Gościem specjalnym był prof. dr hab. Józef Kąś - wybitny językoznawca, pracownik Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują dialektologię, socjolingwistykę, etnolingwistykę, leksykologię i leksykografię, a także kulturę i historię języka. Profesor Kąś jest także autorem "Słownika gwary orawskiej" oraz licznych publikacji popularyzujących wiedzę o języku i kulturze ludowej.
Posiady odbyły się w ramach cyklu "Spotkania z orawską gwarą", który ma na celu popularyzację gwary jako ważnego elementu niematerialnego dziedzictwa kulturowego Orawy.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać refleksji profesora na temat roli gwary w budowaniu tożsamości regionalnej - dawniej i dziś, poznać historię i pochodzenie gwary orawskiej. Nie zabrakło również przykładów tekstów mówionych i pisanych, które w piękny sposób oddają wartość i urok lokalnego języka.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Lipnica Wielka, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.
rob, s/ zdj. Ewa Magiera
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas


























