Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
168 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 84 | 168 %
18.09.2016, 11:50 | czytano: 1400

Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce

Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza na jesienny weekend ze sztuką filmową. W dniach 29 września - 1 października br. zorganizowany zostanie Przegląd Filmów o Sztuce.

Oprócz pokazów filmowych zaplanowano warsztaty filmowe i wystawy. Udział w Przeglądzie Filmów o Sztuce jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc jest ograniczona, z tego względu organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie przybycia, co ułatwi przeprowadzenie imprezy.

- Zapraszamy do Zakopanego, stwórzcie z nami nowy Festiwal Filmów o Sztuce - namawia Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

PROGRAM
29.09.2016 czwartek Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41

godz. 18.00 Uroczyste otwarcie Przeglądu Filmów o Sztuce i pokaz filmów:
„Nasza rzecz” reż. Konstanty Gordon prod. WFO 1958 r. 17’00”
Zjawisko inspiracji podhalańskich o charakterze ludowym i narodowym nazywane szkołą zakopiańską to nurt przede wszystkim rzeźbiarski. Film ukazuje zakopiańską szkołę rzeźby związaną ze Szkołą Kenara. Sylwetka tego artysty była bardzo ważna dla rozwoju szkoły i polskiej rzeźby podhalańskiej. Antoni Kenar został dyrektorem państwowego liceum plastycznego w roku 1954 i przypisuje mu się dokonanie ważnych reform.

„Rozmowa” reż. Maria Kwiatkowska prod. WFDiF 1964 r. 12’30”
Film przedstawia artystyczne credo Władysława Hasiora.

„Witkacy” reż. Stanisław Kokesz prod. WFO 1966 r. 22’00”
Film o życiu, twórczości i poglądach Stanisława Ignacego Witkiewicza, ilustrowany fragmentami dzieł artysty.

„Interpretacje” reż. Jarosław Brzozowski prod. WFO 1965 r. 16’00”
Analiza pracy trzech, bardzo różnych malarzy: Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego i Ludwika Maciąga interpretujących odmiennymi metodami ten sam temat: wschód słońca nad jeziorem.

30.09.2016 piątek Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41
godz. 11.00 – 13.30 Pokaz filmów:
„Stefan + Franciszka” reż. Tomasz Pobóg-Malinowski prod. Interpress Film 1975 r. 18’00”
Pierwsze swoje filmy Themersonowie tworzyli w latach międzywojennych. W roku 1938 wyjechali z Polski, a po kilku latach zamieszkali w Londynie. W 1948 roku założyli wydawnictwo Gabberbecchus. Stefan Themerson jest autorem szeregu książek i zrealizowanych wspólnie z żoną filmów. Franciszka Themerson malowała, ilustrowała książki, zajmowała się również scenografią. Autor filmu prezentuje Themersonów i ich dorobek artystyczny. Jest to jedyny film dokumentalny nakręcony za życia Themersonów.

„Portret Antoniego Rząsy” reż. Grzegorz Dubowski prod. TVP 1973 r. 17’00”
Grzegorz Dubowski przedstawia portret wybitnego zakopiańskiego rzeźbiarza. Film powraca do rodzinnej wsi artysty Futomy. Wspomnienia Rząsy ilustrowane są jego pracami obecnymi w jego pracowni, a także ustawionymi na tle górskiego pejzażu.

„Wydobyłem rzeźbę z lasu” reż. Grzegorz Dubowski prod. TVP 1993 r. 30’00”
Jest to portret zarazem artysty, jak i samego człowieka – rzeźbiarza wywodzącego się z Łemkowszczyzny. Bohater, Grzegorz Pecuch, prezentuje w filmie swój bogaty, niezwykle różnorodny wybór rzeźb oraz swoje poglądy na sztukę
i otaczającą go rzeczywistość.

„Władek Klamerus” reż. Hanna Kramarczuk prod. TVP 1981 r. 28’00”
Klamerus był młodym zakopiańskim rzeźbiarzem, kolejnym wspaniałym wychowankiem Liceum Kenara. Ten przedwcześnie zmarły artysta pozostawił po sobie bogaty dorobek. Film dokumentuje rzeźbiarskie i malarskie dokonania artysty.

„Śladami Tadeusza Makowskiego” reż. Andrzej Barański prod. WFO 1982 r. 26’00”
Kamera podąża śladami wielkiego polskiego malarza (1882-1932) z czasów jego pobytu we Francji. Odwiedza miejsca (Paryż, Bretania), w których Makowski spędził najbardziej twórcze lata swego życia. Ukazuje proces rozwoju jego talentu i ewolucję formy malarskiej, która do dziś świadczy o wielkości i niepowtarzalności twórczości Makowskiego. Film zrealizowano we współpracy z Les Filmes de l'Effraie.

