Tematyką dokumentu jest akcja „Burza” i to jak została przeprowadzona na terenie Małopolski w 1944 roku. - Film oparty jest na relacjach i wspomnieniach jej uczestników m.in. Kazimierza Kemera ps. „Halny” - „Kruk”, żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich czy Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego, dowódcy 106. Dywizji Armii Krajowej walczącej na terenie Małopolski - mówi Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Opowiada on o przebiegu akcji Burza w 1944 r. na ternie Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej m.in. o tzw. Republice Raciechowskiej i Proszowickiej oraz Powstaniu Szczawnickim. W ramach tych działań przeprowadzane były udane akcje zbrojne wymierzone w system komunikacyjny niemieckich wojsk okupacyjnych oraz jednostek frontowych, wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej. Dokument przybliży także kontakty oddziałów Armii Krajowej z partyzantami sowieckim operującymi na terenie Małopolski.
Film powstaje w Studio DAW Production z Krakowa, które współpracuje m.in. z Telewizją Polską. Realizuje ono produkcję filmów dokumentalnych, historycznych, reportaży oraz programów telewizyjnych. Producentem, reżyserem i scenarzystą jest Dariusz Walusiak, znany i ceniony reżyser, autor zdjęć i twórca szeregu filmów dokumentalnych m.in.: „PRL - laboratorium pierestrojki”, „Ostatnia zadyma”, „Partyzanci spod Łysiny”, „My od "Sztubaka”. Autorem zdjęć jest Michał Bożek.
Jak przypomina Robert Kowalski, że nie jest to pierwsza, wspólna realizacja GRH „Podhale w ogniu” i Dariusza Walusiaka. Wcześniej, nowotarscy rekonstruktorzy współpracowali z nim na planach kilku filmów dokumentalnych: „Brygada Świętokrzyska NSZ. Droga do wolności”, „Zbrodnia nie ukarana” czy „17 września - początek końca”. Filmy Dariusza Walusiaka pokazywane były także na zorganizowanej przez nowotarski Oddział PTH i krakowski IPN konferencji naukowej „ Rok 1989. Dwadzieścia lat później”, która odbyła się w czerwcu 2009 roku w Nowym Targu.
Zdjęcia do dokumentu realizowane były kilu miejscach. W kompleksie leśnym Bór w Nowym Targu odtworzono obóz partyzancki oraz zrealizowano sceny zasadzki na patrol niemiecki i spotkanie z partyzantami sowieckimi. W okolicy Ludźmierza nakręcono akcję przejęcia mostu, a w pobliżu Klikuszowej realizowano sceny przemarszów i koncentracji oddziałów partyzanckich.
Film zostanie zaprezentowany nie tylko w Krakowie, gdzie będzie miał swoją oficjalną premierę, ale również, jesienią, w Nowym Targu.
Przypomnijmy, w lipcu 2009 r. nowotarska grupa rekonstrukcyjna wraz z SHR „Wrzesień39”, uczestniczyła też w realizacji innego dokumentu zatytułowanego „Pierwsze Virtitii”. Producentem tego filmu był wówczas Lubelski Oddział Telewizji Polskiej, a jego premiera odbyła się we wrześniu 2009 r. w kanale tematycznym TVP Historia.
W realizacji filmu „Małopolska w walce” uczestniczyli: Michał Maciaszek, Piotr Kantor, Sławomir Romański, Łukasz Kubowicz, Rafał Kula, Michał Broś, Robert Kowalski, Filip Doleński, Jan Brandys, Wojciech Romański i Michał Batkiewicz.
oprac. p/
Zdjęcia: Archiwum GRH „Podhale w ogniu”
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
może zamiast wypowiadać się najpierw przeczytaj tekst