W sobotę w Niedzicy dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej znanemu aktorowi słowackiemu Michalovi Dočolomansky’emu, na budynku w którym się urodził. Był on m.in. głównym odtwórcą roli Janosika w śpiewogrze Ernesta Brylla "Na szkle malowane". Jest to pełna żywiołowego tańca i znanych folkowych piosenek opowieść o Janosiku - najsławniejszym słowiańskim zbójniku. W postać tę wcielił się ponad 650 razy. W uroczystości wzięli udział aktywiści Towarzystwa Słowaków w Polsce, przedstawiciele miejscowego samorządu z wójtem Gminy Łapsze Pawłem Dziubanem na czele, delegacja Światowego Stowarzyszenia Słowaków z siedzibą w Pradze oraz licznie zebrana miejscowa ludność.
W niedzielę, w samo południe w Nowej Białej dokonano złożenia wieńców pod pomnikiem "Ofiar II Wojny Światowej i Zamordowanych Mieszkańców Nowej Białej przez bandę Ognia".
W godzinach popołudniowych w Krempachach na scenie amfiteatru odbyła się główna uroczystość XVII Dni Kultury Słowackiej na Spiszu - przegląd folkloru słowackiego. Zaproszonych gości, - gospodarza gminy Nowy Targ wójta Jana Smarducha, licznie zebraną publiczność, delegację Światowego Stowarzyszenia Słowaków - przywitał Prezes TSP prof. Józef Ciągwa i Sekretarz Generalny TSP M. Molitoris.
W części głównej swoje programy przedstawiły kolejno: Orkiestra Dęta z Krempach, Zespół Folklorystyczny Zielony Jawor z Krempach, Kapela rodziny Pietraszków, ZF Janośik- Junior ze Svitu, ZF Spiš z Nowej Białej, ZF Maguranka ze Spiskiej Starej Wsi, grupa taneczna Mażoretki i teatrzyk Ondrejko z Podwilka oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kacwina.
Występujące zespoły artystyczne oraz zaproszeni goście zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i ciupagami z logo imprezy. Folklorystyczna impreza odbyła się w gorący i upalny dzień we wspaniałej naturalnej niecce krempaskiego amfiteatru. Występujące zespoły gromkimi brawami nagradzała licznie zebrana publiczność Krempach i sąsiednich wiosek. Cyklowi imprez kulturalnych towarzyszyła ekipa TVP Kraków oraz słowacka telewizja Koszyce.
Tekst Franciszek Pacyga, fot. FP i KaJot
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Nie jestem niczyim adwokatem, tylko przypomniałem o bardzo nieprzyjemnych faktach i, jak widać, mocno zabolało. Ba jak my z Hitlerem to jest o.k., jak kto inny to bardzo źle! Chociaż tak mało wówczas przyłączono… Co się zaś tyczy faktów, jak to polskie władze ‘dobrze robiły’ mieszkańcom Jaworzyny Tatrzańskiej po zajęciu w 1938, to odsyłam do publikacji Antoniego Kroha – Płaj nr 17 s. 165 oraz Milicy Majerikovej Vojna o Spiš. Polski nauczyciel - Jan Pluciński, który został wysłany do tej miejscowości po likwidacji szkoły słowackiej musiał wymuszać posłuszeństwo wobec RP siłami policji granatowej, która aresztowała osoby, które domagały się nauczania w języku ojczystym, słowackim. 60 gazdów po obym donosie aresztowano…. Bo nie umieli uszanować owej ‘dobroci’ Becka…
Wydaje mi się Nataszo, że masz mocno wykrzywione spojrzenie, zaś to co nawpisywałaś, nie ma żadnego związku z tablicą w Niedzicy.
Alojz