Piątek, 07 października
Imieniny: Marii, Marka, Amalii
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
6
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
5
1
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
19
05.11.2016, 16:13 | czytano: 2779

Targi "travel&taste" w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)

O tym, jak bardzo ważna jest dbałość o tradycje kulinarne, jakość składników i kreatywność na talerzu, mogliśmy się przekonać podczas targów „travel&taste”, które odbyły się w hotelu Liptakówka w Białce Tatrzańskiej.

Fot. Michał Adamowski
Ponad 200 szefów kuchni, wystawców oraz specjalistów z branży Horeca przez dwa dni, pod okiem wybitnych szefów kuchni poznawało sekrety dań idealnych. Dzięki Justynie Kuraś, która podjęła się zorganizowania tego wydarzenia, można było podziwiać pracę Kurta Scheller'a, Jerzego Pasikowskiego oraz innych specjalistów w dziedzinie gastronomii.

Firma JANEX, główny sponsor targów, pokazała jak bardzo niedoceniana jest jagnięcina i baranina na podhalańskich stołach. Szefowie kuchni mogli spróbować znakomitego mięsa i poznać tajniki jego obróbki tak, aby w pełni zachować jego smak i wartości.

Nestle Professional, które było współorganizatorem targów, zaprezentowało szereg rozwiązań, które ułatwiają pracę szefów kuchni, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie i smak serwowanych potraw.

Targi „travel&taste” odbywają się dwa razy w roku i jest to jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jeśli chodzi o podhalańską gastronomię. Oprócz wiedzy nowych produktów oraz nowych smaków szefowie kuchni oraz właściciele obiektów hotelowych i gastronomicznych zapoznają się z rozwiązaniami technologicznymi dla ich firm, wyposażeniem wnętrz i kuchni, poznają nowe, często nieznane produktu oraz poszerzają swoją wiedzę.

Podczas targów poruszano również problem dostępności podhalańskiej jagnięciny, dzięki działaniom Krzysztofa Króla-Łęgowskiego oraz Andrzeja Gąsienicy Makowskiego oraz dzięki pomocy firmy JANEX, powoli będzie się to zmieniać.

Agnieszka Delkowska, ladykitchen.pl / oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Chef06:56, 8 listopada 2016
Kaszana była.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas