Hanka Sucho Wianka: Skrobac tj. tym, co komu do zycio niezbyndne - podhale24.pl
Czwartek, 01 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Zakopane
Clouds
18°
Wiatr: 1.692 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
18°
Wiatr: 0.72 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
23°
Wiatr: 1.044 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
21°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
30.05.2008, 09:56 | czytano: 866

Hanka Sucho Wianka: Skrobac tj. tym, co komu do zycio niezbyndne

"Z emigrantki w obcym kraju przeobraziyłak siy w emigrantke w kraju własnym, aly za to w obcym mieściy. Zawse to jakisi postymp!" - pisze w pierwszej relacji z Koluszek Hania Buńda. Po powrocie z Londynu wybrała tamto miejsce. Przynajmniej na razie.

Jerzy Podsiadło
Jerzy Podsiadło
Piyrse dni w nowym miejscu wse schodzom na tym samym: trza se pozachodzić co ka jest, ka moznó co nabyć, ka jest pocta, bankomat, bazarek z jarzynami i cało reśta. Sama rozkosz! Wiym co godom, mom tak juz drugi roz za niecałe pół roku! W nowym miejscu wse mom nowiynksy problem z tym, coby nabyć znacek i biylet komunikacji miyjskiyj. Hawok juz wiym ka pocta a komunikacji miyjskiyj nikak nie widziała, tak ze jedyn kłopot z głowy. Drugi problym to internet, bó tak siy juz porobiyłó na tym świyciy nasym, ze bez internetu nawet z rodzinom siy ni ma jakó skontaktówać. Tó tyz mi siy juz udałó kielo teló ozwionzać. Jest dobrze – bee jesce lepiyj. Nastypno sprawa jest tako, ze nika nie widziałak kartki poctówyj z Koluszkami. Bede sukać dalyj, bó kóniycniy fcem powysyłać sytkim znajomym i krewnym, a tó skrony tegó, ze biydoki majom juz kartki od choćkogó i z choćkond: z Egiptu, Londynu, Krakówa, Paryża, Belgradu, a nawet, jak fto mo scyńściy i znajomyk, co siy włócom światym, to mo i kartke z Laponii. Aly takiego białego kruka jak kartka z Koluszek ni mo zodyn i jo fcem tyn niesprawiedliwy stan rzecy zmiynić. Jak nie nabyńdem tó sama namalujym. Tagek siy zaparła!
Inkso sprawa na nowym miejscu tó jest tó, ze siy ozflondrzo niesamówite ilóści dutków na rzecy drobne, aly niezbyndne, abó takiy, co siy nom inó widzi, ze som niezbyndne. Tó jest absolutniy niesamówite jak uwazujymy, ze nom trza tegó cy tamtegó, jak nabywomy i jak obrostomy w rzecy. A pote siy trza przeniyść (Wiym co godom, mom tak juz drugi roz za niecałe pół roku!) i siy okazujy, ze cłek przyjechoł z jednom torbom, a wyjyzdzo z trzóma i jesce trza byłó dwie packi w chałpe poctom posłać, bó nie słó siy nijak zabrać.
Inó ze, co trza tó trza! Powiydzciy sami: cy siy do zyć bez porzondnegó skrobaca do grul? W Londyniy nie warzyłak dlo sobiy, bók robiła na kuchni, aly w Koluszkak ni ma zaboc! Trza warzyć, trza skrobać i bez porzondnegó skrobaca zyć siy nie do! Ani, ani!!!! A tyn skrobac mo towarzystwó i tak po trzók dniak w Koluszkak mom juz swój włosny, prywatny skrobac, patelniy do noleśników (nie samymi grulami cłek zyjy), lusterkó (coby siy ludziom pokozać), papiyr toalytówy (tyz produkt strategicny) i wydeptanom drózke na Rynek do krzesnymatki, co sprzedajy jarzyny i jaja. Zygara ni mom, bo bez oknó widze wieże kościóła ze zygarym, tak ze teló mi siy udałó przyoscyńdzić. A do kościóła trza bee zajrzyć, bó mi ptoski ćwiyrkajom, ze tu bar-z piykne kozania plebon prawi, tak ze bee i cosi dlo ducha.

Hanka Sucho Wianka

Więcej na stronie: cornoizba.com
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas