Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-0°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 16.092 km/h Wilgotność: 82
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
05.08.2016, 17:59 | czytano: 699

Kwartet wokalno – instrumentalny w kaplicy M.B. Gietrzwałdzkiej w Kościelisku - Kirach

Wakacyjne miesiące w Zakopanem i okolicy wypełnione są różnymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi. Czas turystycznych wypadów w Tatry warto dopełnić, szczególnie wieczorna porą, uczestnictwem w kameralnym wydarzeniu plastycznym, muzycznym, bądź literackim. Taka okazja nadarza się już dziś.

Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i księża jezuici zapraszają na wydarzenie muzyczne.

W ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2016” w dniu 5 sierpnia (piątek) 2016 roku o godzinie 19.00 w kaplicy Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kościelisku - Kirach wystąpi kwartet wokalno – instrumentalny. Jest to formacja, która powstała w ubiegłym roku, występują w niej muzycy z Łodzi i z Kościeliska , a mianowicie: Agnieszka Szymańska – wiolonczela, śpiew, Wojciech Jakubiak – skrzypce, Krzysztof Jakubiak – skrzypce, Dominik Sędłak – gitara, śpiew. Zespół, którego muzycy na co dzień występują w innych grupach i biorą udział w różnych projektach, przygotował na ten koncert utwory muzyki klasycznej i filmowej, jak również akcenty muzyki góralskiej.

W tym roku cała impreza dedykowana jest Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę śmierci pisarza. Laureat literackiej Nagrody Nobla przyjeżdżał do Zakopanego przez dwadzieścia lat. Mieszkał w różnych miejscach, np. na plebanii u księdza Stolarczyka, w pensjonacie Zofii Zborowskiej przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego, w „Lilianie” i „Chacie”, chodził w Tatry z góralskimi przewodnikami, polował na niedźwiedzia, uczestniczył w odczytach i akcjach społecznych. Wiadomo, że twórca nowel i powieści wszedł na Kasprowy Wierch, był nad Morskim Okiem, na Rusinowej Polanie i nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Pisarz wolał spacery dolinami niż zdobywanie wysokich szczytów.

Sienkiewicz często angażował się w sprawy Zakopanego. Jego udział w sprawie licytacji dóbr zakopiańskich (obejmujących Zakopane i znaczną część Tatr Polskich) był nieoceniony, gdyż właśnie on namawiał Władysława hrabiego Zamoyskiego do udziału w licytacji. Wkrótce po wygranej licytacji opisał to ważne wydarzenie w felietonie Kto da więcej? Szkice z licytacji Zakopanego. Felieton spowodował, że licytacja stała się „słynna”, a przebijanie „o centa” stało się swoistym symbolem.Liczne wspomnienia o pisarzu podkreślają, że był duszą towarzystwa. W czasie pobytów pod Giewontem pisał kolejne karty swoich powieści, m.in.: Potopu, Pana Wołodyjowskiego Quo vadis, Rodziny Połanieckich, Bez dogmatu. Któregoś razu, zapytany gdzie chciałby mieszkać na stałe, odpowiedział bez wahania - gdybym miał do wyboru różne miejsca stałego pobytu, to zdecydowanie i na zawsze wybrałbym … Zakopane!

Honorowy patronat nad cyklem koncertów i wydarzeń towarzyszących objęli:
Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Organizatorem wszystkich wydarzeń jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".

Jedną z imprez towarzyszących będzie czytanie powieści Sienkiewicza Ouo vadis w Tatrach. Czytanie będzie miało miejsce 10 września b.r. od godziny 10.00 do wieczora w kaplicy M.B. Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do narodowego przypominania literatury pięknej w miejscu, które odwiedza tak wielu Polaków. Proszę przybyć z własnym egzemplarzem powieści.
Wstęp na koncerty i imprezy towarzyszące jest wolny.

Adam Kitkowski
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij