Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Zakopane
Snow
Wiatr: 19.224 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
Wiatr: 19.8 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 24.228 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
-0°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
115
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
77
38
Zgonów
2
0
Na kwarantannie
1239
508
Wykonanych testów
340
170
16.09.2016, 12:24 | czytano: 3609

Święto Chleba w Lipnicy Wielkiej

W Lipnicy Wielkiej - Murowanicy zorganizowane zostały XVIII Gminne Dożynki.

zdj. Bronek Kowalczyk
Najpierw dziękowano za plony rolnicze w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Murowanicy, potem przeniesiono się na boiska przyszkolne w Murowanicy. Ksiądz proboszcz Andrzej Pawlak, wójt Bogusław Jazowski, sołtys Franciszek Pindziak wraz z zaproszonymi gośćmi podzielił chleb, który wraz z miodem powędrował do licznie zgromadzonej publiczności. Wtedy też wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych gazdów 2016 roku wskazanych przez sołtysów poszczególnych sołectw.

Na scenie wystąpiła Strażacka Orakiestra Dęta, Muzyka Lipnicka, dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Programem Dożynkowym, Heligonki z Rabczyc pod kierownictwem Mirosława Tropka, Orawska Grupa Teatralna ze scenką pod tytułem "Hołdomas", Andrzej Dziubek (lider zespołu De Press) a na zakończenie starodawna zabawa taneczna do Zespołu "Starzy Znajomi".

Sołectwa rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Był konkurs na najsmaczniejszy chleb domowy i podpłomień, na najlepszy miód topiony z cukru i najlepszą nalewkę, na starodowny wionek na zakończenie „zbiyrek”, na bukiet kwiatowo-zielny, przyśpiewki dożynkowe, "Cy bocys jako się te nazywo?", zbieranie rzepy (ziemniaków), robienie masła, młócenie zboza, kręcenie porwosła, przyśpiewki dożynkowe, tocenie bola siana, chodzanie jojkiem do celu, rzut gumiokiem na odległość i przeciąganie liny.

W ogólnej klasyfikacji zwyciężyło sołectwo Murowanica, przed Centrum i Skoczykami. Kolene miejsca zajęły Kiczory i Przywarówka.

Wybrano także najlepszych gazdów. Zostali nimi: Maria i Ignacy Kupczyk, Danuta i Wendelin Janowiak, Teresa i Tadeusz Karlak, Bernarda i Jan Dziubek, Bożena i Marek Burdyl, Irena i Eugeniusz Wegrzyn, Wanda i Kazimierz Kuliga, Helena i Jan Machajda, Janina i Stanisław Ogórek, Teresa i Andrzej Brawiak, Danuta i Stanisław Michalak

W konkursie na Najsmaczniejszy Chleb domowy i podpłomień zwyciężył Józef Karkoszka. Najlepszy miód topiony z cukru i najlepszą nalewkę robi Danuta Kwak. Najpiękniejszy starodowny wionek na zakończenie „zbiyrek” zrobił Eugeniusz Lichosyt, bukiet kwiatowo-zielny - Danuta Janowiak.

Konkurs przyśpiewek dożynkowych wygrała Aneta Orawiec. W zmaganiach "Cy bocys jako się te nazywo?" najlepsi byli - sołtys Franciszek Pindziak i muzyk Andrzej Dziubek, sołtys Jan Kwak i starosta nowotarski Krzysztof Faber, sołtys Bożena Lichosyt i poseł na Sejm Edward Siarka, Bronisław Bandyk i Wójt Gminy Lipnica Wielka oraz sołtys Henryk Kowalczyk i radny powiatowy Jan Kuczkowicz.

Pełne wyniki na stronie internetowej UG Lipnica Wielka.

Organizatorami dożynek byli: wójt Gminy Lipnica Wielka, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Murowanica, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy

opr.s/ zdj. Bronek Kowalczyk
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
s30krzys00:25, 18 września 2016
Dawno temu jadłem codziennie..Chciałbym spróbować takiego chleba znowu...
Ula23:00, 17 września 2016
i dobrze, że się ludzie bawią. Okowita na dożynkach jak najbardziej.
mieszkaniec12:59, 17 września 2016
Do fred jak ci się nie podobało to mogłeś siedzieć w domu , dla mnie było super. Tak mają wyglądać dożynki prosto i naturalnie.
fred07:03, 17 września 2016
Bez nadziejna impreza,a najwięcej szumu robił prowadzący.
Jak można pić na takiej imprezie,i dlaczego zawsze jest sprzedaż piwa przez Adama.Masakra.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas