W dolinach lato, ale w górach - zima - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
01.06.2008, 23:11 | czytano: 730

W dolinach lato, ale w górach - zima

Piękna pogoda panuje na szlakach w Beskidach, Bieszczadach, Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, Gorcach i Pieninach. Ale ratownicy TOPR przestrzegają: w czerwcu co roku na tatrzańskich szlakach zdarza się wiele wypadków, spowodowanych poślizgnięciami turystów na resztkach śniegu.

Maciej Bielawski
Maciej Bielawski

Praktycznie wszędzie termometry wskazują 20-25 stopni C.

W Bieszczadach do wędrówek zachęca doskonała widoczność, wysoka temperatura i brak wiatru. Bardzo dobre warunki znajdą turyści w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W jaskiniach panują temperatury rzędu około 4 - 5 stopni. W Beskidach działają wszystkie wyciągi z wyjątkiem kolejki na Halę Miziową.

Trasy górskie są przygotowane dla turystów - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej beskidzki GOPR-owiec Remigiusz Angielski i przypomina, aby podczas górskich wypraw mieć ze sobą zapas wody, a także pelerynę przeciwdeszczową.

Z kolei ratownicy TOPR przestrzegają, że czerwiec to miesiąc, gdy co roku na tatrzańskich szlakach zdarza się wiele wypadków, spowodowanych poślizgnięciami turystów na resztkach śniegu. Złą sławą pod tym względem "cieszy się" szczególnie szlak na Rysy. W ubiegłym roku w czerwcu zdarzyło się tam kilka bardzo poważnych wypadków.

W Tatrach jest sporo śniegu. Powyżej 1500 metrów nad poziomem morza panują wciąż zimowe warunki. Warto więc wziąć ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Poza tym o tej porze roku zdarzają się częste burze. Nad górami chmury się gwałtowniej wypiętrzają i burze są intensywniejsze, niż w dolinach. Szczytami narażonymi na uderzenie piorunów są zwieńczony metalowym krzyżem Giewont oraz Świnica.

Jeżeli burza zaskoczy nas wysoko w górach, należy jak najszybciej zejść na dół. Unikać cieków wodnych, zejść z grzbietu grani - najlepiej na stronę zawietrzną. Nie powinno się też chować pod skały, czy stać u wejścia do grot lub jaskiń. I co ważne - nie wolno opierać się o ściany, by nie doszło do porażenia prądem powierzchniowym. Bezpieczniej podczas burzy nie używać telefonu komórkowego.

bas/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas