Wyniki konkursu palm wielkanocnych w Rabce-Zdroju - podhale24.pl
Wtorek, 7 maja
Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
11°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
12°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
22.03.2016, 08:21 | czytano: 1821

Wyniki konkursu palm wielkanocnych w Rabce-Zdroju

107 palm wzięło udział w 58. Konkursie Palm Wielkanocnych, zorganizowanym przy starym kościół w Rabce-Zdroju przez miejscowe Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Starosta nowotarski Krzysztof Faber i burmistrz Ewa Przybyło - patroni honorowi imprezy - zgodnie podkreślali, jak ważne jest podtrzymywanie tak długiej tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. - Twórcy konkursu mieli za zadanie, żeby utrwalić tradycję tego regionu górali Zagórzańskich, a jednocześnie, żeby ta tradycja przetrwała dla następnych pokoleń. I myślę , że im się to udało - dodał dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak.

Konkurs poprzedził orszak z palmami, który przeszedł ulicą Orkana z kościoła św. Marii Magdaleny do starego kościółka. Na jego czele szli górale ze Związku Podhalan w Rabce-Zdroju niosąc najdłuższą w tym roku palmę, dzieci zaś prowadziły do kościółka figurkę Chrystusa na osiołku. Przy muzeum wystąpiły zespoły Robcusie i Robcanie, odbywał się tam też kiermasz wielkanocny. Część konkursową prowadził Kazimierz Zapała.

Palmy oceniała komisja w składzie: Piotr Lulek - znawca kultury ludowej, regionalista, przewodniczący jury; Marcin Kudasik - znawca kultury ludowej, regionalista, członek jury oraz Aleksandra Traczyk - adiunkt muzealnictwa, pracownik Muzeum im. Wł. Orkana, członek jury.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: Nagrody główne:

Za I Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Tablet Manta Mid 1010 otrzymuje bazia nr 64 – Janina Kowalczyk

Za II Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Telefon GSM Nokia Lumia 435 otrzymuje bazia nr 73 Karina Bochnak

Za III Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Radioodtwarzacz Philips Az 1837/12 otrzymuje bazia nr 5 - Stowarzyszenie KG „Paradne Gosposie z Kasinki Małej

Za I Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Tablet Manta Mid 1010 otrzymuje bazia nr 32 – Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju

Za II Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Aparat foto Sony DSCW 800 otrzymuje bazia nr 62 – Karolina Sroka

Za III Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Radioodtwarzacz Philips Az 215 s otrzymuje bazia nr 59 – Weronika Domałaczny

Za I Miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza Tablet Manta Mid 1011 otrzymuje bazia nr 10 – Natalia Kielusiak

Za II Miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza Aparat Foto Kodak Fz 42 otrzymuje bazia nr 85 Julia Łabuz

Za III miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza radioodtwarzacz MP3 otrzymuje bazia nr 94 – Dominik Zając

W tym roku po raz pierwszy wybrano Palmową Miss Publiczności.

Wyróżnienia:

Ponadto jury przyznało 6 wyróżnień. Nagrody ufundowane przez p. Andrzeja Dubiela firma Dubiel Vitrum otrzymali: Stanisława Żarnowska, Natalia i Wiktor Traczyk, Jan Tatoń, Maciej Fryźlewicz, Łukasz Zając, Zosia i Agata Polak.

Jury pragnie serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizowany przez Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju konkurs - najstarszą tego typu imprezę w Polsce. Celem konkursu jest zainteresowanie i podtrzymanie tradycji związanej z cyklem obrzędowym oraz promocja regionu Zagórzańskiego. Jury pragnie podkreślić, że podczas tegorocznej edycji konkursu palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości, były wykonane z wielką starannością oraz dbałością o tradycję i z artystyczną finezją.

W ocenie palm brano pod uwagę, w zależności od kategorii, wykorzystanie tradycyjnych materiałów (Wierzbowych witek, gałęzi sosny, świerka i jałowca, zboża itd.), techniki zdobniczej (kwiaty i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), estetykę wykonania, a także nowatorskie spojrzenie na tradycję. Stosując ww. kryteria jury zdecydowanie odrzuca palmy posiadające detale zdobnicze wykonane z tworzyw syntetycznych, np. plastikowe czy też foliowe kwiaty.

Komisja uważa za ogromnie pozytywny fakt udziału w konkursie licznej grupy dorosłych, młodzieży i dzieci góralskich strojach.

oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ta ruda17:27, 22 marca 2016
Kazimierz z obawy mozliwej likwidacji SM ćwiczy nowe role???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas