Środa, 22 września 2021, Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Czarny Dunajec i okolice
Rain
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
10°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 93 %
05.11.2016, 16:13 | czytano: 2451

Targi "travel&taste" w Białce Tatrzańskiej (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski

O tym, jak bardzo ważna jest dbałość o tradycje kulinarne, jakość składników i kreatywność na talerzu, mogliśmy się przekonać podczas targów „travel&taste”, które odbyły się w hotelu Liptakówka w Białce Tatrzańskiej.

Ponad 200 szefów kuchni, wystawców oraz specjalistów z branży Horeca przez dwa dni, pod okiem wybitnych szefów kuchni poznawało sekrety dań idealnych. Dzięki Justynie Kuraś, która podjęła się zorganizowania tego wydarzenia, można było podziwiać pracę Kurta Scheller'a, Jerzego Pasikowskiego oraz innych specjalistów w dziedzinie gastronomii.

Firma JANEX, główny sponsor targów, pokazała jak bardzo niedoceniana jest jagnięcina i baranina na podhalańskich stołach. Szefowie kuchni mogli spróbować znakomitego mięsa i poznać tajniki jego obróbki tak, aby w pełni zachować jego smak i wartości.

Nestle Professional, które było współorganizatorem targów, zaprezentowało szereg rozwiązań, które ułatwiają pracę szefów kuchni, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie i smak serwowanych potraw.

Targi „travel&taste” odbywają się dwa razy w roku i jest to jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jeśli chodzi o podhalańską gastronomię. Oprócz wiedzy nowych produktów oraz nowych smaków szefowie kuchni oraz właściciele obiektów hotelowych i gastronomicznych zapoznają się z rozwiązaniami technologicznymi dla ich firm, wyposażeniem wnętrz i kuchni, poznają nowe, często nieznane produktu oraz poszerzają swoją wiedzę.

Podczas targów poruszano również problem dostępności podhalańskiej jagnięciny, dzięki działaniom Krzysztofa Króla-Łęgowskiego oraz Andrzeja Gąsienicy Makowskiego oraz dzięki pomocy firmy JANEX, powoli będzie się to zmieniać.

Agnieszka Delkowska, ladykitchen.pl / oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Chef06:56, 8 listopada 2016
Kaszana była.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij