Zlot czarownic na Babiej Górze - podhale24.pl
Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
Jabłonka
Clouds
20°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
21°
Wiatr: 11.988 km/h Wilgotność: 51 %
-
brak pomiaru
Clouds
22°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 50 %
Rain
23°
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
21°
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
18.12.2007, 11:26 | czytano: 2582

Zlot czarownic na Babiej Górze

Babia Góra była od lat odwiedzana w celach obrzędowo- magicznych. Odległym tego echem są opowieści i gadki o zbójnikach, diabłach, demonach, boginkach czy zlotach czarownic na Babiogórskich polanach w noc Św. Łucji.


Sama nazwa Góry według starych wierzeń i przekazów pochodzi od miejsca szabatu czarownic (bab), zaś wierzchołek pokryty skalnym rumowiskiem nazwano Diablakiem.

13 grudnia przypada dzień św. Łucji czyli coroczny zlot czarownic na Babiej Górze. W tradycji ludowej dzień św. Łucji i jego wigilia uważane były za okres szczególnego działania złych mocy, a zwłaszcza czarownic. Wierzono, że wykonywały one różne zabiegi magiczne, przy pomocy których odbierały krowom mleko. Zakradały się niepostrzeżenie do zagrody czy stajni i podrzucały tam poczarowane przez siebie magiczne zioła. Dlatego właśnie w wigilię Św. Łucji i w jej święto gospodarze pilnowali, aby nikt nie wchodził do zagród, a zwłaszcza do pomieszczeń gdzie przebywały zwierzęta

Gospodarz, który chciał się dowiedzieć, która z kobiet ze wsi zajmuje się czarami, zaczynał w dniu Św. Łucji robić drewniany stołeczek. Potem szedł z tym stołkiem w Wigilię Bożego Narodzenia na pasterkę do Kościoła. Podczas mszy klękał na nim i przez odcedzarkę obserwował obecne w kościele kobiety. U każdej, która parała się czarami na głowie widział skopiec ( naczynie drewniane z jednym uchem służące do dojenia krów).

W dniu św. Łucji rozpoczynano także wróżenie pogody na cały następny rok. Obserwowano pogodę przez 12 kolejnych dni, aż do Bożego Narodzenia. Każdy z tych dni oznaczał jeden miesiąc nadchodzącego roku. Jaka pogoda była w danym dniu, takiej spodziewano się w określonym miesiącu. W tym dniu rozpoczynano także wróżbę urodzaju. Przed wschodem słońca należało zerwać gałązkę wiśni lub czereśni wstawić ją w domu do naczynia z wodą i codziennie wodę zmieniać. Jeżeli gałązka zakwitła do święta Trzech Króli (6 stycznia) wróżyło to urodzajny rok, a jeśli nie zakwitła – przewidywano, że rok będzie nieurodzajny.

Zapraszamy jak co roku wszystkie zainteresowane czarownice do wzięcia udziału w sabacie, który odbędzie we czwartek 13 grudnia na szczycie Babiej Góry.

Przygotujcie miotły i ruszajcie na Diablak!

Tekst opracowały na podstawie kalendarza 2000 wydanego przez SGB:
Jolanta Szczepanek
Wiesława Ranosz

Źródło: Babiogórski Park Narodowy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas