze.

PTPN, s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
levak w sutannie22:41, 26 czerwca 2025
W krakowskiej kurii kiedyś to była persona non grata, a za kilka lat będzie święty jak się patrzy, tylko muszą wymrzeć jeszcze ci którzy pamiętają.
Reklama
0
Prawda jest wstydliwa21:21, 26 czerwca 2025
"Ciszej nad tą trumną".
0
łojtek07:34, 26 czerwca 2025
O, to prałat może dużo o nim powiedzieć.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
styczeń
18
Niedziela
Imieniny:Małgorzaty, Piotra, Liberty
Kliknij po więcej