„Mały wielki świat” reż. Andrzej Titkow prod. WFDiF 1977 15’00”
Niekonwencjonalny portret Andrzeja Mleczki, znanego rysownika – satyryka. Reżyser próbuje rozszyfrować osobowość Mleczki inscenizując, z rysownikiem w roli głównej, jego obrazkowe historyjki.
godz. 15.00 – 19.00 Pokaz filmów:

„Hamadria” reż. Jacek Schmidt prod. WFO 1981 r. 22’00”
Film inspirowany plastyczną i literacką twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza, utrzymany w konwencji surrealistycznej wizji. Występują w nim postacie z dramatów Witkacego, a przewodnikiem w tym świecie absurdu i fantastyki jest proza Witkiewicza, wypowiadana ustami narratora.
Jest to utrzymana w konwencji sennego marzenia, a raczej wizji psychodelicznej, impresja na temat twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Poszczególne sekwencje filmu obrazują fragmenty utworów Witkacego, a całość zdaje się być komentarzem do zdania: "Noc tę pamiętam, kiedy przerażenie bezbrzeżne objęło najtajniejsze fibry mego mózgu i słyszałem tylko ten straszny bełkot w rozdziawionej paszczy niewiadomego, tego czegoś ślepego, zwróconego ostrzem ku samemu siebie".

„Ślad” reż. Hanna Włodarczyk prod. WFO 1976 r. 17’00”
Impresyjna opowieść o sztuce jednej z najoryginalniejszych współczesnych rzeźbiarek – Aliny Szapocznikow. Reżyserka, Hanna Włodarczyk, ukazuje rzeźby artystki, pochodzące z różnych etapów twórczości, w przestrzeni wielkomiejskiej ulicy. Tytuł filmu odwołuje się do rozumienia jej dzieł jako pozostawiania pamiątki, odcisku przez autorkę. "Lubię pracować w materiałach, w których każde dotknięcie zostawia ślad. Ten fizyczny kontakt z materią daje mi uczucie przekazywania siebie rzeźbie”, mówiła Szapocznikow. Film zrealizowano trzy lata po śmierci artystki.

„Brzuch” reż. Andrzej Papuziński prod. WFO 1979 r. 26’00”
Po wielkim sukcesie filmu o Franciszku Starowieyskim „Bykowi chwała”, reżyser zdecydował się na podobny, niezwykle oryginalny portret Tadeusza Brzozowskiego. Film powstał w ścisłej współpracy z malarzem i jest poetycką interpretacją jego wspomnień i samej twórczości.

„Żywioły Hasiora” reż. Grzegorz Dubowski prod. TVP 1976 r. 17’00”
Film poświęcony prezentacji dorobku artystycznego Władysława Hasiora: praca nad pomnikiem „Rydwan skandynawski” w Szwecji w Sodertelie, realizacja pomnika „Żar ptak” w Szczecinie, zdjęcia z wystaw retrospekcyjnych w Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Zakopanem.

„Wycieczka na Parnas” reż. Tomasz Pobóg-Malinowski prod. WFO 1983 r. 20’00”
Film poświęcony Markowi Żuławskiemu – malarzowi, teoretykowi sztuki, literatowi, od kilkudziesięciu już lat mieszkającemu w Londynie. Mimo to jego związki z ojczystym krajem są wciąż bardzo żywe (m.in. częste wernisaże w polskich galeriach). Film zrealizowany w Polsce i Anglii prezentuje twórczość plastyczną Żuławskiego, a także pozwala zapoznać się z osobowością artysty, jego próbą samooceny i poglądami na sztukę i życie.

„Witkacy” reż. Józef Robakowski prod. WFO 1981 r. 19’00”
Filmowy szkic do portretu Stanisława Ignacego Witkiewicza. W oparciu o jego twórczość fotograficzną, nadrealistyczno-symboliczne malarstwo, portrety z tzw. "Firmy portretowej" i teksty, powstaje wewnętrzny obraz artysty, symboliczny przekaz rozwoju jego twórczości i nękających niepokojów. Głównym motywem dźwiękowym budującym dramaturgię filmu są odgłosy pędzącej lokomotywy.

„Litymbrjon” reż. Grzegorz Dubowski prod. WFO 1983 r. 15’00”
Litymbrjonem nazywał Witkacy swego przyjaciela Edmunda Strążyskiego, nauczyciela i malarza, który często gościł Witkacego w swoim zakopiańskim domu. Jego przyjaźń z Witkacym jest głównym wątkiem filmu. Fragmenty korespondencji obu przyjaciół, żartobliwe wierszyki, wspomnienia oraz portrety malarskie i rysunki składają się na filmowy portret Litymbrjona, a także obraz związków uczuciowych i intelektualnych obu artystów. Wyraźny jest wpływ, jaki wywierała nieprzeciętna osobowość Witkiewicza na Strążyskiego. Film stanowi również przyczynek do biografii Witkacego.

„Sen” reż. Bogdan Dziworski prod. WFO 1987 r. 9’14”
Filmowa interpretacja twórczości Zdzisława Beksińskiego prezentująca wizje jego odczuć w stosunku do otaczającego go świata. Kolejne sekwencje filmu to jakby zwierciadlane odbicie obrazów malarza powstałe tym razem w wyobraźni reżysera, który uważa, że przeżywana przez nas rzeczywistość uzależniona jest od właściwości naszych narządów postrzegania i struktury myślenia tworzonej przez mózg.
II Nagroda - Festiwal Filmów o Sztuce - Zakopane 1988

„…i jeszcze coś” reż. Hanna Włodarczyk prod. TVP 1992 r. 42’00”
Bohaterem filmu jest Leon Tarasewicz, malarz pochodzący ze wschodniego pogranicza Polski – ze wsi Waliły. Gdy stał się znaną postacią w międzynarodowym świecie artystycznym, odkupił od gminy opuszczony budynek szkoły i urządził w nim swoja pracownię. Światowa kariera pomogła mu w zrealizowaniu marzeń z dzieciństwa – hoduje gołębie. We wsi mówią, że tu ptaki mieszkają w lepszych warunkach niż ludzie.

godz. 20.00 Pokaz filmu:
„Młyn i krzyż” reż. Lech Majewski rok prod. 2010 92`00”
Ręką reżysera, na oczach widzów, ożywiony zostaje niezwykły obraz – "Droga Krzyżowa" Bruegla, z całym swym pięknem, z całą swoją surowością i okrucieństwem. Reżyser pokazuje losy 12 postaci z obrazu. Realizacja filmu trwała 3 lata i wymagała niezwykłej cierpliwości i wyobraźni. Lech Majewski twierdzi:
"Wykonana praca może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi"
Po projekcji spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Armata

1.10.2016 sobota Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41
godz. 10.00 – 13.00 Pokaz filmów:
„Ślad po artystce” reż. Anna Zakrzewska, Joanna Turowicz prod. TVP Kultura 2007 r. 25’00”
Program o charakterze reportażu kulturalnego. Bohaterką jest Alina Ślesińska (1922-1994) – zapomniana artystka, która niegdyś była podziwiana przez wielu ludzi. W 2007 roku w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wystawa jej prac, która przywróciła tę utalentowaną kobietę polskiej historii sztuki. Dziś nadal zastanawia jej oszałamiająca kariera w PRL-u i tajemnicze zniknięcie stworzonych przez nią dzieł.

„Mozaika czyli baśń PRL” reż. Anna Zakrzewska prod. TVP Kultura 2008 r. 23’00”
Reportaż o małżeństwie Hanny i Gabriela "Gabra" Rechowiczów, autorów mozaik z okresu PRL: warszawski Supersam czy Dom Chłopa i wielu innych. Realizacja: Anna Zakrzewska i Max Cegielski dla TVP Kultura. Film był punktem wyjścia do powstania książki "Mozaika. Śladami Rechowiczów" Maxa Cegielskiego.

„Bycie z… bycie dla…” reż. Urszula Dubowska prod. TVP Kultura 2015 r. 23’00”
24 lutego 1985 roku odbyło się inauguracyjne przedstawienie Teatru Witkacego w sali teatralnej Domu Zdrojowego dr. Chramca. Swoim patronem ogłosili Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nie wyobrażali sobie żeby teatr w Zakopanem mógł mieć innego patrona. Dziś zakopiański Teatr Witkiewicza to już legenda. Co roku świętuje swoje urodziny, połączone z rocznicą urodzin patrona Stanisława Ignacego Witkiewicza. Urodziny to najważniejszy dzień w roku w Teatrze Witkacego. W 2015 roku na urodzinowym torcie zapłonęło 30 świeczek. Film podsumowuje 30 lat działalności teatru.

„Kwiekulik” reż. Anna Zakrzewska prod. TVP 2010 r. 48’00”
Zofia Kulik jest u szczytu kariery, ale nagle postanawia wrócić do przeszłości. Zaczyna opracowywać ogromne archiwum stworzone wspólnie z dawnym partnerem Przemysławem Kwiekiem. Pierwszy raz po dwudziestu latach konfrontują się ze sobą, swoją młodością, stosunkiem do socjalistycznej rzeczywistości Polski lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a także z synem, którego jako niemowlę włączali do swoich radykalnych artystycznych akcji.

„Sztuka w przestrzeni publicznej” reż. Anna Zakrzewska prod. TVP Kultura 2015 r. 25’00”
Czy artyści są w stanie przewidzieć i kontrolować, co wydarzy się z ich pracami na placach i ulicach miast? Czy sztuka generuje konflikty społeczne, czy po prostu ujawnia te już istniejące? Czy ostre reakcje, które wywołują niektóre działania artystyczne w przestrzeni publicznej, świadczą o sile czy o słabości sztuki współczesnej?
Film “Sztuka w przestrzeni publicznej” podsumowuje ostatnie 15 lat sztuki publicznej w Polsce, od akcji "Bródno 2000" Pawła Althamera po “Tęczę” Julity Wójcik.

godz. 14.00 Spotkanie z Barbarą Hollender – autorką książki pt. „Od Kutza do Czekaja” poprowadzi Jerzy Armata

godz. 16.00 – 18.00 Pokaz filmów:
„Moją biografią jest bibliografia Themersonowie” – „Dni Themersonów” reż. Katarzyna Kuszyńska prod. TVP Kultura 2014 r. 25’00”
Organizowane w listopadzie 2013 roku w Warszawie dni Themersonów, stały się doskonałą okazją, aby przybliżyć szerokiej publiczności twórczość niezwykłych artystów, którzy, zakorzenieni w polskiej kulturze, spędzili większość życia na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie wraz z największymi osobowościami swojej epoki wpływali na kształt kultury światowej. „Moją biografią jest moja bibliografia” mawiał Stefan Themerson, dlatego reportaż skupiał się przede wszystkim na prezentacji działań artystycznych, które podejmował w duecie z żoną, Franciszką. Themersonowie są zaliczani do nurtu awangardy, chociaż byli jednocześnie prekursorami postmodernizmu.

„Mirosław Bałka, nerw konstrukcje” reż. Anna Zakrzewska prod. TVP Kultura 2015 r. 25’00”
Punktem wyjścia do reportażu o jednym z najważniejszych europejskich artystów współczesnych jest otwarta w listopadzie 2015 roku wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi. Prace pochodzące z różnych etapów twórczości Mirosława Bałki pozwalają śledzić ewolucję artystyczną artysty nie na podstawie najbardziej znanych, sztandarowych, ale tych dotychczas uznawanych za marginalne. Wystawa nie jest zatem klasyczną retrospektywą, ale biograficzną i intymną opowieścią. Mirosław Bałka opowiada o korzeniach swoich artystycznych poszukiwań, o szczególnej roli materiałów, których używa w swoich pracach oraz o roli, jaką odegrał jego dawny dom rodzinny, obecnie zamieniony w pracownię.

„Każde dotknięcie zostawia ślad – A. Szapocznikow” reż. Anna Zakrzewska, Joanna Turowicz prod. OpArt Productions 2009 r. 49’00”
Film pokazuje zarówno wyjątkową osobowość artystki, jak i wybitną twórczość. Rzeźby: piękne i niepokojące swoją biologiczną i "barokową" formą. Formą "wokół której można tańczyć" według słów samej artystki. Prace Aliny Szapocznikow, niedostatecznie docenione za życia, dziś należą do najbardziej prestiżowych kolekcji na świecie.

„Andrzej Wróblewski” reż. Agata Knobloch prod. TVP Kultura 2015r. 25’00”
Reportaż jest relacją z wystawy "Andrzej Wróblewski. Recto/Verso" zorganizowanej przez Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Andrzej Wróblewski to ikona polskiej sztuki powojennej. Nie dożył 30. urodzin, ale pozostawił po sobie wielki i niezwykle różnorodny dorobek. Naznaczony dramatycznym losem wizjoner i eksperymentator jest w ojczystym kraju legendą, ale dla świata wciąż, mimo niemal 60 lat od tragicznej śmierci, pozostaje nieznany.

1.10.2016 sobota Kino Sokół w Zakopanem, ul. Orkana 2
godz. 19.00 Koncert Krzesimira Dębskiego

Imprezy towarzyszące:
Warsztaty Filmowe 30.09.-02.10.2016 r. w willi Czerwony Dwór w Zakopanem, ul. Kasprusie 27

Warsztaty Filmowe skierowane do zakopiańskiej młodzieży, prowadzone przez wykładowców PWSFTviT w Łodzi: prof. Zbigniewa Wichłacza – znanego operatora filmowego i Józefa Romasza.

Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41

Wystawa czynna 29.09 – 09.10.2016 r. wt – pt 10.00-18.00, sb – nd 10.00-16.00
Jest to wystawa dokumentująca poprzednie edycje Przeglądu Filmów o Sztuce, odbywające się w Zakopanem. Materiały na wystawę pochodzą z archiwum Muzeum Tatrzańskiego, ZSP im. A. Kenara w Zakopanem, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem oraz zbiorów prywatnych.

Na wydarzenia odbywające się w Miejskiej Galerii Sztuki – wstęp wolny. Na koncert w kinie Sokół – obowiązują bilety.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas