Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Szczawnica
Clouds
15°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
01.07.2014, 14:24 | czytano: 1509

Ogólnopolski sukces zespołu "Odrowązianie"

Zespół góralski "Odrowązianie" wziął udział w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Folklorze w Baranowie Sandomierskim. Obok górali z regionów Chełmca, Ełku, Łodygowic, Mystkowa, Czarnej Góry, Bobrownika, Wielunia, Iwonicza-Zdroju, Dynowa, Kocudzy, Odrowązianie byli jedynymi przedstawicielami górali podhalańskich na festiwalu.

Zespół brał udział w trzech kategoriach konkursowych: grupa obrzędowa, soliści śpiewacy oraz kapele. Pośród 41 podmiotów wykonawczych, Odrowązianie zostali wysoce docenieni zdobywając: I miejsce- kapela, II miejsce - Aleksandra Stoch- śpiew solowy, II miejsce- Justyna Bachula- śpiew solowy oraz wyróżnienie- zespół z programem „Odpust w Odrowązie”. Wieczorem zespół wziął udział w koncercie zespołu „Orkiestry Dni Naszych”. W niedzielę zespół został poproszony, by pięknym śpiewem podhalańskim i muzyką góralską ubogacić Mszę Świętą w pobliskich Ślęzakach. Po Mszy Św. zespół dał krótki występ, zaspokajając kulturowo miejscowych wiernych, którzy nie szczędzili słów uznania i szacunku za krzewienie rodzimej kultury przez tak młode osoby, gdyż najmłodszy zespolan biorący udział w Festiwalu- Jaś- jest w wieku 6 lat.

Chcąc poznać miejscowe zabytki, zespół wziął udział w quizie terenowym - Quest - „spacerkiem po Baranowe Sandomierskim”, który nieopodal baranowskiego zamku został przerwany ze względu na silną ulewę. Uczestnictwo górali z Gminy Czarny Dunajec wzbogaciło stoisko z wyrobami naszego lokalnego twórcy ludowego-artysty Pawła Kulawiaka, który wraz z ojcem podtrzymuje 4 pokoleniową rodzinną tradycję rzemiosła zwanego odlewnictwem, czy ludwisarstwem. Obecność na Ogólnopolskim Festiwalu jest wielkim sukcesem zespołu, gdyż dzieci i młodzież nie tylko dają świadectwo swojej tożsamości kulturowej, ale poznają kulturę innych regionów- stroje, gwarę, muzykę, tańce czy śpiewy. Uczestnictwo w Festiwalu o szerokim zasięgu etniczno-kulturowym kształtuje świadomość młodych ludzi, poprzez większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.

Kierownictwo i członkowie zespołu „Odrowązianie” dumnie reprezentowali swoją małą Ojczyznę, którą jest gmina Czarny Dunajec i serdecznie dziękują władzom gminy za okazaną pomoc.

Zespół „Odrowązianie” powstał w 1992 roku i działa przy Oddziale Związku Podhalan w Odrowążu. Obecnie instruktorami zespołu są: Paweł Strama i Krystyna Witek. Członkami zespołu są: dzieci i młodzież wywodzące się z góralskich rodzin. Zespół to nie tylko śpiew i taniec i zdobyte miejsca na konkursach, ale wychowanie w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, patriotycznych, spójności rodziny i tradycji podhalańskiej. Członkowie zespołu biorą czynny udział w świętach kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Świętych muzyką góralską i śpiewem. Corocznym zwyczajem, w Niedzielę Palmową grupa żeńska wykonuje góralską Drogę Krzyżową, której poszczególne stację są śpiewane na odpowiednio dobrane smutne, molowe nuty góralskie.

Źródło: materiały prasowe zespołu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij