Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
15.11.2016, 16:50 | czytano: 2226

XIII Przegląd Zespołów Regionalnych w Łopusznej (zdjęcia)

W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się XIII Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych na którym zaprezentowało się 10 zespołów z terenu gminy Nowy Targ.

Na scenie GOK-u wystąpiło niemal 300 dzieci i młodzieży zrzeszonych w zespołach regionalnych, które oceniła komisja w składzie: Dorota Majerczyk – etnolog, przewodnicząca komisji; Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog i Elżbieta Łukuś - regionalista, historyk.

Komisja obejrzała i wysłuchała prezentacji programów przygotowane przez 10 dziecięco-młodzieżowych zespołów regionalnych z terenu gminy Nowy Targ z miejscowości: Harklowa, Łopuszna, Obidowa, Dębno, Knurów, Ludźmierz, Krempachy, Gronków, Dursztyn i Ostrowsko. Na scenie wystąpiło 281 dzieci oraz młodzieży.

Jury postanowiła wyróżnić wszystkie zespoły biorące udział w Przeglądzie za najbardziej wartościowe elementy programów oraz pracę z dziećmi i młodzieżą. Zespoły zostały wymienione w kolejności występowania na scenie.

„Mali Horklowianie” z Harklowej – „Kie krowicki się pasom” – za ukazanie dziecięcych zabaw, tańca dziewcząt oraz logiczne przeprowadzenie programu.

„Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej – „Na Matke Boskom Zielnom” – za ciekawy program nawiązujący do Święta Matki Boskiej Zielnej, bardzo dobry śpiew, taniec, muzykę i reżyserie programu.

„Mali Obidowianie” z Obidowej - „Polywacka i zabawy pod lasym” – za podjęcie pracy z dziećmi w zespole regionalnym i prezentacje tradycyjnych zabaw dziecięcych.

„Dębnianie” z Dębna – „Na Świyntego Michała” – za ładny śpiew dziewcząt i wykorzystanie tradycyjnych rekwizytów w izbie.

„Nasa śleboda” z Knurowa – „Zabawy na polanie” – za podjęcie pracy z dziećmi i utworzenie zespołu regionalnego w Knurowie oraz naturalny śpiew.

„Mali Toniecnicy” z Krempach – „Jak nos ciotka od Wojtuśki naucyli tońcyć” – za wysoką technikę tańca, piękny spiew i estetykę strojów.

„Podhalanie” z Ludźmierza – „Na polanie” – za wprowadzenie do programu instrumentów pasterskich, dziecięce zabawy i dobry taniec.

„Gronkowianie” z Gronkowa – „Na Świętego Jędrzeja” – za ciekawy i piękny pokaz zwyczajów związanych z wigilią Świętego Andrzeja, bardzo dobry śpiew, taniec i myzyke.

„Honaj” z Dursztyna – „Gry i zabawy na Dursztynie” – za oddanie atmosfery dziecięcych zabaw, dobry taniec oraz ubiór najmłodszych dzieci.

„Jaferniocek” z Ostrowska – „Mietlorze” – za oryginalny temat widowiska – pokaz wyrobu mioteł oraz dobrą technikę tańca.

Specjalne równorzędne wyróżnienia Komisja przyznała zespołom „Mali toniecnici” z Krempach, „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej oraz „Gronkowianie” z Gronkowa.

Po przesłuchaniu zespołów komisja przeprowadziła konsultacje z instruktorami oraz kierownikami zespołów podczas których omówiła dobre elementy programów oraz zwróciła uwagę na rzeczy, które należało by jeszcze poprawić.

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że forma Przeglądu Zespołów Regionalnych przynosi pozytywne efekty w pracy z dziećmi i młodzieżą. Programy oparte na temacie ilustrującym obyczajowość dziecięcą pozwalają poznać zanikającą tradycję oraz obrzędy występujące w regionie.

Komisja przyznała również, że przeprowadzane każdego roku konsultacje z kierownikami i instruktorami zespołów mają wpływ na właściwy kierunek pracy z dziećmi i młodzieżą w zespołach regionalnych co można zaobserwować podczas występach zespołów.

Jury składa także podziękowania i gratulacje organizatorom, instruktorom i wszystkim zespołom biorącym udział w przeglądzie, którzy troszczą się o to aby nasza rodzima kultura kwitła i rozwijała się w całej naszej gminie nowotarskiej.

Wszystkie zespoły biorące udział w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Organizatorzy, oprac. r/ zdjęcia Maria Chowaniec / GOK Łopuszna
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij