W Zakopanem 13 września rusza 6. edycja Festiwalu Muzyka na Szczytach - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Rabka Zdrój
Clouds
-1°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-1°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
03.09.2014, 20:50 | czytano: 2232

W Zakopanem 13 września rusza 6. edycja Festiwalu Muzyka na Szczytach

W Zakopanem już 13 września rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Przez osiem festiwalowych dni w Tatrach wystąpi wiele gwiazd, m.in. The Brodsky Quartet, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów.

zdj. Regina Korczak Watycha
zdj. Regina Korczak Watycha
O tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, mówili organizatorzy Festiwalu podczas konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

– Nasza przyjaźń trwa sześć lat. To poważny związek – powiedział o współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Festiwalem Muzyka na Szczytach dyrektor Paweł Potoroczyn. Przyznał, że minęło już te kilka lat, które każdy festiwal musi przeżyć, by pokazać potencjał, klasę, wielkość. – I dziś Festiwal Muzyka na Szczytach tę siłę ma. Gratuluję! Z najwyższym szacunkiem i podziwem, bo to energia i praca tej jednej damy – prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza – Danuty Sztencel – podkreślił szef IAM.

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza jest organizatorem Festiwalu, Głównym Partnerem – Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra! Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

– Dla Zakopanego Festiwal był początkowo wyzwaniem, przeciwieństwem folkloru, z którym to miasto się kojarzy – podkreślił obecny na spotkaniu z dziennikarzami burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który objął patronat nad imprezą. – Nie brakowało sceptyków. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by tego typu festiwal nie odbywał się w Zakopanem.

Dlatego właśnie w Tatrach, we wrześniu zagości wiele wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

– Festiwal zainauguruje już 13 września polska premiera dzieła córki Andrzeja Panufnika – Roxanny, w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet – mówił Tomasz Sztencel z rady programowej festiwalu. – Staramy się, by festiwal zawsze miał tematy wiodące, które pozwolą uważnemu słuchaczowi wynieść dużą wiedzę. W tej edycji pierwszym wątkiem jest postać i twórczoć Andrzeja Panufnika, w 100. rocznicę jego urodzin. Drugim – Clara Schumann.

Światowa premiera spektaklu “Clarissima” o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna odbędzie się 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

– Pisząc monolog Clary Schumann, Justyna Bargielska korzystała z wątków biograficznych, ale jej spektakl to tak naprawdę poruszająca historia kobiety, która czeka na spotkanie z mężem przebywającym w sanatorium dla umysłowo chorych i którego nie widziała ponad dwa lata – mówił Tomasz Cyz. W roli głównej wystąpi Aleksandra Justa, a oprawę muzyczną sztuki stanowić będa utwory Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, w wykonaniu znakomitego pianisty – Marka Brachy.

Na kolejne dni organizatorzy zaplanowali jeszcze wiele wydarzeń, w tym m.in. koncerty Fluent Ensemble i Trio BLUette, formacji Straszni Panowie Trzej - czyli Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzeja Łukasika oraz Janusza Szroma, laureatów Paszportu Polityki - Apollon Musagete Quartett, Lily Maisky. Na finał wystąpi Sinfonietta Cracovia z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pod batutą Jeana-Luca Tingauda.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy oraz spotkania z gośćmi honorowymi, m.in.: córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą. Odbędzie się też dyskusja pt. Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne, w której wezmą udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie oraz dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r.

Program oraz informacje o festiwalu:
www.muzykanaszczytach.com

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas