„Nie trzeba oglądać się na innych, na tych lub owych, może na polityków, żądając od nich, aby się odmienili. Każdy musi zacząć od siebie, abyśmy prawdziwie się odmienili. A wtedy, gdy wszyscy będziemy się odradzać, i politycy będą musieli się odmienić, czy będą chcieli, czy nie. Nie idzie bowiem w tej chwili w Ojczyźnie naszej tylko o zmianę instytucji społecznej, nie idzie też o wymianę ludzi, ale idzie przede wszystkim o odnowienie się człowieka. Idzie o to, aby człowiek był nowy, aby nastało „nowych ludzi plemię”. Bo jeżeli człowiek się nie odmieni, to najbardziej zasobny ustrój, najbardziej bogate państwo nie ostoi się, będzie rozkradzione i zginie” – Kardynał Stefan Wyszyński.
Zbliżają się kolejne wybory do samorządów. Znowu mamy możliwość zostać wybrani wybierać ludzi najbardziej godnych do tego aby służyć gminom i społecznościom lokalnym. Czy w tym roku pójdziemy oddać swój głos? A może jesteś kandydatem do samorządu lokalnego i masz dość odwagi, aby podzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami?
Cztery lata minęły od czasu, gdy zwróciłem się do Was mieszkańcy Gminy Kościelisko z prośbą o oddanie głosu, abym mógł uczestniczyć w sposób czynny w kształtowaniu obrazu naszej gminy. Wraz z Komitetem Wyborczym Wyborców „Młodzi Naszą Przyszłością” oddałem decyzję w Wasze ręce. Skutkiem zaufania zostałem wybrany Radnym Gminy Kościelisko i przez cztery lata pełniłem ten zaszczytny obowiązek. Zbliża się koniec kadencji i czas podsumowań. Cokolwiek zostałoby teraz powiedziane może być jedynie rozliczeniem za obiecane działania i skutki jakie pozostaną po czterech latach udziału w pracach samorządu.
Wracam zatem do obietnic przedwyborczych. Obiecywałem zajmować się najważniejszymi dziedzinami życia w naszej gminie i teraz rozliczam się sam przed sobą, a Wy – wyborcy, odpowiedź i podsumowanie znacie, bo wiecie co w Gminie przez minione lata wydarzyło się.
Infrastruktura – kanalizacja, drogi, chodniki są koniecznymi do zapewnienia nie tylko rozwoju, ale bezpiecznego bytu mieszkańców naszej gminy.
W zakresie rozwoju infrastruktury minione cztery lata wydają się niezwykle obfite. Trudno abym czuł się jedynym sprawcą tych działań. Jednak z całą pewnością uczestniczyłem w procesach decyzyjnych związanych z powstawaniem chodników, remontami dróg, poszerzaniem zasięgu kanalizacji, oświetlenia gminy itp. Z żalem przyznaję, że moim zamiarem było wypracowanie skutecznej metody geodezyjnego opracowywania dróg na terenie naszej gminy. Problemy z drogami, ich przebiegiem, utrzymaniem i własnością są powszechne. Dotychczas administracja gminna nie doprowadziła do rozwiązania nawet tak istotnych kwestii jak na Sobiczkowej, czy Rysulówce, nie mówiąc o drogach o znacznie mniejszym znaczeniu. Oczekiwałem, że nie tylko uda mi się określić ramy prawne, ale również opracować schemat postępowania pozwalającego na wyjście z impasu. Skutkiem moich działań jest zaledwie poszerzenie własnej wiedzy na temat ustawodawstwa, jak również spostrzeżenie, że wola do załatwienia tej sprawy w sposób systemowy, jest w administracji gminnej Gminy Kościelisko, łagodnie mówiąc niedostateczna, a nawet wydaje się, że taki stan niepewności jest korzystny, bo pozwala na manipulowanie mieszkańcami i uzależnianie rozwiązania innych problemów od załatwienia spraw drogowych.
Turystyka stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców, więc powinniśmy z dużą troską spoglądać na jej rozwój. Układamy plany umiejscowienia szlaków turystycznych: pieszych, narciarskich, rowerowych i innych.
Rozwój turystyki w rozumieniu gminnym w proponowanym przeze mnie zakresie nie uzyskał akceptacji Rady Gminy. Położenie nacisku na drogi rowerowe, turystykę pieszą oraz szlaki narciarstwa biegowego uznano za niepotrzebne, na czoło wysuwając duże inwestycje w wyciągi narciarskie jako najistotniejsze i właściwie jedyne. Nie mogę pominąć informacji o hotelu, a właściwie kilkunastu budynków hotelowych na Polania Siwarna, która to inwestycja została zaplanowana i jest przygotowywana pomimo wielu sprzeciwów. Wójt uważa za właściwe rozwijanie gminy poprzez duże, zewnętrzne inwestycje – hotel, wyciąg narciarski, gdzie mieszkańcy Kościeliska będą znajdować zatrudnienie. Moja koncepcja rozdrobnienia obiektów turystycznych oraz stawianie nacisku na małe, domowe i lokalne inwestycje nie znalazło poparcia wśród innych.
Kościelisko stoi regionem – tradycja podhalańska powinna stanowić główny argument odwiedzania Kościeliska, współgrając z bliskością Tatr.
Odpowiedzialność za podtrzymywanie tradycji i promowanie gminy w oparciu o tradycję uważam za tak oczywiste, że nie szukam argumentów do udowadniania swojej tezy. W minionej kadencji Rady Gminy pozostawałem zawsze na stanowisku domagającym się nakładów finansowych oraz wysiłku w kształtowanie i rozwijanie regionu. Za osobistą porażkę uważam odrzucenie ze Studium Zagospodarowania Gminy Kościelisko planów stworzenia nowoczesnego, interaktywnego kompleksu skansenowego na terenie Gminy Kościelisko. Pomysł taki był wstępnie zarysowany i przedłożony Radzie Gminy i Wójtowi, jednak nie zyskał przychylności.
Sport jest gwarantem prawidłowego rozwoju młodzieży, dlatego za konieczne uważamy inwestowanie w rozwijanie dyscyplin sportowych oraz troskę o bezpieczne miejsca do jego całorocznego uprawiania.
Rozwój psychofizyczny młodzieży zawsze był atutem edukacji w Gminie Kościelisko. Podtrzymanie tej metody i udoskonalenie jej na każdym etapie edukacji naszej młodzieży uważam za jedno z najistotniejszych zadań do zrealizowania. Z takim założeniem patrzyłem na rozwój szkół na terenie gminy. Starania o stworzenie boiska szkolnego przy Zespole Szkół w Kościelisku ostatecznie nabrały właściwego kształtu. Na halę sportową zabrakło czasu, bądź determinacji. Rozwój obiektów sportowych oraz inwestycje w infrastrukturę związaną z edukacją, w okresie minionej kadencji były dość spektakularne, co daje się zauważyć. Z żalem stwierdzam, że nie udało się zrealizować pomysłu mającego na celu poszerzenie terenów gminnych w największej bliskości Szkoły w Kościelisku, co miałoby stanowić gwarant na przyszły jej rozwój. Ten sposób myślenia nie zyskał poparcia większości.
Edukacja obok sportu jest podstawowym obowiązkiem wychowawczym względem naszych dzieci i młodzieży, uczynimy wszytko, aby szkoły naszej gminy nie tylko nie ustępowały poziomem innym, ale przewyższały je.
Jakość edukacji oraz dostęp do nowoczesnych form nauczania, to obok troski o infrastrukturę istotny element budowania właściwych warunków do zdobywania wiedzy. Poprzez działanie z młodzieżą i dla młodzieży realizowałem to zadanie uczestnicząc w inicjatywach Rady Gminy oraz podejmując własne.
Fundusze z budżetu gminy powinny być wydatkowane na najważniejsze potrzeby, na realizację mniejszych i mniej koniecznych inwestycji mamy obowiązek nie wydawać gminnych pieniędzy, ale je pozyskiwać. Chcemy realizować plan zdobywania pieniędzy dla gminy z dostępnych źródeł.
Zewnętrzne źródła finansowania inwestycji i działań na terenie Gminy Kościelisko w okresie minionej kadencji przybrały satysfakcjonujący rozmiar. W mijającym, trudnym dla budżetu roku, znaczna część kluczowych inwestycji miała dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Ponadto wiele działań z zakresu kultury i edukacji jest współfinansowanych ze źródeł spoza budżetu gminy. Nie ukrywam osobistej satysfakcji z tego faktu. Z żalem przyznać muszę, że nie udało się zrealizować projektu pozyskania środków na instalacje solarne, pomimo usilnych zabiegów w tym kierunku.
Solidarność ludzka jest zadomowiona w góralach, czasem tylko o tym zapominamy. Włożymy nasze siły w odbudowywanie relacji międzyludzkich, aby gmina, parafia, społeczność podhalańska solidaryzowała się w dążeniu do wspólnego dobra.
Działania na polu jednoczenia i solidaryzowania społeczności Gminy Kościelisko nie odniosły oczekiwanego przeze mnie skutku. Metody działania, które podejmowałem zostały zmarginalizowane, a od pewnego momentu pracy w Radzie Gminy odmawiano mi praw obywatelskich, sugerując że w związku z odmiennością podejścia do różnych kwestii, nie powinienem, a nawet nie wolno mi zabierać głosu w dyskusji publicznej.
Gdybym został poproszony o podsumowanie czterech lat pracy w Radzie Gminy Kościelisko w kadencji 2006/2010, muszę przyznać że miało miejsca wiele twórczych wydarzeń. Wielkość budżetu, która w każdym roku intensywnie przyrastała, duże inwestycje, strategia rozwoju gminy, studium zagospodarowania, wieloletni plan inwestycyjny i wiele doraźnych problemów pozwalają odczuwać satysfakcję z udziału w istotnym przedsięwzięciu samorządowym. Oceniając grupę radnych, z którą przyszło mi współpracować, w zdecydowanej większości muszę określić osoby jako zupełnie bierne wobec tego co działo się wokół nich. Spoglądanie na kolegów z tej samej listy wyborczej, jak zagłosować, podejmowanie decyzji na sugestie wójta lub przewodniczącego, bezkrytycznie i bez własnej oceny. Rada Gminy Kościelisko w zdecydowanej większości, a zatem za przyczyną zasad demokracji w mijającej kadencji była ciałem bezwolnym i gotowa do dyspozycji wójta gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Kościelisko to oddzielny i wstydliwy temat. Dla mnie osobiście jest sytuacją żenującą, że człowiek pokroju Władysława Długosza pełni eksponowane funkcje w samorządzie. Wielokrotnie odczuwałem wstyd słuchając „paplaniny” przewodniczącego i wielokrotnie czułem się publicznie upokorzony. Nie mogłem nawet skutecznie bronić swojej godności, bowiem każda skarga z przyczyn administracyjnych przedłożona musiała być pod decyzję rady gminy, która za każdym razem uznawała moje argumenty za bezzasadne.
"Nie uciekniecie państwo przed odpowiedzialnością" – mówił w ostatnich dniach z trybuny sejmowej Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości i jedna z najbardziej dyskryminowanych, w związku z przekonaniami politycznymi, osób w naszej ojczyźnie. Jestem przekonany co do słuszności tych słów wobec rządzących w naszej gminie. Jestem przekonany, że odpowiedzialność za czyny, podobnie jak za zaniechania będzie udziałem wszystkich.
Z dużą satysfakcją osobistą mogę poinformować, że po czterech latach systematycznych działań udało się doprowadzić radę gminy i wójta, który dotychczas torpedował te działania, do sytuacji, w której jest szansa, aby punktowe zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy podejmowane były wobec każdego mieszkańca, a nie tylko wobec bogatych inwestorów zewnętrznych, jak to miało miejsce na wniosek wójta wobec właścicieli wyciągu na Pitoniówce oraz na rzecz inwestujących w hotel (kompleks hoteli) na Polanie Siwarna. Oczekuję, że raz podjęte prace będą kontynuowane ze skutkiem dla każdego z nas.
Prawdopodobnie największą satysfakcją związaną z moim udziałem w życiu gminy w osobie radnego była możliwość troski o każdego zwracającego się do Rady Gminy, niezależnie od subiektywnych ocen i klasyfikacji. Podejmując się służby samorządowej liczyłem, że dam przykład młodym, myślącym, twórczym mieszkańcom naszej gminy i zachęcę ich do przejmowania czynnej odpowiedzialności za gminę. Cztery lata temu nie udało mi się zrealizować tego zamiaru. W obecnych wyborach samorządowych, mimo że nie podejmuję się kandydowania i kontynuowania rozpoczętych przeze mnie działań, widzę że odpowiedziano na moje wezwanie. Jeżeli spojrzycie Państwo na kandydujących do Rady Gminy, obejmijcie swoją życzliwością i oddajcie głos na osoby młode i dobrze ukształtowane. Znamy się wszyscy. Nie będzie trudności w rozpoznaniu kto jaką posiada wartość i niezależność od lokalnych układów, a takie niewątpliwie występują, czego osobiście doświadczałem wielokrotnie. Oddanie głosu na osoby wywodzące się spośród twórczej młodzieży to głos na najlepszą przyszłość Gminy Kościelisko. W przeddzień wyborów samorządowych zachęcam do wybierania przyszłość godnej i jednoznacznej. Przyszłości, która będzie zbudowana na naszej najlepszej tradycji patriotycznej i katolickiej.
Wszystkich, którzy oczekiwali kontynuacji moich działań w samorządzie gminnym, przepraszam. Wiele czynników niezwykle istotnych zaważyło na mojej decyzji. W związku z pełnieniem służby wobec śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego przeprowadziłem się wraz z rodziną do stolicy Polski. Mimo, że tragiczna śmierć zwolniła mnie ze służby, pozostało wiele istotnych zadań do podjęcia, które potrzebuję zrealizować z dala od Kościeliska. Deklaruję gotowość do pozostania w stałej komunikacji z osobami kandydującymi do rady gminy, a które uważam za godne i właściwe aby tam się znaleźć i o ile będzie taka ich wola służyć zdobytym doświadczeniem i wiedzą na rzecz społeczności naszej gminy.
"Nadziei niewiele, ale mimo wszystko próbujmy jednak zmienić Polskę". W taki sposób kończył swoją wypowiedź Jarosław Kaczyński. Jestem przekonany, że w Polakach nadzieja i wola działania jest i wciąż mamy szansę na naszą Polskę o odmienionym przez Ducha Świętego obliczu. To jest nie tylko możliwe, ale jest nam zadane przez Jana Pawła Wielkiego i jego nauczyciela Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Sursum Corda – w górę serca, bo Polska czeka na przykład spod Tatr!
Narcyz Sadłoń
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas