Uroczyste otwarcie Skweru Józefa Conrada Korzeniowskiego w Zakopanem - podhale24.pl
Wtorek, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
09.07.2014, 01:25 | czytano: 1523

Uroczyste otwarcie Skweru Józefa Conrada Korzeniowskiego w Zakopanem

Z inicjatywy zakopiańskiego radnego Jana Gąsienicy-Walczaka, przy wsparciu Starostwa Tatrzańskiego i Rady Miasta - w Zakopanem otwarto Skwer Józefa Conrada Korzeniowskiego, który biegnie wzdłuż potoku Bystra przy ulicy Sienkiewicza.

Jest kolejne miejsce pod Tatrami lub w samych górach, które ma swojego, ważnego dla kultury polskiej patrona. Dawniej nazwano trasę spacerową do Kuźnic, również wzdłuż potoku Bystra – Bulwarami Słowackiego, Wodogrzmoty Mickiewicza przy drodze do Morskiego Oka, a dziś jest Skwer Prezydenta RP na Uchdźtwie Ryszarda Kaczorowakiego, Skwer rotmistrza Stefana Pileckiego, Park im.marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste otwarcie skweru poprzedziło sympozjum o związkach Conrada z Zakopanem i Krakowem. Jak stwierdził prof. Wiesław Krajka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znawca twórczości pisarza - Józef Conrad Korzeniowski wywarł wielki wpływ na XIX wieczną literaturę światową i należy do najbardziej poczytnych pisarzy anglojęzycznych.

Pisarz przebywał w Zakopanem dwukrotnie. Jego pobyt pod Tatrami od sierpnia do października 1914 roku łączył się z wybuchem I wojny światowej. Czekając na rozwój wypadków miał okazję spotkać się z artystami, politykami, działaczami społecznymi, którzy w tym czasie „gościli” w Zakopanem. Korzeniowski w czasie pobytu w Zakopanem i Krakowie zmienił postawę wobec sprawy odzyskania przez Polskę niepodległości i stał się orędownikiem polskiej sprawy. Taka postawę miał również żyjąc i tworząc na emigracji. Profesor Krajka omówił pokrótce twórczość Józefa Conrada Korzeniowskiego, a w szczególności przedstawił esej polityczny Zbrodnia rozbiorów.

Z kolei prof. Anna Brzozowska-Krajka również z UMCS w Lublinie omówiła opowiadanie Josepha Conrada Emmy Foster. – W tym niewielkim utworze po raz pierwszy w literaturze „wysokiej” zaistniał etnonim górala. Jest to utwór, który nawiązuje do masowej emigracji Polaków za chlebem do Ameryki – stwierdziła profesor Brzozowska-Krajka.
Na uroczystości obecni byli, m. in. – wieceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski, radni Rady Miasta Zakopanego, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, pracownicy Powiatu Tatrzańskiego.

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas