Ks. Juchas: Matka Boża Ludźmierska podbiła serca wiernych na Dominikanie (galeria) - podhale24.pl
Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
24.11.2008, 12:38 | czytano: 3025

Ks. Juchas: Matka Boża Ludźmierska podbiła serca wiernych na Dominikanie (galeria)

Nuncjusz Apostolski na Dominikanie Ks. Abp Józef Wesołowski w porozumieniu z Ks. Kardynałem Nicolas Lopez Rodrigez, Prymasem obu Ameryk zaprosił delegację z kopią cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej na ziemię Dominikańską - relacjonuje ks. Tadeusz Juchas z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.

Archiwum parafii
Archiwum parafii
Tu na Dominikanie chcieli mieć Matkę Bożą w ludźmierskiej figurze tak bardzo kochaną i czczoną przez Sługę Bożego Jana Pawła II. Wierni tutaj bardzo kochają Papieża Polaka, więc chcieli mieć figurę Maryi, której pierwszą koronację w posłudze biskupiej organizował Ks. Bp Karol Wojtyła, która w ludźmierskiej figurze również towarzyszyła przez cały pontyfikat Janowi Pawłowi II w bibliotece prywatnej Domu Papieskiego. Ostatecznie przywieziono dwie kopie figury Gaździny Podhala, jedna wyrzeźbiona w drewnie lipowym i pozłacana oraz odlew z żywicy syntetycznej. Pierwsza pozostała w stolicy Dominikany, a raczej na jej obrzeżach wśród biedoty, w parafii św. Stanisława biskupa i męczennika, w której duszpasterstwo prowadzą polscy misjonarze Księża Michaelici, druga została przeznaczona dla Narodowego Sanktuarium Maryjnego Alta Gracia w Higuey.

Przygotowanie do intronizacji MBL prowadził Nuncjusz Apostolski przez tutejsze radio katolickie, jedną z audycji wysłuchała żona Prezydenta Dominikany i zainteresowała się tą inicjatywą Nuncjusza. I tu nastąpił pierwszy dziwny znak; od wielu lat kościół wymagał remontu dachu, odmalowania Ks. Michaelici szukali na próżno pomocy, okazało się, że pomoc przyszła od ministra rozwoju regionalnego; w przeciągu dwóch tygodni kilkadziesiąt osób remontowało malowało świątynię dla Matki Bożej. Nie brakowało również niezwykłej życzliwości podczas podróży pracowników na lotnisku na Balicach za co im tą drogą serdecznie dziękuję.

Intronizacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej w par. św. Stanisława odbyła się w sobotę 15 listopada z udziałem abpa Józefa Wesołowskiego i kilkunastu Ks. Michaelitów przybyłych z różnych placówek z całego kraju. W tym okresie ok. godz. 16.00 regularnie pada tropikalna ulewa zanosiło się na taką a przecież mieliśmy przejść procesją parę kilometrów o dziwo chmury rozstąpiły się na trasie ulewa przyszła dopiero po skończonych uroczystościach. Uroczysta procesja liturgiczna, której przewodniczył nasz rodak czciciel Ludźmierskiej Pani Ks. Arcybiskup, z ministrantami, Bractwem Szkaplerznym, Różańcowym, obecnością Pani Burmistrz, Ministra, Honorowego Konsula Polski w Dominikanie, rzeszami wiernych z orkiestrą i głośnymi rytmami, śpiewem w języku hiszpańskim pieśni maryjnych rozpoczęła się o godz. 16.00. Na tę okoliczność przybyła specjalnie delegacja Podhalan z Chicago z O. Jackiem Palicą kustoszem amerykańskiego Ludźmierza delegacja stanowiła 20 osób w strojach góralskich; wzbudzili powszechne zainteresowanie. Całą trasę Podhalanie nieśli Świetlistą Panią na feretronie na progu świątyni parafialnej przekazano niezwykły dar.

Na przygotowanym podwyższeniu z drzewa mahoniowego (ma niezwykle intensywny zapach, podobny do drewna lipowego) uroczyście został umieszczona Figura. Po Mszy Św. została odmówiona Modlitwa ufności po hiszpańsku z obrazków przywiezionych z Polski. Nie obyło się bez wiwatów na cześć Matki Bożej, entuzjastycznych braw jakie rzadko spotkać na tego rodzaju spotkaniach w naszych parafiach. Radość i łzy towarzyszyły wiernym na tym religijnym wydarzeniu. Odczytany został akt przekazania Figury podpisany przez Nuncjusza, Ks. Kustosza z Ludźmierza, O. Kustosza z Munster Indiana, Ks. Prof. Andrzeja Baczyńskiego i Ks. Prob. z Maniów. Nastąpiło też przekazanie Sanktuaryjne stuły nowemu Kustoszowi Gaździny Podhala u Latynosów.

W niedzielę Kardynał Nicolas Lopez Rodrigez, Prymas Obu Ameryk uroczyście poświęcił Figurę wobec 2 tysięcy katechistów i zaprosił do pielgrzymowania do Matki Bożej Ludźmierskiej w Alcarrizos. W niedzielę również w narodowym Sanktuarium Maryjnym Alta Gracia w Higuey odbyła się uroczystość maryjna. Biskup Diecezji i Nuncjusz Apostolski przewodniczyli uroczystej Mszy Św. podczas, której nastąpiło przekazanie figury Matki Bożej Ludźmierskiej a dla nas obrazu Matki Bożej Alta Gracia. Również Podhalanie stanowili oprawę asysty przekazania wizerunków.

Jesteśmy niezwykle przejęci przeżyciami jakie towarzyszyły tym historycznym wydarzeniom. Ufamy, że obecność Maryi w cudownej Ludźmierskiej figurze będzie wspierać posługę Apostolską Nuncjusza Arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, Kościół na Dominikanie a także misyjną pracę Ks. Michaelitów na czele z nowym Kustoszem Ks. Janem Dawidem Król.

Niezwykle cennym darem wotem dla Sanktuarium Ludźmierskiego jest różaniec z Dominikańskiego bursztynu przekazany przez Ks. Abpa Józefa Wesołowskiego, Nuncjusza Apostolskiego w Dominikanie. Mamy nadzieję, że ukaże się w TVP3 w programie „Wiara i życie” relacja z tych religijnych wydarzeń na Dominikanie. Maryja Ludźmierska Pani porwała serca wiernych w Los Alcarrizos i Dominikanie.

Tadeusz Juchas, Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu


Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ania19:48, 3 grudnia 2008
Cieszę się,że są jeszcze tacy ludzie mądrzy jak Leszcz!!!!! pozdrawiam!
leszcz08:59, 1 grudnia 2008
Nie zasłaniaj sie człowieku Bogiem bo jak uwżnie przeczytasz moje wpisy to napewno zauważysz ,że akurat Jemu to nie mam nic do zarzucenia -tylko wam pseudo-katolicy.Budujcie kolejne kościołyna na tysiące osób -podczas gdy juz te które są świecą pustakami ,urzadzajcie je z przepychem ,zróbcie rejs z figurka dokoła świata-(koniecznie superliniowcem ) a dzięki temu świat napewno bedzie lepszy .
~~fan22:30, 30 listopada 2008
I tak trzymać !! Zawsze będą jakieś mędy, którym coś się nie podoba. to takie prostaki, nieudaczniki co widzą wszystko tylko nie bałaban koło siebie... Tak trzymać, Ksiądz Juchas jest człowiekiem wielkiego pokroju a wszyscy złośliwcy powinni się zamknąc i brać przykład z ludzi krtórzy wiedzą po co żyją i sprawy ważne mają na pierwszym miejscu.
Aniu - jeszcze nie jest za późno - Bóg CIĘ KOCHA cię i Leszcza też.
aaaa12:05, 29 listopada 2008
A nawiasem mówiąc, Matka jest tylko jedna - a tu ludźmierzanie uważają tą "Swoją" za najlepszą. Jeszcze napiszcie, że na Dominikanie dopiero w tą Ludźmierską uwierzyli. Żenada.
aaaa12:03, 29 listopada 2008
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań - wg Biblii Tysiąclecia!!!!!!!
leszcz09:31, 27 listopada 2008
Ludzie -czytajcie ze zrozumieniem !! Czy ja pisałem że byliście tam za cudzą kasę??? Tego by jeszcze brakowało.Wszystkim zwiedzającym z figurką świat polecam poczytanie Pisma Świetego szczególnie kawałek jak Jezus mówi" Nie bądźcie jak faryzeusze ,którzy wystaja na rogu i modlą sie żarliwie -żeby ich wszyscy podziwiali -chcesz sie modlic .......-dalej odsyłam wycieczkowiczów do Pisma Świetego
Pozdraf
Ania16:18, 26 listopada 2008
Leszczu ja Cie popieram!!! myślę tak samo!!!
AnGed15:12, 26 listopada 2008
Leszczu i ja tam bylem za wlasne pieniadze polecialem aby byc swiatkiem wspanilych historycznych wydarzen. Takie leszcze jak Ty nie potrafia zrozumiec, ze takie wydarzenia sa dla tysiecy wielka nadzieja i pomoca. Szkoda, ze Cie tam nie bylo, bo moze bys zrozumial cel tego wydarzenia.
leszcz08:11, 26 listopada 2008
"wdowi grosik" zawsze-przejechali sie ludźmierzanie w pieknych góralskich strojach z wyparadzonymi babami no i figurką
r15:41, 25 listopada 2008
leszczu a ile ty pieniędzy przeznaczasz na chorych i potrzebujących...zastanów się....ja nikomu nie dogryzam lecz myślę ze takie komentarze to mają właśnie takie osoby prawo pisać.....
leszcz14:41, 25 listopada 2008
nie lepiej by było kase ,która poszła na taki wyjazd -przeznaczyc na chorych i potrzebumacych -mysle że Panu Bogu było by to milsze niz puste przewożenie figurki z miejsca w miejsce
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas