Promocja najnowszej publikacji Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 12.816 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 14.688 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
Wiatr: 15.984 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
-1°
Wiatr: 16.704 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
09.09.2016, 10:48 | czytano: 2085

Promocja najnowszej publikacji Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu

Ukazała się kolejna, trzecia w tym roku, publikacja naukowa wydana nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu - „W służbie Rzeczypospolitej. Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych”.

To praca zbiorowa pod redakcją naukową Roberta Kowalskiego. W publikacji znalazło się siedemnaście tekstów autorstwa zarówno badaczy z krajowych ośrodków naukowych jak i z zaprzyjaźnionej Słowacji. Publikacja jest bogato ilustrowana, do czego PTH zdążyło już przyzwyczaić swoich czytelników, ponadto znajdują się w niej streszczenia w języku angielskim oraz zestawienie literatury przedmiotu. Książka ukazał się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych w Warszawie.

Recenzję niniejszej publikacji przygotowała prof. dr hab. Jolanta Daszyńska z Uniwersytetu Łódzkiego. W obszernej recenzji wydawniczej możemy przeczytać:

„Tematyka dotycząca wojen i wojskowości od dawna budziła i budzi nadal spore zainteresowanie. Podejmowane są nowe badania, na światło dzienne wydobywane są niekiedy zapomniane fakty czy wydarzenia, wprowadzane są również nowe metody badań, niekiedy weryfikujące dotychczasowe ustalenia. Bardzo cenne są badania regionalne, które ukazują lokalną historię, nie mniejszą od tzw. historii ogólnej. Są nie tylko ciekawe, ale przyczyniają się do krzewienia kultury patriotycznej, rozbudzają zainteresowanie własną, małą Ojczyzną i wpływają na zainteresowanie się historią własnego regionu. Ta praca podejmuje takie właśnie zadanie. Przekazuje wiadomości na temat pięknych tradycji wojskowych, patriotycznych i narodowych naszego społeczeństwa od czasów najdawniejszych po dwudziestowieczne. Nie sposób odmówić tej pracy również walorów edukacyjnych. Autorzy podejmując swe badania i prezentując ich efekty, prezentują okrucieństwo wojny, jak i narzędzi, których ona potrzebuje. Ukazują, że coraz większa możliwość sztuki rażenia, coraz to nowsze wynalazki i sposoby walki odmalowują to drugie, ciemne oblicze wojny, jej tragizmu i okrucieństwa, które nie dotykają wyłącznie walczących, lecz szeroko rozumiane społeczeństwo, narażone na konsekwencje wojen. Reasumując, książka jest ona cennym zbiorem badań regionalnych, niekiedy o uniwersalnym charakterze. Ma walory edukacyjne i patriotyczne. Poprzez pryzmat wojen i walk ukazuje historię „Małej Ojczyzny”. Wypełnia lukę w badaniach regionalnych. Jest ciekawie napisana, zaopatrzona w ilustracje, zdjęcia, mapy i tabele. Ponadto jest pracą przekrojową poprzez wieki, od średniowiecza po czasy współczesne, co również jest walorem tej książki. Z przekonaniem rekomenduje tę prace do druku.”

W piątek 16 września o godz. 18.00 zaplanowano pierwszą z cyklu promocji publikacji. Odbędzie się ona w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, które wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jest jej organizatorem.

Źródło: PTH Nowy Targ, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
22
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas