Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 82
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
09.11.2016, 11:52 | czytano: 1860

Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych w Poroninie

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbył się XV Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych.

Występy zespołów oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, specjalista w folklorze muzycznym Karpat, Dorota Majerczyk - etnolog, Halina Maciata - Lassak – etnomuzykolog, Józef Pitoń -regionalista, pedagog.

Komisja obejrzała 9 prezentacji zespołów regionalnych i postanowiła wyróżnić każdy zespół, określając pisemnie najlepsze elementy w programie. Zespoły zostały wymienione w kolejności występowania:

„Młode Bartusie” z Murzasichla, za prezentację widowiska związanego z obyczajem, obchodzonym w dniu świętej Agaty, dobry śpiew, taniec i muzykę.

„Małe Harnasie” i „Harnasie” z Suchego, za pokaz zabaw dziecięcych „Na rówieńce”, dobry taniec i muzykę.

„Regle” – zespół wielopokoleniowy, za piękne ukazanie tradycyjnego obyczaju związanego z chrztem dziecka – „radośnikami” oraz bogactwo elementów etnograficznych.

„Mini Regle” „Małe Regle” z Poronina, za podjęcie pracy z najmłodszymi w zakresie tańca i śpiewu.

„Regle” im. Jana Jędrola zespół młodzieżowy z Poronina, za dobrą technikę taneczną i muzykę.

Kapela Dawida Czernika z zespołu „Regle”, za podjęcie pracy z dziećmi w zakresie muzykowania.

„Mały Zbójnicek” z Zębu, za dobry poziom tańca i muzyki.

„Zbójnicek” z Zębu, za bardzo dobrą technikę i dynamikę w wykonaniu tańca, piękny śpiew i muzykę.

„Mali Bystrzanie” „Bystrzanie” z Nowego Bystrego, za ciekawe i logiczne przeprowadzenie programu typowego dla wieku dziecięcego oraz dobry poziom tańca.

Komisja stwierdza liczny udział w przeglądzie dzieci, młodzieży i starszego pokolenia. W prezentowanych programach przeważają elementy oparte na dobrej technice wykonawczej. Komisja zachęca do podejmowania tematów związanych z obyczajowością. Przykładem właściwego podjęcia tematu w tegorocznym przeglądzie była prezentacja zwyczaju „Radośniki”, przedstawionego przez wielopokoleniowy zespół „Regle” z Poronina.

Komisja złożyła podziękowania dla kierownikom i instruktorom zespołów za trud włożony w przygotowanie programów. Organizatorom na czele z dyrektorem Andrzejem Buńdą za zorganizowanie kolejnego Przeglądu i Helenie Buńdzie za sprawne przeprowadzenie imprezy.

Źródło: GOK Poronin, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Jasiek z Poronina18:26, 9 listopada 2016
od kiedy Pitoń jest pedagogiem to juz przesada!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij